Romanya Vize Randevusu

923

Romanya Vize Randevusu

Romanya VizesiRomanya Vize Randevusu yapılacak tüm işlemlerin ön hazırlığının tamamlanmasından sonra Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümünden alınmaktadır. Ancak öncelikle yapılması ön hazırlık sürecinin prosedüre uygun bir şekilde yapılmasıdır. Romanya seyahatinin amacına ve süresine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle yapılacak olan Romanya seyahati Romanya Aile/Akraba Ziyareti, Romanya Turistik Vize ve Romanya Ticari Vize ise ve seyahati yapacak olan kişi ya da kişilerin gerekli olan diğer evraklarında beyan edilmesi şartı ile vize şartı bulunmamaktadır.

Romanya vize randevusu kısa süreli yapılacak olan 180 gün içinde sınırlı olarak 90 günde yapılacak olan seyahatler için giriş vizesi alınması zorunludur. Geçerli bir pasaportu olup AB ya da Schengen ülkelerinden alınmış çoklu vizesi olan kişiler de Romanya seyahati gerçekleştirebilmektedirler.

Ancak Romanya seyahati için Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne bayan edilmesi gereken 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaport, vize harç ücreti ve kişinin maddi durumunu kanıtlayan belgeler ve Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ihtiyaç doğrultusunda istenen tek evrakların giriş vizesi için beyan edilmesi gerekmektedir.

Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Romanya vize randevusu alınmadan işlem yapmamaktadır. Bu nedenle yapılma istenen Romanya seyahati tarihi de dikkate alınarak, yapılacak olan seyahatin amacı ve bu amaçların kanıtlanabilir belgelerle sunulması vb. ön hazırlık sürecinin tamamlanmasından sonra Romanya vize randevusu talebinde bulunulmalıdır. Bu şekilde yapılacak giriş vizesi alımı düşünülen tarihte seyahatin yapılabilmesine yardımcı olacaktır.

Romanya vize randevusu Türkiye’de hizmet veren birçok vize başvuru yardımcı firması veya Romanya Konsolosluk / Büyükelçiliği aranarak değil Romanya Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı vize randevu birimi tarafından verilir. Romanya vize randevusu esnasında Romen yetkililer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından öncelikle vizeye başvuru sebeplerini net olarak açıklamalarını ister. Ayrıca Romanya vize randevusu almadan önce eğer hali hazırda Bulgaristan, Hırvatistan ya da Kıbrıs Rum Yönetimi için çıkartılmış bir vizeniz var ve süresi dolmadıysa Romanya topraklarına 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla giriş yapmak için vize uygulamasından muaf tutulursunuz. Romanya vize randevusu almadan önce Romanya Konsolosluk / Büyükelçiliğinin çalışma saatleri ve günleri hakkında da bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği – İstanbul için çalışma saatleri şu şekildedir; Pazartesi-Cuma (haftanın 5 günü)

09.00-13.00-evrak teslimi

13.00-15.00-evrak alımı

Bunun yanında Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Türkiye’deki resmi tatillerde de Romanya’da ki resmi tatillerde de çalışmamaktadır.

Ayrıca Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Türkiye’de 3 ilimizde faaliyet göstermektedir. Bu iller Ankara, İstanbul ve İzmir’dir. Romanya vize randevusu alırken bu illerin içinden hangisinde bulunan Konsolosluk / Büyükelçiliğin sizin ikamet ettiğiniz ili görev alanına aldığından emin olup ona göre randevu talebinde bulunmanız gerekir. Romanya vize randevusu süreçleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için arayabileceğiniz telefon numarası; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin