Slovakya Vize Başvurusu

649

Slovakya Vize Başvurusu

Slovakya VizesiSlovakya Vize Başvurusu öncesinde yapılması gereken Slovakya vizesi prosedürler koşullarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Slovakya vizesi için gerekli olan evrakların hazırlanması için öncelikle geçerli bir pasaport sahibi olunması gerekmektedir. Vize başvurusu Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Slovakya vizesi için gereken prosedür koşullarını sağlamak zorundadır. Ancak geçerli bir gri, yeşil, siyah ya da kırmızı pasaportu olan T.C. vatandaşları Slovakya seyahatini yalnızca 180 günde 90 gün ikamet etme şartı ile vize başvuru prosedüründen muaf tutulmaktadır.

Vize başvurusu yapmadan önce Slovakya’ya yapılması düşünülen seyahatin hangi amaçla ve ne kadar süreyle yapılacağına dair bir belirleme yapmalıdır. Kısa süreli ya da uzun süreli seyahatlerin içinde yer alan alt kategorilerin hangisi için vize başvurusu yapılması konusunda belirleme yapılmalıdır. Vize başvurusu kısa süreli seyahatler içinde yer alan Slovakya Aile/Akraba Ziyareti, Slovakya Turistik Vize ve Slovakya Ticari Vize bulunmaktadır. Uzun süreli başvurular için de aile birleşimi, eğitim ya da iş amacı ile yapılan Slovakya Vize Başvurusu için gerekli olan şartlar yerine getirilmelidir.

Slovakya Vize Başvurusu Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmalıdır. Ancak kısa süreli seyahatler için Slovakya vize başvuruları yetkili olan vize başvuru merkezlerine de yapılabilmektedir. Ancak Slovakya vize başvurusu için yapılacak değerlendirme sonucunu karar bağlayan tek yetkili kurum Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir.

Slovakya ile Türkiye arasında büyük ölçüde turistik amaçlı çift yönlü ziyaretler her yıl belli miktarlarda gerçekleşmektedir. Bu kapsamda Slovakya turistik vize başvurularının Türkiye’den, Slovakya için vize başvuruları arasında büyük bir yer kapladığı söylenebilir. Bunun yanında Türkiye ile Slovakya arasında makine, tekstil, sebze – meyve gibi ürünlerin ticaretinin aktif olarak yapılıyor olması ve Türk firmaların Slovakya’da yaptıkları bazı yatırımlar neticesinde Slovakya ticari vizesi de Türkiye’den, Slovakya için yapılan vize başvurularında büyük yer tutuyor. Ayrıca Slovakya’da bulunan az sayıda Türk varlığından doğan bir ihtiyaç olarak Slovakya aile/akraba ziyareti vize başvuruları da Slovakya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlerinde belli bir yer tutuyor.

Slovakya vize başvurusu yapmak için başvuru sahiplerinin ilk olarak Slovakya’ya yapacakları ziyaretin hangi amaçları kapsadığından emin olması gerekir. Çünkü bu amaca mukabil hazırlanacak Slovakya vize başvuru dosyasında ziyaret amacının net olarak ifade edilmesi beklenir. Ayrıca yine Slovakya vize başvuru dosyasında başvuru sahiplerinin ziyaret amaçlarına uygun diğer evrakları da toparlamış olması gerekir. Bu anlamda yineleyecek olursak, doğru hazırlanmamış bir vize başvuru dosyası Slovakya’nın anlaşmalı olduğu VFS Global Slovakya vize başvuru merkezlerinde ön kontrollere tabi tutulacak dosyanın henüz Slovakya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri adımına geçmeden VFS Global’de takılma ihtimali söz konusu olabilir. Bu tarz olumsuzluklarla karşılaşmamak ve Slovakya vize başvurusu sürecini rahat geçmek için vize danışmanlığı hizmeti almayı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin