Yunanistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

677

Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Yunanistan VizesiYunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği il ve ilçeye göre hizmet dağılımı Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre göre kısa süreli başvuruları direk kabul ediyorsa başvuru Yunanistan Temsilciliğine başvuru yapmaları gerekmektedir. Fakat Yunanistan Konsolosluğu 90 gün ve altında kısa süreli Yunanistan Schengen vize başvurusu direk kabul edilmezse Başvurular Yunanistan Konsolosluğunca yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile seyahat acenteleri başvuru yapmaları gerekmektedir.

İstanbul Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri kısa süreli olan vize başvurularını başvuru merkezleri aracılığı ile yapmaktadır. İstanbul ve çevresinde ikamet eden başvuru sahipleri Yunanistan Konsolosluğunca yetkilendirilmiş olan Yunanistan Schengen vize müracaatı için Yunanistan vize başvuru merkezleri ya da Yunanistan vize işlemleri bölümü üzerinden hizmet verilen kurumlarda başvuru yapılması sağlanmaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için yapılacak başvurular için randevu alma zorunluluğu getirmiştir. Yunanistan Schengen vizesi için yapılacak başvuru öncesinde teslim edilen dosyanın prosedüre uygun şekilde hazırlanması daha sonra randevu talebinde bulunulması gerekmektedir. Alınan randevu tarihinde ve belirtilen saatin yarım saat öncesinde Yunanistan başvuru merkezinde hazır bulunulması dosyaların onaylanması ile gerekli olan biyometrik bilgi için yapılacak işlemler için oldukça önemlidir. Yunanistan Konsolosluğu tarafından üzerinde önemli durulan biyometrik bilgi kaydı 2014 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir.

Yunanistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nde yürütülen vize işlemlerinin içinde artık Schengen yerine geçen Turistik vize, ticari vize ve aile/akraba ziyareti vizesi gibi vize işlemleri yer almamaktadır. Bu tür vizelerin başvuruları VFS Global’in vize başvuru merkezlerinden kabul edilmektedir. Fakat Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından halen yürütülmekte olan vize işlemleri de bulunmaktadır. Ulusal Vize (Oturum Vizesi, D tipi Vize) , Aile Birleşimi, Erasmus gibi 90 günlük süreyi geçen oturum vizesi başvuruları, görev bölgesine göre Ankara Yunanistan Büyükelçiliği’ne, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu’na veya Edirne Yunanistan Konsolosluğu’na randevu almak suretiyle bireysel olarak kabul edilmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için en büyük problemi oluşturacak durum pasaportta daha önceden bulunan KKTC’ye giriş damgası olmasıdır. Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC, Türkiye ve Yunanistan arasında yıllardır çözülemeyen bir problem olarak öne çıkan KKTC’nin tanınması meselesi vize işlemlerinde de süreci tıkayabilir. Çünkü Yunanistan ülkesine giriş yapmak isteyen kişilerin pasaportlarında KKTC giriş damgası bulunması halinde hiçbir sınır kapısından ülkeye girmeleri mümkün olmamaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemlerinde dikkat edilen noktalar Yunanistan’a seyahat amacınızın açık ve net bir şekilde evraklarda belirtilmiş olmasıdır. Özellikle Yunanistan vize başvuru formunda Yunanistan’a yapacağınız ziyaretin turistik mi ticari mi veya aile/akraba ziyareti amacıyla mı olduğunu açıklamanız gerekmektedir. Yunanistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin