Suudi Arabistan/Suudi Vize Başvurusu

879

Suudi Arabistan/Suudi Vize Başvurusu

Suudi Arabistan VizesiSuudi Arabistan/Suudi Vize Başvurusu için Suudi Arabistan Konsolosluğu / Suudi Arabistan Büyükelçiliği tarafından belirlenen şartları taşımak ve yerine getirmek oldukça önemlidir. Suudi Vize Başvurusu sırasında yapılacak olan seyahatin niçin ve ne kadar süreyle yapılacağına göre değişim gösteren evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde beyan edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Suudi Arabistan/Suudi Vize Başvurusu yapılabilmesi için öncelikle Suudi Arabistan’dan yollanmış davetiye ile gerekli diğer belgelerden oluşturulmuş dosyanın eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Suudi Arabistan/Suudi Vize Başvurusu için başvuru yapan kişinin adına düzenlenmiş ve başvuru yapılan tarihe en yakın zamanda hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu nedenle de Suudi Arabistan Vize Başvurusu için danışmanlık hizmeti veren akrediteli acenteler ile vize merkezlerinden destek almak büyük fayda sağlayacaktır.

Suudi Vize Başvurusu sırasında beyan edilecek pasaportun geçerlilik özelliklerini taşıması başvurunun kabul edilmesi için önemlidir. 1 Haziran 2011 tarihi ile birlikte çipli pasaport kullanımı uygulayan Suudi Arabistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği çipli olmayan pasaportla başvuruları geri çevirmektedir. Ayrıca pasaportta İsrail vizesi bulunan kişilerin, lacivert pasaportlu kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Suudi Vize Başvurusu Suudi Arabistan’a seyahat etmeyi planlayan her Türk vatandaşının ayrım yapılmaksızın yapması gereken bir uygulamadır. Yalnızca Suudi Arabistan vize ücreti diplomatik pasaportu olanlardan alınmamaktadır. Bunun dışında Suudi Arabistan/Suudi Vize Başvurusu her Türk vatandaşı için geçerli bir uygulamadır.

Suudi Arabistan / Suudi vize başvuruları Türkiye’den genelde Dini turizm amacı ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca iki ülke arasındaki devasa ticari ilişkiler neticesinde ticari amaçlı vize başvuruları da büyük bir yer tutar. Suudi Arabistan / Suudi vize başvurusu hakkında Türkiye sınırları içerisinde yetkili tek kurum Suudi Arabistan / Suudi Konsolosluk / Büyükelçiliğidir. Bu bağlamda Suudi Arabistan / Suudi Konsolosluk / Büyükelçiliğinin herhangi bir kurum, kuruluş ya da vize başvuru asistan firması ile yaptığı bir anlaşma bulunmamaktadır. Suudi Arabistan / Suudi vize başvurularında bir büyük ayağı da Hac ve Umre gibi ziyaretler temsil eder. Dini turizm kapsamında değerlendirilebilecek bu ziyaretler içinde vize başvuru yetkili mercii Suudi Arabistan / Suudi Konsolosluk / Büyükelçiliğidir. Ayrıca Suudi Arabistan / Suudi vizesine Hac ve Umre gibi amaçlarla başvurmak isteyen kişiler T.C Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylanmış seyahat acenteleriyle de Suudi Arabistan / Suudi vize başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.
Suudi Arabistan / Suudi vize başvurusu esnasında yeni nesil e-pasaportların kullanılmasını zorunlu tutmaktadır. Bu nedenle Suudi Arabistan’a ziyaret planlayan kişilerin Suudi Arabistan / Suudi vize başvurusu işlemlerine başlamadan önce eski tip pasaportlarını yeniletmeleri gerekmektedir. Ayrıca Suudi Arabistan’a çalışma amacıyla giden kişilerin de Suudi Arabistan / Suudi vize başvurusu kurallarında kendileriyle ilgili bölümleri dikkatli olarak okumaları ve bu yönde hazırlıklar yapmaları tavsiye edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin