Slovenya Vize Çeşitleri

1003

Slovenya Vize Çeşitleri

Slovenya Aile/Akraba Ziyareti

Slovenya VizesiSlovenya Vize Çeşitleri içinde olan ve kısa süreli seyahatler için verilen Slovenya Aile/Akraba Ziyareti vizesi için bordo pasaport sahibi olan herkesin gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Daha önceden geçerli bir Schengen vizesi olmayan bordo pasaportlu T.C. vatandaşları Slovenya Schengen vizesi uygulamalarına tabi tutulurken yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları 180 günde yapılacak 90 günlük Slovenya Aile/Akraba Ziyareti vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. Türkiye’de herhangi bir temsilcisi bulunmayan Slovenya Aile/Akraba Ziyareti vize işlemleri Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne başvuru yapılabilirken akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Slovenya Aile/Akraba Ziyareti Schengen vizesi için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerliliği bulunan, 10 yıldan eski olmayan, en az bir yıl geçerliliği devam eden, kullanılabilecek boş sayfaları bulunan, eskimemiş ve yıpranmamış pasaport,
 • Slovenya Aile/Akraba Ziyareti vize başvuru formu,
 • Son üç ay içinde çekilen, başvuru sahibinin en güncel ve net halini yansıtan biyometrik 2 fotoğraf,
 • Slovenya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişi ile ilgili bankadan resmi olarak alınmış mali durum belgesi,
 • Slovenya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişinin mesleği / işi ile ilgili belgeler,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile kimliğin arkalı önlü fotokopisi,
 • Slovenya Aile/Akraba Ziyareti için Slovenya’da bulunan aile ya da akraba tarafından hazırlatılmış davetiye,
 • Slovenya Aile /Akraba ziyareti yapılacağını kanıtlayacak gidiş / dönüş uçak bileti
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı beyan edilmelidir.

Türkiye – Slovenya arası ilişkilerin ticari anlamda gelişmesi ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden Slovenya’ya göç etmiş gurbetçilerimiz ile birlikte Slovenya’da iş veya göç sebebiyle ikamet etmekte olan belirli bir Türk popülasyonu oluşmuştur. Slovenya’da ikamet eden bu şahısların halen Türkiye’de bulunan aile ve akraba üyelerinin Slovenya’ya yapacakları aile / akraba ziyaretleri için gereken vize türü Slovenya aile / akraba ziyareti vizesi olarak belirlenmiştir. Slovenya aile / akraba ziyareti vizesi başvurusunda kullanılacak en önemli belgeler Slovenya’da ki şahıs tarafından Slovenya ziyareti için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin adına düzenlenmiş davetiye niteliğindeki evraklardır.

Slovenya Turistik Vize

Slovenya vize çeşitleri içinde yer alan Slovenya Turistik Vize kısa yapılması düşünülen seyahat başvurularından biridir. Türkiye’de temsilciliği bulunmayan Slovenya vize işlemleri için Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nde yapılmaktadır. Ayrıca temsilciliklerle koordineli çalışan akrediteli seyahat acenteleri ile vize merkezleri aracılığı ile de Slovenya Turistik Vize işlemleri yapılabilmektedir. Schengen Bölgesi içinde bulunan Slovenya ziyaretinde bulunmak isteyen bordo pasaport sahipleri Slovenya vize işlemlerini geçerliliği bulunan herhangi bir ülke üzerinden alınmış Schengen vizesi ile Slovenya Turistik Vize başvurusunda bulunmadan Slovenya seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bunun yanında geçerliliği bulunan kırmızı, siyah, yeşil ve gri pasaportu bulunan T.C. vatandaşları 180 günde 90 günün aşılmaması koşulu ile de Slovenya Turistik Vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Slovenya Turistik Vize için gerekli olan evraklar ise şunlardır:

 • Geçerliliği bulunan pasaport,
 • Slovenya Turistik Vize başvuru formunun tam ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra başvuru yapan kişinin ıslak imzası mutlaka olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile arkalı önlü nüfus kaydı örneği,
 • Son 3 ay içinde biometrik özellikte 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Slovenya Turistik Vize seyahati gerçekleştirecek kişi ile ilgili finansal durum belgesi,
 • Slovenya Turistik Vize başvurusu yapacak olan kişinin iş / meslek bilgileri ile ilgili belgeler,
 • Slovenya Turistik seyahatinin yapılacağını destekleyici nitelikte belge olarak kabul edilen gidiş / dönüş uçak bileti,
 • Slovenya Turistik seyahatine dair konaklama bilgileri,
 • Slovenya turistik vize seyahatini kapsayan seyahat sağlık sigorta poliçesi beyan edilmelidir.

Mütevazi yaşam şartları ve göz alıcı doğal güzelliklerinin yanında sağladığı gece hayatı eğlenceleriyle de Dünya’nın birçok milletinden olduğu gibi Türkiye’den de turist akınına uğrayan Slovenya’ya, Türkiye pasaportlarıyla gerçekleştirilecek olan turistik amaçlı ziyaretler için uygun vize Slovenya turistik vizesidir. Slovenya turistik vizesi aynı zamanda Schengen vizesi hüviyeti taşıyacağından Slovenya üzerinden diğer Schengen bölgesi ülkelerine de ziyaretler gerçekleştirmeye imkan tanır. Slovenya turistik vizesini almak için vize başvuru dosyasında konaklama ve ulaşım rezervasyonlarının bulunması gerekir.

Slovenya Ticari Vize

Slovenya vize çeşitleri içinde bulunan ve 180 günde yapılacak 90 günlük seyahatler için gerekli koşulların sağlanması ile verilen Slovenya Ticari Vize ile yapılacak olan ticari ilişkiler için verilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayan Slovenya Ticari Vize işlemleri için gerekli olan evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. Slovenya’nın Türkiye’de herhangi bir temsilciliği bulunmamaktadır. Slovenya ticari vize için Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapılabileceği gibi temsilciliklerle işbirliği içinde faaliyet gösteren akrediteli seyahat / turizm acenteleri ya da vize merkezleri aracılığı ile de yürütülebilmektedir. Schengen üyesi olan Slovenya vize işlemlerinde kısa yapılacak seyahatler için Schengen vize prosedürü uygulanmaktadır. Slovenya Ticari Vize işlemleri sürecin doğru planlanması ve gerekli evrakların nereden nasıl temin edilmesi konusunda da danışmanlık hizmeti veren acenteler ya da vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilmesi daha doğru olacaktır. Slovenya Ticari Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerliliği olan ve seyahat bitiminde de geçerliliği 6 ay devam edecek, 10 yıl içinde alınmış pasaport,
 • Slovenya Ticari Vize başvuru formu,
 • Slovenya ticari vize için Slovenya’da bulunan şirket / firma /kurum tarafından yollanmış davetiye,
 • 2 biyometrik vesikalık fotoğraf,
 • Slovenya Ticari seyahati yapılacağına dair gidiş / dönüş uçak bilet,
 • Slovenya ticari seyahati için konaklama bilgileri,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneği, finansal durum ile meslek bilgilerine ilişkin belgeler,
 • Slovenya Ticari seyahatin tümünü kapsayan seyahat sağlık sigortası olması gereken evraklardır.

Türkiye ile Slovenya arasında gelişmekte olan ithalat – ihracat ve yatırım ilişkileri neticesinde Türkiye’den, Slovenya topraklarına yapılan iş seyahatleri de sürekli olarak devam eder. Slovenya’ya yapılacak ziyaretler esnasında iş toplantılarına katılmak, iş anlaşmaları imzalamak ve fuarları katılmak için gerekli vize türü Slovenya ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin