Slovakya Vize Randevusu

685

Slovakya Vize Randevusu

Slovakya VizesiSlovakya Vize Randevusu almadan önce Slovakya vize işlemleri için gerekli koşulların sağlanmış olması gerekmektedir. Slovakya vizesi için gerekli olan evrakların Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş prosedür şartlarına göre hazırlanmış olması gerekmektedir. Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği kısa süreli yapılması istenen seyahat başvurularını şahsen almamaktadır. Yalnızca istisnai bir durum söz konusu olduğunda başvuruları direk kabul etmektedir. Kısa süreli seyahatler Slovakya Aile / Akraba ziyareti, Slovakya Turizm vizesi ve Slovakya Ticari vize başvuruları için irtibata geçilmesi gereken yerler vize başvuru merkezleridir. Uzun süreli başvurular ise direk olarak Slovakya’nın Türkiye temsilcilikleri olan Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır.

Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği uzun süreli başvuruları direk olarak almaktadır. Uzun süreli başvurular ise Slovakya’da 90 günden fazla yapılması düşünülen konaklamalar içinde aile birleşimi, hizmet ya da eğitim gibi durumlar için yapılması gereken işlemler yerine getirilerek Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nden Slovakya vize randevusu alınması gerekmektedir. Ancak Slovakya vize randevusu alınmadan önce mutlaka Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği aranarak çalışma saatleri, tatil günleri öğrenilmelidir.

Slovakya randevusu tarihinde ve saatinden 30 dakika önce hazır bulunulması gerekmektedir. Vize randevusu sırasında gerekli olan tüm işlemler, biyometrik bilgi taraması, 10 parmak izi vb. işlemlerin zaman kaybetmeden yapılabilmesi gecikme yaşanmaması için dosyanın tam ve doğru bir şekilde teslim edilmiş olması gerekmektedir.

Slovakya ve Türkiye’nin ikili seyahat trafiği çeşitli nedenlerle her geçen gün artmaktadır. Özellikle Türkiye sınırlarından, Slovakya’ya yapılan seyahatlerin turistik ve ticari amaçlarda yoğunlaştığını söylemek mümkün. Bu kapsamda Slovakya vizesi için Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin yoğun mesailer harcadığını da görebiliyoruz. Bu harcanan yoğun mesainin Konsolosluk / Büyükelçilik bünyelerinde yarattığı iş trafiğinin üstüne bir Konsolosluk / Büyükelçilikte başvuruları kabul edip insan trafiği ve ekstra iş yoğunluğu oluşturmak istemeyen Slovakya, vize başvurularını randevu usulü ile yapmayı tercih etmiştir. Anca Slovakya vize randevusu için irtibat kurulması gereken yer Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği değildir. Oluşacak yoğunlukların önüne geçmeyi amaçlayan Slovakya, Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesi dışında bir vize başvuru süreci belirlemiştir. Bu süreç kapsamında, Slovakya Konsolosluk / Büyükelçiliği ile ortaklık anlaşması buluna VFS Global adlı vize başvuru asistan firmasının Slovakya vize başvuru merkezleri aracılığıyla Slovakya vize randevusu kapsamında Slovakya vize başvuru işlemleri gerçekleştirilir. Yani, Slovakya vizesine başvurmak için alınması gereken Slovakya vize randevusunun adresi Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği değil, VFS Global Slovakya vize başvuru merkezleridir. Buna mukabil Slovakya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin hazırladıkları başvuru dosyalarını ilk sunacakları merci VFS Global Slovakya vize başvuru merkezleri olacaktır. Slovakya vize randevusu vermekle görevli başka bir özel firma bulunmamaktadır (Türkiye sınırları içerisinde). Slovakya vize randevusu hakkında bilgi almak için; 0 312 426 03 25 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin