Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

661

Rusya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Rusya VizesiRusya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. 30 günlük süreyi aşmamak kaydıyla kesintisiz yapılacak olan Rusya seyahatleri için kaldırılmış olan vize uygulaması 1 Ocak 2016 tarihi ile askıya alınmıştır. Bu nedenle de Rusya’ya seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Rusya Vize İşlemleri yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Rusya Vize İşlemleri için onay verdiği Rusya vizesinin Rus ile Latin ad ve soy ad, Doğum tarihi, başvuru yapanın cinsiyeti, kimlikte belirtilen belge numarası, Rusya vizesi veriliş tarihi ile Rusya’da izin verilen kalma süresi varsa davetiye üzerinde Rusya Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından verilen numara bilgileri mutlaka olmalıdır.

Rusya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Rusya seyahatinin amacı ve ikamet edilecek süreye göre farklılık göstermektedir. Rusya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri uzun süreli olan Çok girişli Rusya vizesini şahsen kabul etmekte ancak tek ve çift girişli Rusya özel vizeleri yasal olarak yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile yapılmaktadır.

Rusya Vize İşlemleri için karar veren tek yetkili kurumdur. Rusya 7 gün içinde gerekli makamlara kayıt yaptırmak zorundadırlar. Ancak 7 günden az kalınması söz konusu ise kayıt yaptırmak mecburiyeti yoktur.

Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri, VHS Rusya vize başvuru merkezlerindeki ön kontrollerden geçen başvuru dosyalarının teslim alması ile başlayan işlem sürecidir. Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri kapsamında her tür vize için farklı işlemler uygulaması olabilmektedir. Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri vize muafiyeti anlaşması kapsamında olamayan ziyaretler için gerekli tür vizelerin çıkartılması adına yapılır. Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin görevi VHS Rusya vize başvuru merkezlerine Rusya Federasyonuna yapılacak ziyaretin amacına uygun olarak hazırlanmış belgelerle düzenlenmiş başvuru dosyalarını teslim etmekle tamamlanır. Bazı istisna durumlarda Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri devam ederken başvuru sahipleri Konsolosluk / Büyükelçilik yetkilileri tarafından ek görüşme talebiyle Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde çağırılabilir. Bununla birlikte yine işlemler devam ederken Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği başvuru sahiplerinden ek evraklar talep etme hakkına sahiptir. Bazı durumlarda yetkililerin aynı belgelerden tekrar isteme hakkı da söz konusu olacaktır.
Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine dahil olan vizeler genelde uzun süreli turistik vizeler, ticari vizeler ve aile / akraba ziyareti vizeleri olmaktadır. Rusya Konsolosluğu / Büyükelçiliği, VHS Rusya vize başvuru merkezlerinden gelen dosyaları teslim aldığı günden itibaren 1-2 haftalık bir süreçte işlemleri sonuçlandırdığı bilinmektedir. Fakat Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde yaşanabilecek bazı iş yoğunluğu durumları veya tatil gibi sebeplerle bu süre değişkenlik gösterebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin