Slovakya Vize Çeşitleri

924

Slovakya Vize Çeşitleri

Slovakya Aile/Akraba Ziyareti

Slovakya VizesiSlovakya Vize Çeşitleri içinde kasa yapılacak seyahatler içinde olan Slovakya Aile/Akraba Ziyareti için Slovakya vizesi işlemleri yapılmalıdır. Bordo pasaportu olan ve Slovakya seyahati yapmayı düşünen tüm T.C. vatandaşları Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş gerekli belge ve evrakların istenen koşullarda temin edilmesi gerekmektedir. Slovakya Aile/Akraba Ziyareti vizesi için yapılacak başvuru Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından aracı olarak kabul edilen seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri ile yapılmaktadır. Gerekli olan evrakların gerektiği şekilde hazırlanmasında rehberlikte yapan vize merkezleri yardımıyla Slovakya Aile/Akraba Ziyareti vizesi için hazırlanması gereken evraklar şöyledir:

 • Slovakya Konsolosluğu tarafından belirlenen özellikte pasaportun beyanı olmadığı takdirde ise yeni bir pasaport temin edilmesi gerekmektedir.
 • Slovakya Aile/Akraba Ziyareti vizesi için doldurulması gereken Slovakya vize başvuru formunun gereken formatta ve gerçeğe uygun bir şekilde cevaplanması gerekmektedir. Gerektiği gibi doldurulan Slovakya vize başvuru formunun çıktısı alınarak başvuru sahibinin ıslak imzası ile Slovakya vize başvurusu için hazırlanan dosyaya koyulmalıdır.
 • Slovakya Aile/Akraba Ziyareti vizesi için biyometrik özellikte başvuru tarihine en yakın zamanda, başvuru sahibinin net çekilmiş iki vesikalık fotoğraf,
 • Slovakya Aile / Akraba ziyareti vizesi,
 • Slovakya ziyareti sırasında oluşabilecek hastane tedavisi gerektirecek acil durumlarda tedavi masraflarının karşılanmasını sağlayacak seyahat sağlık sigorta yapılması gerekmektedir.
 • Seyahati gerçekleştirecek kişinin tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile nüfus cüzdanı fotokopisi Slovakya Aile/Akraba Ziyareti vizesi için yapılacak başvuruda beyan etmek zorunludur.

Slovakya’da son verilere göre 350 civarında Türk popülasyonu yaşamın sürdürmektedir. Bu Türk varlığının halen Türkiye’de bulunan akraba ve aile bireylerini göz önüne aldığımızda, bu kişilerin Slovakya’daki yakınlarını ziyaret edebilmeleri için gereken vize Slovakya aile / akraba ziyareti vizesidir.

Slovakya aile / akraba ziyareti vizesi almak için Slovakya’da yaşayan kişinin Türkiye’deki başvuru sahibine birtakım resmi evrakları vize başvuru dosyasına girecek şekilde ulaştırması gerekir. Daha sonra bu evrakların da yer aldığı vize başvuru dosyasıyla VFS Global Slovakya vize başvuru merkezinde başvuru işlemlerinin startı verilir.

Slovakya Turistik Vize

Slovakya vize çeşitleri içinde değerlendirilen Slovakya Turistik Vize için yapılacak Slovakya vize başvurusu için öncesinde Slovakya vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Slovakya vize işlemleri bir tür Slovakya vizesi için gerekli olan evrakların hazırlanma sürecidir. Slovakya Turistik Vize için gerekli olan evrakların Slovakya vize başvuru öncesinde gerekli evrakların Slovakya vize prosedürüne uygun olarak hazırlanıp bir dosya içinde toplanması gerekmektedir.

Gerekli olan evrakların son üç ay içinde alınmış olması ve gerçeğe uygun bilgiler içermesi Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından üzerinde özenle durulan bir husustur. Slovakya Turistik Vize sonuçlarının olumu sonuçlanması belgelerde yer alan bilgilerin gerçeği yansıtması Slovakya Turistik vize sonucunu büyük ölçüde etkilemektedir. Slovakya Turistik vize  Slovakya’da en çok 6 ay içinde 90 günden fazla ikamet etme hakkı vermemektedir. Slovakya Turistik Vize için gerekli olan evraklar ise şöyledir:

 • Slovakya Turistik Vize için geçerliliği bulunan bir pasaport,
 • Biyometrik özellikte iki fotoğraf,
 • Slovakya ticari vize başvuru formu,
 • Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine hitaben İngilizce yazılmış vize talep dilekçesi,
 • Slovakya Turistik seyahat yapılacağını kanıtlamak amacı ile gidiş dönüş uçak ve konaklama için otel rezervasyonları,
 • Slovakya Turistik Vize başvurusu yapan kişinin mali durumu açık olarak belirten bankadan temin edilmiş belgeler,
 • Slovakya Turistik Vize başvuru sahibinin mesleki durumunun desteklenmesine yardımcı olan resmi belgeler,
 • Slovakya Turistik seyahat tarihlerinin tümünü kapsayan seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı dosyada mutlaka olmalıdır.

Slovakya’nın özellikle bozulmamış tarihi dokusu ve doğal güzellikleri her yıl ülkeye yüz binlerce turist gelmesine olanak tanıyor. Ayrıca ülkenin birçok Avrupa ülkesine göre ucuz bir eğlence hayatı imkanı sunması da turistlerin Slovakya tercihlerinde büyük rol oynuyor. Bu kapsamda, Türk turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği ülkelerden biri olmaya başlayan Slovakya’ya turistik faaliyetler amacıyla ziyaret yapmak için gereken vize Slovakya turistik vizesidir. Slovakya turistik vizesi VFS Global Slovakya vize başvuru merkezlerinde gerçekleştireceğiniz başvuru işlemi sırasında vize başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz konaklama ve ulaşım rezervasyonlarına bağlı olarak sonuçlanacaktır.

Slovakya Ticari Vize

Slovakya vize çeşitleri içinse kısa yapılacak seyahatlerden olan Slovakya Ticari Vize için yapılacak olan seyahatte ikamet hakkı sınırlıdır. Slovakya vizesi ile giriş yapılan ve en fazla 6 ayda 90 gün kalma hakkı veren bir vize türüdür. Slovakya vize başvurusu için vize başvuru merkezleri rehberliğinde yapılmalıdır. Slovakya vize başvurusu sırasında istenen tüm evrakların toparlanıp dosya haline getirilerek yapılması gerekmektedir. Slovakya vize işlemleri de evrakların toparlanma süreci olarak da değerlendirilebilir. Slovakya ticari vize başvurusunun gerçekleştirilebilmesi için evrakların ne olduğu, nereden alınması gerektiği ve ne şekilde olması konusunda tam bir rehberlik hizmeti vize başvuru merkezlerinden alınabilmektedir. Slovakya Ticari Vize için istenen evraklar şöyledir:

 • Slovakya Ticari Vize için pasaportu olmayanların ya da geçerlilik özellikleri taşımayan pasaport sahiplerinin yapması gereken ilk adım geçerliliği olan pasaportun temin edilmesi gerekmektedir.
 • Slovakya Ticari Vize başvurusu için önceden kullanılmamış biyometrik özellikte iki fotoğraf,
 • Slovakya Ticari Vize başvuru formu,
 • Slovakya temsilciliğine hitaben yazılan Slovakya ticari vize talep dilekçesi,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
 • Slovakya’da bulunan şirket / firma / kurumun hazırlattığı ticari vize davetiyesi,
 • Slovakya Ticari Vize başvurusu yapan kişiyle ilgili mali durum belgesi ile mesleki durumu destekleyen belgeler,
 • Slovakya Ticari Vize başvurusu yapan kişi adına düzenlenmiş tüm seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde hazırlanmış seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı beyan edilmelidir.
 • Türkiye ile Slovakya arasında cereyan eden ikili ticari faaliyetlerin bir ürünü olarak Türkiye’den, Slovakya’ya iş seyahatleri sürekli gündemde olan seyahatlerdir. Slovakya’da iş anlaşması imzalama, fuara ve iş toplantılarına katılma gibi amaçlarla alınması gereken vize Slovakya ticari vizesidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin