Romanya Vize İşlemleri

851

Romanya Vize İşlemleri

Romanya VizesiRomanya vizesi başvuru işlemleri için yapılacak başvuruların kısa süreli seyahatlerde Türkiye’de bulunan temsilcilikleri olan Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği ya da Romanya vize işlemlerini yapan resmi olarak yetki verilmiş akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri yapmaktadır.

Romanya vize işlemleri için öncelikle yapılması gereken gerekli olan evrakların prosedüre uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Gerekli olan evrakların prosedüre uygun bir şekilde hazırlanması için de yasal olarak yetkili olan turizm / seyahat acentelerinden ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir. Öncelikle Romanya vize işlemleri için gerekli olan pasaportların geçerliliği olması gerekmektedir. Pasaportta aranılan özelliklerden biri ise 180 gün içinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerde seyahat bitim tarihi baz alınarak 3 ay daha geçerliliği olması özellikle dikkat edilen bir noktadır. Ayrıca önceden alınmış pasaportlar söz konusu olduğunda içinde Romanya vize işlemleri için en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir.

Romanya vize işlemleri için dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise seyahat edilmesi düşünülen tarihten en fazla on gün önce başvuru yapılması gerekmektedir. Romanya vize işlemleri ortalama 10 ile 15 gün içinde sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle gecikme yaşanmaması için Romanya vize işlemleri ile ilgili tüm ön hazırlığın planlı bir şekilde yapılması Romanya vize işlemleri gecikmelerinin önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Dolayısıyla Romanya vize işlemleri sonuçlarının olumlu olabilmesi için Romanya vize uyum koşullarını yerine getirmekle herkes yükümlüdür.

Romanya vize işlemleri Avrupa Birliği üyesi olan Romanya’nın, birliğin kurallarına da riayet ederek yürütmek zorunda olduğu vize işlemleridir. Romanya vize işlemlerinde ve sonrasında Romanya sınırında sıkıntı yaşamamak için Pasaportunuzun, Romanya ziyareti yapacağınız tarihin bitiminden sonra en az 6 aylık daha geçerlilik süresi olması önemli bir faktördür. Romanya’ya bir ziyaret planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu konuda dikkat etmesi gerekir çünkü vize sürecinde gözden kaçsa dahi sınır kapısındaki pasaport kontrolleri esnasında bu mesele başınızı ağrıtabilir. Ayrıca yine Romanya vizesi alırken sunmanız gereken sağlık sigorta poliçeniz Romanya vize işlemleri tamamlandıktan sonra da ihtiyacınız olan bir poliçedir zira Romanya sınır kapılarında da sağlık sigorta poliçenizi ibraz etmenizi talep eder. Yine aynı şekilde vize işlemleri için hazır bulunan Romanya’da ki yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye niteliğindeki belgeleri vize işlemlerinden sonra da sınır kapılarındaki kontrollerde gösterebilmek adına yanınızda bulundurmanız gerekir. Bunlara ek olarak özellikle Turistik amaçla Romanya ziyareti planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya vize işlemlerinde kullandıkları konaklama rezervasyonlarının bir nüshasını Romanya’ya giriş esnasında yanlarında bulundurmaları önemlidir çünkü Romanya sınır polisleri bu evrakları sizden tekrar isteme hakkına sahiptir. Yine Romanya sınır polislerinin sık sık yaptığı bir uygulama olarak, Romanya’ya ziyaret amacınız ne olursa olsun sizin Romanya’da kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayacak kadar paranız olduğuna dair banka evraklarını talep edebilirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin