Senegal Vize Çeşitleri

832

Senegal Vize Çeşitleri

Senegal Aile/Akraba Ziyareti

Senegal VizesiSenegal Vize Çeşitleri içinde yer alan Senegal Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan vize türü Senegal vizesidir. Senegal Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan kişilere Senegal’de bulunan Akraba ya da Aile tarafından gönderilmesi gereken davetiye olması gerekmektedir. Senegal’den yollanmış akraba / aile davetiyesi olmayan T.C. vatandaşlarının Senegal Aile/Akraba Ziyareti vizesi almaları mümkün değildir. Senegal’den yollanan davetiyenin içinde beyan edilen aile ya da akrabalık derecelerinin noter onayı ile yollanmış olması Senegal ziyaretçi vizesi alınması bakımından oldukça önemlidir.

Senegal Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak olan Senegal ziyaretçi vizesinin neticelenmesi yaklaşık olarak 3 hafta sürebilmektedir. Ayrıca gerek görüldüğü takdirde Senegal Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak ya da görüşme talebi söz konusu olabileceğinden Senegal Aile / Akraba ziyareti vizesi başvurusu bu hususlar dikkate alınarak erken yapılmalıdır.  Senegal Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar ise şöyledir:

  • Senegal seyahat sonrasında da geçerliliği devam edecek pasaportun 10 yıldan önce alınmamış olması gerekmektedir.
  • Senegal Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan Senegal ziyaretçi vizesi başvuru formunun en doğru ve eksiksiz olarak başvuru yapan kişinin kendi ıslak imzası ile düzenlenmelidir.
  • Senegal Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi,
  • İki adet biometrik özelliği olan vesikalık fotoğraf,
  • Senegal Aile/Akraba Ziyareti yana kişinin tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
  • Senegal Aile/Akraba Ziyareti tapan kişiye Senegal’den noter tasdikli yollanmış davetiye dosya içinde olması gereken bir evraktır.

Senegal sınırları içerisinde özellikle Türk yatırımcıların bulunduğu yerlerde Türk şirketlerinin Senegal’de görevlendirdiği kişilerin ikamet eder durumda olduğu görülmektedir. Senegal’de ikamet halinde bulunan bu Türk vatandaşlarının, Türkiye’de bulunan aile / akraba bireyleri ve yakınlarının Senegal’e yakınlarını ziyaret amacı ile gelmesine olanak tanıyan vize Senegal aile / akraba ziyareti vizesidir. Senegal aile / akraba ziyareti vize işlemlerinin sonuçlanabilmesi için Senegal’de ikamet eden kişi tarafından Türkiye’deki başvuru sahiplerine davetiye niteliğinde resmi evrakların önceden ulaştırılması gerekir. Senegal aile / akraba ziyareti vize işlemleri Senegal Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde gerçekleştirilir.

Senegal Turistik Vize

Senegal vize çeşitleri içinde yer alan Senegal turistik vize ile yalnızca turistik seyahatler gerçekleştirilebilmektedir. Senegal Turistik Vize için geçerlilik koşullarına sahip pasaport sahibi olunması oldukça önemlidir. Geçerlilik özelliklerine sahip olan pasaport 10 yıldan eski olmaması, seyahat dönüşünde de geçerliliğini koruması, Senegal turistik vize işlemlerinin yapılabilmesi için en az iki boş sayfasının bulunması oldukça önemlidir.

Senegal Turistik Vize için Senegal Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından hazırlanmış Senegal Turistik Vize başvuru formunda yer alan soruların atlanmadan doğru bir şekilde tek tek cevap verilmesi gerekmektedir. Senegal vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibinin ıslak imzası ile beyan edilmesi gerekmektedir. Senegal Turistik Vize başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru olması, beyan edilecek diğer belgelerdeki bilgilerle örtüşüyor olması Senegal Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından özenle durulan bir konudur.

Senegal turistik vize için gerekli olan 2 vesikalık fotoğrafın biyometrik özelliklerde olması gerekmektedir. Kullanılacak olan biyometrik fotoğraf ilk kez Senegal turistik vize başvurusunda kullanılmış ve başvuru tarihine çok yakın bir zamanda Senegal vize talebinde bulunan kişinin görünümünü net veren bir özellikte olması da çok önemlidir. Ayrıca yine Senegal turistik vize talebinde bulunan kişinin tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi de zorunlu olarak hazırlanması gereken evraklardandır. Senegal turistik vize talebinde bulunan kişinin mali durumunun ve mesleki bilgilerinin yer aldığı belgelerde Senegal turistik vize başvuru dosyasının içinde olmalıdır.

Senegal’in, yaşam şartları olarak ucuz bir ülke olması ve önceki yıllara göre sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi sebebiyle turizm faaliyetleri her yıl daha da artış göstermektedir. Türkiye’den de belli sayıda turist her sene Senegal’e ziyaretlerde bulunmaktadır. Türkiye’den, Senegal’e yapılacak turistik ziyaretler için gereken vize Senegal turistik vizesi olarak belirlenmiştir.

Senegal Ticari Vize

Senegal vize çeşitleri içinde var olan Senegal ticari vize için yapılması gereken işlemlerin Senegal ticari vize prosedürüne göre yapılması gerekmektedir. Senegal ticari vize kısa yapılacak seyahatler içinde değerlendirilmektedir. Senegal’de ticari faaliyet göstermek isteyen T.C. vatandaşları Senegal ticari vize ile Senegal’de en fazla 180 gün içinde en fazla 90 gün kalabilmektedir.

Senegal ticari vizenin alınabilmesi için öncelikle ticari ilişkiler kuran firma tarafından resmi olarak noter onaylı davetiye yollamış olması gerekmektedir. Senegal’de bulunan firma / şirket ile ilgili gerekli bilgilerin ve ne tür bir ticaret yapılacağının detaylı bir şekilde belirtildiği davetiye olmadan Senegal ticari vize alınması mümkün değildir. Senegal ticari vize ile Senegal’de iş başvurusu yapma ya da iş yeri açma gibi bir hak verilmemektedir. Senegal ticari vize ile yalnızca iş görüşmesi yapılabilmektedir.

Senegal ticari vize için gerekli olan başka bir evrak Senegal ticari vize başvuru formunun tam ve eksiksiz doldurulması, başvuru yapan kişinin ıslak imzası ile beyan edilmelidir. Senegal ticari vize başvuru formunda beyan edilen bilgilerle gerekli olan diğer belgelerde beyan eden bilgilerle uyuşması gerekmektedir. Aksi takdirde Senegal Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından Senegal ticari vize başvurusu geri çevrilecektir.

Senegal ticari vize başvurusunda beyan edilmesi gereken diğer evraklar arasında geçerli bir pasaport da bulunması gerekmektedir. Biyometrik özellikte başka bir vize işleminde kullanılmamış biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi, Senegal Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi Senegal ticari vize işlemlerinde gerekli olan evraklardır.

Senegal ile Türkiye arasındaki ikili ticaret anlaşmaları, ithalat ihracat faaliyetleri ve Türkiye’nin Afrika genelindeki yatırımları neticesinde, Türkiye – Senegal arası iş seyahati trafiği hız kazanmış ve artış gösterir durumdadır. Senegal topraklarında iş akitleri imzalamak, iş toplantılarına ve ticari fuarlara katılmak için gereken vize türü Senegal ticari vizesidir. Senegal ticari vizesi için gereken en önemli belgeler Senegal’de ticaret yapılabildiğini gösteren ticari faaliyet evraklardır. Senegal Ticari vizesi, çalışma izni yerine kullanılmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin