SLOVAKYA VİZESİ

673

Slovakya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Slovakya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Bu sebeple Slovakya vizesi almalarına gerek yoktur. C tipi kısa süreli Schengen vizesi  ve D tipi Ulusal uzun süreli vize başvuruları olmak üzere iki tür Slovakya vizesi başvuru şekli vardır. Bu başvuru şekillerinin ise kendi için alt vize türleri bulunmaktadır. C Tipi kısa süreli Schengen vizesi türleri: Turistik, Aile arkadaş ziyareti, Ticari vize, Kültürel sportif vizeler ve Eğitim araştırma vizeleri olamk üzere değişkenlik gösterir. D tipi Ulusal uzun süreli vize türleri ise; Aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi, 90 günü aşan eğitim ve satj vizeleri olamk üzere değişkenlik göstermektedir.

Slovakya vizesi için Türkiye’de resmi olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişiler de Türkiye’den vize başvurusunda bulunabilirler. Slovakya vizesi almak isteyen Türk vatandaşları ise vize başvurusunda bulunmanın ön koşullarına sahip olmak ve  kendilerinden istenen tüm resmi evrakları ibraz etmek zorundadırlar. 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yeni yasa gereğince Slovakya  vizesi için kişi parmak izi taramasına girer. Verilen bu parmak izi 5 (beş) yıl süre ile geçerlidir. Gerekli görüldüğünde bir sonraki başvuru için kişi yeniden parmak izi taramasına çağrılabilir.

 

SLOVAKYA VİZE BAŞVURUSU

Slovakya vize başvurusu için 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yasa gereğince kişinin şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğu ilçeye bağlı olarak kişi Slovakya vize başvurusunu Ankara Slovakya Büyükelçiliği ve İstanbul Slovakya Konsolosluğu tarafından yapar. Slovakya Cumhuriyeti’nin almış olduğu karar göre Kısa Süreli C Tipi ve D Tipi Slovakya vizesi başvurusu yalnızca resmi makam olan Ankara Slovakya Büyükelçiliği ve İstanbul Slovakya Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Başvuru öncesi, başvuru sonra ve randevu almak gibi işlemler Ankara Slovakya Büyükelçiliği ve İstanbul Slovakya Konsolosluğu’ndan yapılmaktadır. Başvuru sahibi randevu günü parmak izi vermek, evraklarını teslim etmek ve başvuru sonrası pasaport sonucunu almak için Ankara Slovakya Büyükelçiliği ve Slovakya  Konsolosluğu’na müracat etmelidir.

 

SLOVAKYA  VİZE İŞLEMLERİ

Slovakya vize işlemleri için kişinin başvuru esnasından itibaren en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyacı vardır. Genellikle 6 ay olarak resmi bilgi verilmesine rağmen minimum 1 yıllık pasaport süresine sahip olmak tavsiye edilir. Başvuru esnasında veya uçuş esnasında oluşabilecek herhangi bir problemi ortadan kaldırmak adina pasaport süresi önem arz eder. Slovakya vizesi için tüm başvuru sahiplerinden 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yasa gereğince parmak izi vermeleri zorunlu hale gelmiştir. Ancak 12 yaşından küçük başvuru sahibi kişilerin parmak izi vermesine gerek yoktur. Bu kişiler yerine ebebeynleri veya akredite edilmiş seyahat acentaları başvurularını yapabilirler. Slovakya vize işlemleri için kişi meslek grubuna ait resmi evrakları hazırlamak ile mükelleftir. Kişinin gidiş amacı, ülkesindeki çalışma durumu ve gideceği ülkedeki kalış süresi vize işlemlerini etkileyen önemli faktörlerdendir. Bölge ayrımı olması sebebi ile ikamet ettiği şehre göre kişin başvuruda bulunacağı şehir farklılık göstermektedir. Slovakya vize işlemlerinin takibi, başvuru ve başvuru sonrası tüm yasal işlemler Ankara Slovakya  Büyükelçiliği ve İstanbul Slovakya Konsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu sebeple başvuru sahibi hazırlanan eksiksiz şahsi evraklarını vize başvuru dosyası ile birlikte randevu günü resmi kurum olan Ankara Slovakya Büyükelçiliği ve İstanbul Slovakya Konsolosluğu’na teslim eder.

SLOVAKYA VİZE RANDEVUSU

Slovakya vize randevusu için elçilik veya konsolosluğun randevu sistemi bulunmamaktadır. Pazartesiden Cumaya sabah 10:00 ile 12:00 saatleri arasında vize bölümü hizmet vermektedir. Bu zaman zarfı içerisinde kişi hazırlamış olduğu evraklar ile yaşadığı şehre göre Ankara veyahut İstanbul’dan başvuruda bulunabilirler. Slovakya vize randevusunda oluşabilecek gecikmeler için elçilik veya konsolosluk sorumlu tutulamaz. Ancak acil ve önemli durumlarda ( sağlık, tıbbi tedavi, eğitim vs.) randevu öne alma işlemleri için yardımcı olabilirler. Bu sebeple başvuru sahibi Slovakya vize randevusu alırken zamanlamayı dikkatlice yapmalıdır.

 

SLOVAKYA VİZESİ KAÇ GÜNDE CIKAR?

90 günü aşmayan kısa süreli C Tipi başvuruların sonuçlanma süresi 7 iş günüdür. 90 günü aşmayan vize türleri arasında; turistik vize, aile arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize, kültürel sportif vize ve eğitim araştırma vizesi yer almaktadır. Slovakya vizesinin işlem süresi elçilik veya konsolosluğun yoğunluğuna göre daha uzun veya daha kısa olabilir. Bu süreyi göz önünde bulundurarak kişilere seyahatinden 15 gün öncesinde Slovakya vize işlemlerini başlatmaları tavsiye edilir.

 

SLOVAKYA VİZE ÜCRETİ NEDİR?

Slovakya vize ücreti kişinin gidiş amacına göre değişmektedir. Kısa süreli C Tipi vizeler ve Ulusal D Tipi vizelerin vize harçları ve başvuru masrafları birbirinden farklılık göstermektedir. Yaşa, gidiş amacına, kişinin özel durumlarına göre Slovakya vize ücreti değişmekle beraber bazı durumlarda başvuru sahibi vize harcından muaf tutulmaktadır. Kişi Slovakya vize ücreti için elçilik veya konsolosluğa vize harç ücreti ödemektedir.

 

SLOVAKYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Slovakya vizesi almak için yapılması gereken işlemlerin başında pasaport bilgileri ile randevu almak yer alır. Randevu gününe kadar kişi gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı, başvuru dosyası için vize başvuru formunu tam ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Eksik veya hatalı doldurlan başvuru formları elçilik veya konsolosluk tarafından kabul edilmez ve randevu sürenizin uzamasına neden olur. Slovakya Vize başvuru dosyası için hazırlanması gerekn diğer evrakları kişinin gidiş amacını kanıtlayan belgelerdir. Örneğin turistik amaçlı seyahat eden biri için konaklama bilgisi önem arz eder. Bu sebeple konaklanacak süre kadar adınıza kayıtlı bir otel bilgisine sahip olmalısınız. Gidiş dönüş tarihlerinizi kanıtlamak adına satın alınmış veya rezervasyonu yapılmış uçuş bilgileriniz dosyanızda eksiksiz bir şekilde yer almalıdır. Slovakya vizesi için başvuru dosyası hazırlanırken evraklar tam bir uyum içinde olmalı gidiş dönüş tarihleri tüm evraklarda tutarlı bir şekilde beyan edilmelidir. Kişinin meslek grubuna bağlı olarak resmi evrakları elçiliğin istediği şekilde tam olarak dosyada yer almalidir. Eksik veya hatalı evraklar kabul edilmemekle beraber, gün içerisinde temin edemeyeceğiniz evraklar olması halinde randevunuzun yanmasına yeniden randevu alınmasıne ve işlem süresinin uzamasına neden olabilir. 90 günü aşmayan C Tipi vizeler için; Çalışan, İşveren, Kamu Kurumu Çalışanı, Öğrenci ve Emekli olmak gibi meslek grupları için evrak listesi değişiklik göstermektedir. Kişi randevu gününde hazırlamış olduğu evraklar ile Ankara Slovakya Büyükelçiliği ve İstanbul Slovakya Konsolosluğu’na parmak izi için gider ve işlemleri tamamlanıp evrakları içeri sunulduğu andan itibaren vize başvuru süreci başlar. Ortalama olarak 7 iş günü işlem süresi olan bu zaman diliminde kişi pasaport takibini Ankara Slovakya Büyükelçiliği ve İstanbul Slovakya Konsolosluğu’nu telefon ile arayarak vize deaprtmanından sağlayabilmektedir. Pasaport sonucu çıktığında başvuru sahibi pasaportunu kimliği ile teslim alabilir veyahut vekalet verdiği kişi aracılığı ile pasaportunun teslim alınmasını sağlayabilir. 26 eylül 2014 tarihinden sonra vize almış kişiler bu tarihinden sonra yapacakları vize başvurusu için parmak izi taramasından muaftırlar. Şahsen başvuruya katılmadan akredite olmuş turizm acentaları aracılığı ile işlemlerini yürütebilirler.

 

SLOVAKYA KONSOLOSLUĞU ve SLOVAKYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Ankara Slovakya Büyükelçiliği adres bilgisi; Kavaklıdere Mahallesi, Atatürk Blv No:245, 06692 Çankaya/Ankara şeklindedir. C Tipi kısa süreli Schgengen vizesi ve D Tipi ulusal uzun süreli vizeler için Slovakya Büyükelçiliği ve Slovakya Konsolosluğu hizmet vermektedir. Slovakya Ankara Büyükelçiliği ve Slovakya İstanbul Konsolosluğu’nun kabul ettiği vize türleri:  Kısa süreli vize (Schengen) C Tipi 90 güne kadar kalışlı vizeler. Oturum vizesi D Tipi Ulusal 90 günü aşan vizeler Aile birleşimi (AB vatandaşı ile), Aile birleşimi (AB vatandaşı olmayan ile), Öğrenim vizesi (90 günden fazla), Çalışma vizesi (çalışan olarak), Çalışma vizesi (işveren olarak), Çalışma hakkı vermeyen oturum vizesi.

İstanbul Slovakya Konsolosluğu adres bilgisi; Levent Mahallesi, Bambu Sk. No:6, 34330 Beşiktaş/İstanbul – Europe şeklindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin