Slovakya Vize İşlemleri

754

Slovakya Vize İşlemleri

Slovakya VizesiSlovakya Vize İşlemleri yapılması planlanan seyahatin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde dosya haline getirilmesi seyahat koşullarının oluşturulması için bir süreçti. Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş koşullar kısa süreli ve uzun süreli seyahatlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kısa süreli seyahatler için yapılması gereken Slovakya vize işlemleri için gerekli olan ön hazırlık sürecinin doğru bir şekilde Planlanması gerekmektedir. Bu sürecin doğru kullanılabilmesi için Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş olan vize başvuru merkezleri ile akrediteli acentelerden danışmanlık hizmeti verilebilmektedir.

Slovakya Vize İşlemleri için öncelikli koşul olan bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarının geçerlilik şartlarını taşıyan özellikte olması gerekmektedir. Ancak Slovakya vize işlemleri yapılması planlanan seyahat tarihine göre gerçekleştirmelidir. Slovakya vize işlemleri tamamlandıktan sonra yapılacak başvuru sonuçları ortalama 4 ile 5 iş günü içinde çıkmaktadır. Dolayısıyla da Slovakya vize işlemleri için Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin tatil günleri öğrenilerek işlem sürecinin başlatılması gerekmektedir. Türkiye ve Slovakya’nın resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin çalışma günleri Cuma hariç hafta içi dört gün saat 10.00 ile 12.00’dir. Cuma günleri başvuru kabul edilmediği dikkate alınmalıdır.

Slovakya Vize İşlemleri için destek alınan acenteler ile vize başvuru merkezleri işlem sürecinde tüm evrakların nereden ve nasıl alınmasından, bazı evrakları vize merkezleri tarafından hazırlanmak suretiyle tüm desteği sağlayabilmektedir.

Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyesi olan Slovakya’nın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi dolayısıyla Türkiye’den her gün belli miktarlarda Slovakya vize başvurusu işleme alınmaktadır. Bu kapsamda turistik, ticari ve aile/akraba ziyareti gibi vize türleri için Slovakya vize işlemleri aktif olarak devam etmekte olan işlemlerdir. Slovakya vize işlemleri aşamasında kritik bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki, Slovakya vize randevusu aracılığıyla VFS Global Slovakya vize başvuru merkezlerinde yaptırılan Slovakya vize işlemleridir. VFS Global Slovakya vize işlemleri Slovakya vizesinin başvuru ayağını teşkil etmektedir. Bu kapsamda VFS Global Slovakya vize başvurusu işlemlerinden de önce yapılması gereken önemli işler vardır. Başvuru sahiplerinin öncelikle Slovakya’ya yapmayı planladıkları ziyaretin hangi emellere yönelik gerçekleşeceğine kesin olarak karar vermeleri gerekir. Çünkü Slovakya vize işlemleri için başvuru sahipleri tarafından hazırlanacak olan vize başvuru dosyasında hem VFS Global hem Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetkililerinin en çok dikkat edeceği hususlar ziyaret amacı ile ilgili olacaktır. VFS Global Slovakya vize başvurularını kabul ederken vize başvuru dosyalarına bir dizi ön kontrol uygulama yetkisine sahip olduğundan, Slovakya vize işlemlerinin birincil ve kritik ayaklarından biri VFS Global Slovakya vize başvuru merkezlerinde gerçekleşen başvuru sürecidir. Bu süreci takiben Slovakya vize işlemleri Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde devam edeceğinden hazırlanacak başvuru dosyasının doğruluğu ve tutarlılığı resmi olarak da inceleme ve araştırmalara tabi tutulacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin