Yunanistan Vize İşlemleri

740

Yunanistan Vize İşlemleri
Yunanistan VizesiYunanistan Vize İşlemleri için yapılacak başvuru işlemlerinin başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği il ve ilçeye göre hizmet veren Yunanistan konsolosluğunun hangisi olduğu belirlenmelidir. Türkiye’de bulunan Yunanistan Konsoloslukları yetki alanları içine giren il ve ilçelere göre hizmetini sürdürmektedir. Yunanistan vize işlemleri başvuru yapan kişinin ikamet ettiği il ve ilçeye göre başvuruyu şahsen alabilmektedir. Ancak direk kabul edilmeyen kısa süreli Yunanistan vize işlemleri başvuruları için görevlendirilen vize başvuru merkezleri, seyahat acenteleri ile Yunanistan vize işlemleri için iletişime geçilmelidir.
Kısa süreli Yunanistan seyahati için Yunanistan vize işlemleri gerekli olan evrakların istenilen özellikte ve detayda olması şartı ile işleme alınmakta ve Yunanistan Konsolosluğuna iletilmektedir. Ancak gerekli görülen bazı durumlarda Yunanistan Konsolosluğu’na iletilen başvurularda başvuru yapan kişi Konsolosluğa davet edilmektedir. Bu davete öncelikle randevu alınarak gidilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Yunanistan vize işlemleri için hazırlanan doyanın eksiksiz bir şekilde hazırlanması sonrasında randevu alınmasına dikkat edilmelidir.
Yunanistan vize işlemleri için alınan randevuya en az yarım saat erken gidilmesine dikkat edilmelidir. Söz konusu randevu tarihi ve saatinde Yunanistan başvuru merkezinde hazır bulunmaları dosyaların teslimi ve ardından yapılacak onay işlemlerinden sonra başvuru yapılacak kişilerin biyometrik kimlik bilgileri alınma uygulaması yapılmaktadır. Biyometrik kimlik bilgi alımına 25 Eylül 2015 tarihinden itibaren oldukça önem veren Yunanistan Konsolosluğu pasaport üzerinde belirtilen VIS ifadesi ile biyometrik kimlik taraması yapılan kişiye Yunanistan Konsolosluğu tekrar yapılmasını istemedikçe 5 yıl geçerli olmak koşulu ile tekrar biyometrik bilgi ibrazında bulunmak zorunda kalmayacaktır.

Yunanistan vize işlemleri kısa süreli olsa dahi VFS Global vize başvuru merkezlerinden başvurulması gereken işlemlerdir. 2012 yılından beri Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ve Yunanistan Edirne Konsolosluğu’nun daha önceden sağladığı kısa süreli vize başvuru işlemleri artık VFS Global bünyesinde toplanmış durumdadır. Ayrıca Yunanistan vize işlemleri için İstanbul’dan başvurmak isteyen (kısa süreli vize) başvuru sahiplerinin de 2012 yılının sonlarından beri başvuru yapabildiği yer Bursa’da ki VFS Global vize başvuru merkezi olarak değişmiştir. Başvuru merkezlerinde Yunanistan vize işlemleri randevu usulüyle gerçekleştirilir. Vize işlemleri için önceden hazırlamış olduğunuz Yunanistan vize başvuru dosyanızı VFS Global vize başvuru merkezine teslim ederseniz. VFS Global dosyanız ile ilgili bazı küçük kontroller yapıp bir sorun olmadığına karar verirse dosyanızı vize işlemlerinin devamı için Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne transfer eder. Yunanistan vize işlemlerinin ilk etabı olan VFS Global vize başvuru merkezlerinden sizden parmak izi gibi verileriniz alınabilir. VFS Global vize başvuru merkezleri bu konuda yetkindir. Fakat Yunanistan Vize İşlemleri esnasında dış temsilciliklerde devam eden vize başvuru sürecinde VFS Global firmasının herhangi bir dahli mümkün değildir. Yine ayrıca dosyanızda ki evrakların içerikleriyle ilgili herhangi bir danışmanlık servisi de VFS Global tarafından sunulamaz.

Yunanistan vize işlemlerinde yürütme ve karar yetkisi sadece ve sadece Yunanistan Devleti tarafından yetkilendirilmiş Yunanistan dış temsilciliklerine ait olur. Bunun dışında başka bir ülke Konsolosluğu/Büyükelçiliği yahut başka bir kurum/kuruluş Yunanistan vize işlemleri için herhangi bir yetkiye sahip değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin