Yunanistan Vize Çeşitleri

1210

Yunanistan Vize Çeşitleri

Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti

Yunanistan VizesiYunanistan vize çeşitleri Yunanistan seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Yunanistan Aile / Akraba ziyareti için istenen belgeler:

  • Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti vizesi için vize başvuru formunun doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde ve başvuru yapanın ıslak imzasıyla hazırlanması gerekir.
  • Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti vizesi için sahip olunan pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması, en az 2 boş sayfasının bulunması ve deforme olmaması gerekmektedir.
  • Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti vizesi için beyan edilecek evrakların yeni tarihli olması, son üç ay içinde alınmış olması Yunanistan Konsolosluğu’nun oldukça dikkat ettiği bir durumdur.
  • Reşit olmayan başvuru yapacak bireylerin ebeveynlerinin noter onaylı muvafakatnamesi olması gerekmektedir.
  • Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti vizesi için seyahat etmek için yapılan gidiş-dönüş rezervasyonun fotokopisi,
  • Yunanistan seyahatinde kalınacak yer otel ise rezervasyon bilgisi ev ise adres bilgileri gösteren resmi evrak,
  • Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti vizesi almak isteyen Yunanistan seyahati yapacak olan kişinin 30000 Euro ya da 50000 Dolar teminat gösteren sağlık sigortasının orijinal belgeleri olmalıdır.
  • Seyahat yapacak kişinin bağlı olduğu kuruma ait resmi belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
  • Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti vizesi için seyahat edecek olan kişinin son üç aydaki banka hareketlerini gösteren ıslak imzalı, kaşeli resmi evrak olmasına dikkat edilmelidir.

Yunanistan Aile/Akraba Ziyareti vizesi için Yunanistan Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda yüz yüze görüşme ve ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Türkiye ile Yunanistan’ın tarihin eski dönemlerinden gelen kültürel ortaklığı ve Osmanlı döneminde Türk hakimiyetinde bulunan Yunanistan topraklarına yerleştirilen Türk nüfus sayesinde halen kökleri Türkiye’de olup Yunanistan ikamet etmekte olan kişiler mevcuttur. Bunun yanında yine Yunanistan’da ikamet eden başka aile bireyi ya da akrabalarını veya tanıdıklarını ziyaret etmek isteyen kişiler için alınması gereken vize Yunanistan Aile/Akraba ziyareti vizesidir.

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan Devleti Schengen Bölgesi içinde olan bir ülkedir. Dolayısıyla da Yunanistan turistik vize için de Yunanistan Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Yunanistan Schengen vizesine sahip olan kişiler seyahatlerine Yunanistan ile başlamak şartı ile farklı Schengen ülkelerini de Yunanistan Schengen vizesi ile gezebilmektedirler.

Yunanistan Turistik Vize 90 güne kadar olan kısa süreli seyahatler için verilen Yunanistan Schengen Vizesi istisnai olan durumlarda ilk defa başvuran kişiler için yani 1 ya da 2 hafta gibi kısa süreli vize hakkı tanınabilmektedir. Daha sonra ise bu süreler kademeli bir şekilde arttırılır ve 90 güne tamamlanabilir. Yunanistan Turistik Vize kullanım sıklığına bağlı olarak alınan vize süresini direk etkilemektedir ki bu duruma Yunanistan Konsolosluğu karar vermektedir.

Yunanistan Turistik Vize için alınacak olan Yunanistan Schengen vizesi AB’de 1985 senesi itibari ile yürürlüğe girmiş olan AB’ye üye olan ülkeler arsında serbest dolaşım hakkı veren bir anlaşmadır. Bu anlaşmaya dahil olan ülkeler Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, İspanya, İsveç, Ve İsviçre’dir.

Yunanistan Turistik Vize seyahati yapmak isteyen T.C. vatandaşları Yunanistan Konsolosluğunca yetki verilmiş olan vize merkezleri ile akredite seyahat acentelerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.  Yunanistan Turistik Vize için gerekli olan evraklar herkesten istenen ana evrakların yanında başvuru yapan kişinin durumuna göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgi alabilmek için Yunanistan vize merkezleri ile seyahat acenteleri ile iletişime geçilmelidir.

Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle Dünya’da bir turizm ülkesi olan Yunanistan’ın en büyük milli gelir kaynaklarından biri de yine turizmdir. Türkiye’ye coğrafi ve kültürel yakınlığı dolayısıyla en çok turist aldığı ülkelerden biri de Türkiye’dir. Ayrıca Yunanistan’ın son dönemdeki ülke çapında gerçekleşen maddi problemleri turizmin de ucuzlamasına sebep olmuş, Türkiye’den alınan turistik vize talepleri artış göstermiştir. Yunanistan’a turistik faaliyetler amacı ile ziyarette bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken vize de Yunanistan Turistik vizesi olarak belirlenmiştir.

Yunanistan Ticari Vize

Yunanistan Ticari Vize Yunanistan’a ticari bir gaye için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken Yunanistan vize çeşitlerindendir. Yunanistan ticari vize için yapılması gereken başvuru ise Yunanistan Schengen Vize Başvurusudur. Bu vizeye sahip olan T.C. vatandaşları ilk durak Yunanistan olmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine gitme hakkı da sağlamaktadır.

Kısa süreli vize olarak da bilinen Yunanistan Schengen vizesi Schengen ülkelerinde en fazla 90 gün kalabilmektedirler. Ancak bazı istisnai durumlar dışında ilk kez Yunanistan Ticari Vize alacak kişilere 1-2 haftalık konaklama hakkı verilebilmektedir. Konaklama sürelerini 90 güne kademeli olarak arttırılabilmesi yapılan seyahatin sıklığına bağlı olarak değişebilmektedir. Yunanistan Ticari Vize başvurusu yapan kişiler yapılacak olan seyahatlerin oldukça sık yapılabileceği kanıtlanabilirse ilk kez seyahat edecek olan kişinin konaklamasına hak tanınmaktadır.

Yunanistan Ticari Vize başvurusu için Yunanistan Konsolosluğu tarafından istenin evrakların son üç ayında alınmış, her evrakın prosedüre uygun olarak hazırlanmış ve tüm evraklar arasında bilgilerin örtüştüğü bir dosya hazırlanma sürecinin doğru planlanması Yunanistan Ticari Vize başvurusu esnasında tüm işlemlerin çok daha kolay yapılmasını sağlamaktadır. Evrak tamamlama sürecinde gerekli evraklar konusunda doğru bilgi alınması gerekmektedir. Ancak bilinmesi gereken diğer önemli bir husus Yunanistan Konsolosluğu gerek duyduğu sürece ek evrak isteme hakkına sahiptir. Ayrıca kısa süreli vize başvuruları görevlendirilen vize merkezleri ile seyahat acentelerine yapılmakla birlikte Yunanistan Konsolosluğu gerekli gördüğü bazı durumlarda yüz yüze görüşme isteyebilmektedir. Mülakat da denilebilecek bu görüşmeye gidilmeden önce randevu alınması da zorunludur.

Son yaşanan ekonomik krizler sebebiyle Yunanistan’da birçok sektör yabancı yatırıma açık hale gelmiştir. Ayrıca Türkiye ile sınır komşusu olmasının etkisiyle sürekli bir ithalat-ihracat ilişkisi iki ülke arasında süregelmiştir. Yunanistan’da iş sözleşmesi imzalamak, iş toplantısına katılmak veya fuar, seminer gibi ticari faaliyetler yürütmek için Türk vatandaşlarının alması gereken vize Yunanistan Ticari Vizesidir. Bu vizeyi almak için iki ülke tarafından da resmi olarak tanınan bir ticari faaliyet belgesi olmazsa olmaz evraklardan biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin