Yunanistan Vize Başvurusu

1111

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan VizesiYunanistan Vize Başvurusu sırasında Yunanistan Konsolosluğu bazı durumlar üzerinde dikkatle durmaktadır.  Yunanistan Konsolosluğu vize başvuruları sırasında oldukça önem verdiği durumlar şöyledir: 25 Eylül 2014 tarihi itibari ile ilk kez Yunanistan vizesi ya da Schengen vizesi başvurusu yapan kişinin biyometrik bilgi beyanı zorunluluğu getirmesidir. Biyometrik bilgiler parmak izi alımı, elektronik imza ile biyometrik fotoğraf çekimine büyük önem göstermektedirler.

Yunanistan Vize Başvurusu sırasında Yunanistan Konsolosluğu pasaportlarda mevcut olmalarını istedikleri bazı özellikler üzerinde durmaktadırlar. Bu özellikler ise şöyle açıklanmaktadır: Lacivert pasaporta sahip olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca bordo pasaport sahibi olan kişilerin de son 10 yıl içinde alınmış olması gerekmektedir. Yunanistan seyahati sona erdiğinde sahip olunan pasaportun 3 ay geçerliliği olup olmadığına dikkat edilmektedir. Ayrıca son 10 yıl içinde alınmış olan pasaportları, yıpranmış, hasar görmemiş ve vize basım işlemleri için gerekli olan en az boş iki sayfanın olması hususu üzerinde önemle durmaktadır. Yunanistan Vize Başvurusu sırasında gerekli evrakların tarihlerinin en güncel halinde yani 3 aydan çok daha eski olmayan ve içerdikleri bilgilerin birbirleri ile örtüşmesine özellikle dikkat etmektedirler.

Yunanistan’a yapılacak seyahat için vize başvurusu işlemleri için gereken evrakların temin edilmesine dair düzgün bir planlama  yapılması ve Yunanistan Konsolosluğu tarafınca özenle dikkat edilen hususlar göz önünde bulundurularak hazırlanması Yunanistan vize başvurusu sırasında evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi tekrar başvuru yapmanıza gerek bıraktırmayarak vize işlemlerinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Yunanistan son yıllarda yaşadığı ekonomik buhran ve bunun neticesinde ucuzlayan otel, konaklama ve diğer turistik faaliyetlerin çizdiği ekonomik turizm olma tablosu sayesinde Dünya’nın her yerinden vize başvurusu almaya devam etmektedir. Ayrıca Antik Yunan dönemine ait tarihi eserlerle örülü Yunanistan coğrafyasında akademik ve kültürel faaliyetlerde hız kesmeden devam etmektedir. Kültür ve tarih olarak birçok ortaklık barındıran Türkiye – Yunanistan’da karşılıklı olarak yılın her mevsimi birbirlerine turist göndermektedir. Bir Schengen bölgesi olan Yunanistan Türkiye’den kabul ettiği bordo pasaport sahipleri haricinden vize talebinde bulunmamaktadır. (180 gün içinde 90 gün süreyi aşmamak kaydıyla). Bordo pasaportlulardan kabul ettiği vize başvuruları da öncelikle Schengen kuralları çerçevesinde değerlendirmeye alınan başvurular olur.  Türkiye ile Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan arasında yaşanan KKTC ile ilgili politik meseleler dolayısıyla Yunanistan’ın standart Schengen kurallarından ayrı olarak uyguladığı tek kural KKTC’ye giriş damgası bulunan pasaportlarla ülkeye giriş yapma imkanı bulunmamasıdır. Bunun dışında Yunanistan’a Türkiye’den yapılacak vize başvuruları birçok Schengen üye ülkesinde olduğu gibi standart evraklarla ilerlemektedir.

Yunanistan Vize Başvurusu için Türkiye’de sizden dosyanızı ilk teslim alacak kurum ise VFS Global vize başvuru firmasıdır. Yunanistan dış temsilcilikleri tarafından Türkiye’den gelecek vize başvurularında dosyaları toplamakla görevlendirilmiş olan VFS Global vize başvuru merkezleri sizden teslim aldığı vize başvuru dosyanızı Yunanistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne transfer etmekle görevli merkezlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin