Yunanistan Vize Randevusu

897

Yunanistan Vize Randevusu

Yunanistan VizesiYunanistan Konsolosluğu ile Ankara Yunanistan Büyükelçiliği Yunanistan vizesi işlemlerinde şahsi yapılan başvuruları kabul etmemekte ve Yunanistan vizesi işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile iletişim kurmaktadır. İstisnai bazı durumlar dışında Yunanistan Konsolosluğu tarafından gerek duyulmadıkça kısa süreli vize başvuruları için Yunanistan vize randevusu yetkili olan vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır.

Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapılacak başvuru sonrasında Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapılacak başvuru sonrasında Yunanistan Konsolosluğu tarafından gerekli görülmesi durumunda vize başvuru sahibi Konsolosluğa davet edilmektedir. Bu nedenle de Yunanistan Konsolosluğu’na buna benzer söz konusu durumlarda Yunanistan vize başvurusu alınarak davete gidilmesi gerekmektedir. Yunanistan Konsolosluğu İstanbul vize bölümü hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri arasında saat 9.30 ile 13.30 arasında hizmetini sürdürmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu’nun Yunanistan vizesi başvurusu yapan kişiyi görmek istemediği durumunda Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkili kıldığı vize başvuru merkezinden alınan Yunanistan vize randevusu esnasında evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmiş olması şartıyla vize işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Yunanistan vize randevusu sonucunda yapılan Yunanistan vize başvurusunun sonuçlanmasına dair süreç hakkında karar verme mercisi Yunanistan Devleti’ne bağlı Türkiye Dış Temsilcilikleri olarak İstanbul Yunanistan Konsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu ile diğer Konsolosluklardır.

Yunanistan vize randevusu için Yunanistan vizesi başvurusu yapacak olan kişinin ikamet ettiği il ve ilçeye hangi Yunanistan Konsolosluğu’nun hizmet verdiği öğrenilmelidir. Yetki alanı içinde olan il ve ilçeye kısa süreli başvuru da olsa il ve ilçeye göre direk başvuruları kabul edebilecek Yunanistan Konsolosluğu’ndan vize randevusu talep etmesi gerekmektedir.

Yunanistan vize randevusu almak için aklınıza ilk gelen yerler Yunanistan’ın Türkiye’deki dış temsilcilikleri olacaktır fakat böyle bir uygulama artık dış temsilciliklerde yapılmamaktadır. Yunanistan vize başvurusunda bulunmak için randevu almanız gereken yerler VFS Global vize başvuru merkezleri olacaktır. VFS Global vize başvuru merkezleri almış olduğunuz randevu saatinde sizden dosyanızı teslim alır. VFS Global’in bu hizmeti sırasında biyometrik verilerinizi alma hakkı da söz konusudur. VFS Global’e teslim edeceğiniz dosyanın bir sonraki durağı Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği olacağından ötürü dosyanızı eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurarak teslim etmeniz gerekmektedir. Yunanistan vize randevusu esnasında VFS Global Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne göndereceği dosyanızı transfer işlemlerine başlamadan küçük bir ön kontrol yapar ve içindeki belgelerin istediğiniz vize tipiyle örtüşüp örtüşmediği, fazla ve ya eksik belge olup olmadığı (nicelik olarak) gibi konularda gerekirse sizden dosyayı tekrar hazırlamanızı ister eğer sorun görülmezse dosyanız Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne teslim edilmek üzere transfer işlemlerine katılmış olur.

VFS Global Yunanistan vize randevusu esnasında size herhangi bir danışmanlık hizmeti vermez. Ayrıca vizenizle alakalı çıkacak kararla ilgili de bir yorum ve ya etki yapma şansı yoktur. VFS Global vize başvuru merkezine teslim ettiğiniz dosyaların içeriğiyle ilgili asıl incelemeler Yunanistan vize randevusu esnasında gerçekleşmez. Dosyanız ile ilgili detaylı ve karara etki edebilecek türden olan incelemeleri Yunanistan Konsolosluk/Büyükelçiliği yapar. Vizeniz ile ilgili çıkacak son karar da yine Yunanistan’ın yetkilendirdiği birimler tarafından alınır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin