Yunanistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

694

Yunanistan VizesiYunanistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Türkiye ve Yunanistan arasındaki özellikle turistik ve ticari ziyaretler her şart ve koşulda yoğun olarak devam etmektedir. İki ülkenin tarihten bu yana paylaştıkları ortak Ege ve Akdeniz kültürleri de bu yoğunluğun temelini oluşturan faktörlerdendir. Her ne kadar tarihsel boyutta iki ülke savaşlarla dolu bir geçmişe sahip olsa da ülke halkları arasındaki ufak gruplar haricinde bu düşmanlığı devam ettiren kalmamıştır.

Yunanistan Türkiye’den gelecek olan yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi kişilere 90 günlük süre çerçevesinde vizesiz giriş ve dolaşım izni verir. Bunun dışında kalan bordo pasaport sahipleri ise Yunanistan tarafından vize rejimine tabi tutulur. Yunanistan hem Avrupa Birliği hem de Schengen bölgesi üyesi bir ülkedir. Bu nedenle Yunanistan için çıkartılacak vize aynı zamanda Schengen vizesi görevini görecektir. Tıpkı diğer Schengen ülkeleri gibi Yunanistan’da bu vizeleri verirken bazı standartlara dikkat ederek karar alır. Ayrıca Yunanistan’a giriş çıkışlarda yanınızda bulundurabileceğiniz para maksimum 10.00 avro ya da buna denk gelen başka bir para birimi olmalıdır. Bunun yanında Yunanistan’a giriş yapacak olan kişilerin pasaportlarında daha önceden bir KKTC giriş damgası bulunmamalıdır.

Türkiye’den özellikle yaz turizmi amacıyla her sene yüz binlerce kişi Yunanistan’a vize başvurusunda bulunmaktadır. Yunanistan’ın Türkiye’den kabul edeceği ziyaretçiler için vize başvurularını ilk etapta topladığı yer ise VFS Global vize başvuru merkezleri olarak belirlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin