Suudi Arabistan/Suudi Vize Çeşitleri

1293

Suudi Arabistan/Suudi Vize Çeşitleri

Suudi Arabistan/Suudi Aile/Akraba Ziyareti

Suudi Arabistan VizesiSuudi Arabistan/Suudi Vize Çeşitleri içinde yer alan Suudi Arabistan/Suudi Aile/Akraba Ziyareti için yapılması gereken işlemleri Suudi Arabistan vize prosedür koşullarına göre uygulanmalıdır. Suudi Arabistan/Suudi Aile/Akraba Ziyareti yapılabilmesi için Suudi Arabistan’da bulunan kişi ya da kişilerin aile ya da akrabalık durumunu destekleyecek belgelerin remi makamlarda hazırlatılan davetiye ile gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır. Suudi Arabistan’da bulunan kişi ya da kişiler ile akrabalık derecelerinin kanıtlanması sonrasında Türkiye’de bulunan temsilciliklere Dış İşleri Bakanlığı aracılığı ile vize talimatı yollanmaktadır. Bu talimat ile de Suudi Arabistan vize işlemleri diğer evraklarında beyan edilmesi ile de değerlendirmeye alınmaktadır.

Suudi Arabistan/Suudi Aile/Akraba Ziyareti için 35 yaş altındaki bayanların vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ancak Suudi Arabistan’da bulunan kişi ya da kişiler ile 1 dereceden akrabalık bağı olduğu kanıtlanabilirse Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunarak vize alınabilecektir. Suudi Arabistan/Suudi Aile/Akraba Ziyareti için Suudi Arabistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından üzerinde titizlikle durulan bir detay ise pasaportunda yer alan bir İsrail vizesi söz konusu ise Suudi Arabistan vize başvuruları kabul edilememektedir. Suudi Arabistan/Suudi Aile/Akraba Ziyareti için başlıca evrak listesi ise şöyledir:

  • Geçerliliği bulunan pasaport
  • İlk defa kullanılan ve çok yakın zamanda çekilmiş biyometrik özellikte fotoğraf
  • Suudi Arabistan’dan yollanmış davetiye,
  • Davetiye yollayan kişinin Suudi kimlik fotokopisi,
  • Akrabalık bağlarının belgelenmesi için Nüfus kayır örneği,
  • Suudi Arabistan/Suudi Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişinin arkalı önlü kimlik fotokopisi mutlaka olmalıdır.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticari faaliyetler neticesinde ve Suudi Arabistan’ın fazla sayıda yabancı işçiler çalıştırması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Suudi Arabistan topraklarında genellikle işe bağlı sebeplerle ikamet halinde olan birçok kişi vardır. Suudi Arabistan’da ikamet halinde olan bu kişilerin, Türkiye’de bulunan aile bireyleri ve akrabalarının Suudi Arabistan ziyareti gerçekleştirebilmeleri için gereken vize türü Suudi Arabistan / Suudi aile / akraba ziyareti vizesidir. Suudi Arabistan / Suudi aile/akraba ziyareti vizesini almak için Suudi Arabistan topraklarında ikamet eden şahısın Türkiye’deki yakınlarına davetiye niteliğinde birtakım evraklar ulaştırması ve bu evrakların Türkiye’deki vize başvuru dosyasında bulundurulması gerekir.

Suudi Arabistan/Suudi Turistik Vize

Suudi Arabistan/Suudi Vize Çeşitleri içinde Suudi Arabistan/Suudi Turistik Vize kategorisi bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise Suudi Arabistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Suudi Arabistan seyahati yapacak olan kişilerin herhangi bir akrabası ya da geçerli bir gerekçesi bulunmadığı takdirde Suudi Arabistan/Suudi Turistik Vize de olmadığı gibi normal ziyaretçi olarak da Suudi Arabistan vizesi de alamamaktadır.

Suudi Arabistan/Suudi Turistik Vize ya da hangi amaçla vize talebinde bulunulursa bulunulsun Suudi Arabistan’a yapılacak olan her seyahat için davetiye olması gerekmektedir. Davetiye mektubu ise Suudi Arabistan’dan yollanmış resmi davetiye olması zorunludur. Suudi Arabistan/Suudi Turistik Vize yerine alınmak istenen Suudi Arabistan/Suudi vizesi için başvuruda bulunanların pasaportunda İsrail vizesi ile ilgili herhangi bir işlem söz konusu ise Suudi Arabistan/Suudi vize başvurusu kesinlikle kabul edilmemektedir. Ayrıca 35 yaş altında olan bayanların Suudi Arabistan’da birinci dereceden akrabaları olmaları söz konusu değil ise Suudi Arabistan/Suudi vizesi alınması mümkün değildir.

Suudi Arabistan/Suudi vizesi için yapılacak başvurular için çipli pasaport beyan edilmesi zorunludur. 1 Haziran 2011 itibari ile çipli pasaport uygulamasında bulunan Suudi Arabistan bunun dışında beyan edilen pasaportları da Suudi Arabistan vizesi uygulanmış eski pasaportları da kabul etmemektedir. Suudi Arabistan/Suudi turistik vize yerine yapılması gereken başvuru Suudi Arabistan/Suudi vizesi için gerekli koşulların sağlanmaması ya da taşınmaması durumunda başvurular kabul edilmemektedir.

Suudi Arabistan’a genelde Hac ve Umre gibi sebeplerle dini turizm faaliyetleri yapılırken ülkedeki kültür mirasları ve dini anlamda önemli diğer yerleri görmek amacıyla yapılan turistik seyahatlerde sürekli olarak devam eder. Suudi Arabistan topraklarına yapılacak turistik amaçlı ziyaretler için belirlenen vize türü Suudi Arabistan / Suudi turistik vizesidir. Bu bağlamda Suudi Arabistan / Suudi turistik vizesi başvurularında ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının sunulması şarttır.

Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize

Suudi Arabistan/Suudi Vize Çeşitleri içinde yer alan Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize başvuruları yapacak olan T.C. vatandaşlarının çok dikkatli olması gerekmektedir. Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize Suudi Arabistan’da ticari ilişkiler kuracak olan kişilerin kullanabileceği bir vize türüdür. Bu nedenle de Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize başvuruları Suudi Arabistan Konsolosluğu ile Suudi Arabistan Büyükelçiliğine yapılacak olan şahsi başvurular yapılabilmektedir. Ayrıca temsilciliklerle koordineli faaliyet göstererek danışmanlık hizmeti de veren akrediteli seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri ile de Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize başvurusu yapılabilmektedir.

Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize başvurusunun ön koşulu ise Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren şirket / kurum / firma hakkından gerekli belge ve dokümanların beyan edilmesi ile hazırlatılmış Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize davetiyesi olması zorunludur. Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize davetiyesi olmadan yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir.

Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize için temsilcilikler tarafından hazırlanmış Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize başvuru formunun İngilizce ya da Türkçe olarak doğru ve eksiksiz bir şekilde beyan edilmiş olması da oldukça önemlidir. Suudi Arabistan/Suudi Ticari Vize başvurusu için gerekli olan evraklar ve işlemlerle ilgili detaylı bilgi almak ve işlemlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinde yardımcı olan acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden destek almak başvuru sürecinin sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır.

Türkiye – Suudi ilişkilerinin büyük bir bölümünü teşkil eden ticari faaliyetler, ithalat – ihracat ilişkileri ve yatırım faaliyetleri nedeniyle Türkiye’den birçok kişi her gün Suudi Arabistan’a iş seyahati düzenlemektedir. Bu kapsamda, Suudi Arabistan topraklarında iş anlaşması imzalamak, iş toplantısına ve fuarlara katılmaya olanak sağlayın vize türü Suudi Arabistan / Suudi ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin