Romanya Vize Çeşitleri

1214

Romanya Vize Çeşitleri

Romanya Aile/Akraba Ziyareti

Romanya VizesiRomanya Vize Çeşitleri içinde olan Romanya Aile/Akraba Ziyareti için kısa süreli seyahatler için verilen Romanya Schengen vizesidir. Kısa süreli seyahatler için verilen Romanya Schengen vizesi 180 günde en fazla 90 gün yapılan seyahatler için verilmektedir. Romanya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Pasaport: En az 10 yıl önce alınmış, içinde Romanya vize işlemlerinin yapılabileceği 2 boş sayfası, seyahat bitiminden itibaren 6 ay geçerliliği hale devam eden pasaportun bu özelliklere sahip olması gerekmektedir.
 • Romanya vize başvuru formunun online olarak tam ve doğru olarak doldurulup çıktısı alınmalıdır. Çıktısı alınan Romanya vize başvuru formu başvuru yapan kişinin ıslak imzası ile dosyaya koyulmalıdır.
 • 2 adet biometrik özellikte daha önce hiçbir vize için kullanılmamış vesikalık fotoğraf,
 • Romanya’dan davet eden kişi tarafından resmi olarak hazırlatılmış Romanya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişi adına düzenlenmiş vize davetiyesi,
 • Romanya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişi ya da kişilere ait tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile arkalı ve önlü çekilmiş tam vukuatlı nüfus kaydı örneği,
 • Romanya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişinin maddi durumunu kanıtlayan resmi belgeler,
 • Romanya Aile/Akraba Ziyareti yapan kişinin mesleki / iş durumunun belgelerle desteklenmesi,
 • Romanya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişinin bağlı olduğu firma / kurum / şirkete ait resmi evraklar,
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı Romanya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklardır.

Romanya’da ki Türk popülasyonu Avrupa’nın birçok yerine göre çok daha yoğundur. Öyle ki Romanya anayasaları çerçevesinde azınlıklara tanınan haklar dolayısıyla Romanya’da ki Türkler de anadilde eğitim gibi birçok azınlık haklarından yararlanabilmektedir. Romanya’da yaşayan Türklerin Türkiye’de de birçok aile bireyi ve akrabası bulunduğundan kimi zaman bu aile ve akraba bireylerinin Romanya ziyareti durumları söz konusu olur. Bu ziyaretin gerçekleşebilmesi için Romanya’da yaşamakta olan aile bireyinin Türkiye’den, Romanya’ya gelmesini istediği birey / bireyler için resmi kanallarla davetiyeler göndermesi gerekir. Bunun yanında bu kişilerin Romanya’da ki ekonomik durumlarında arkalarında olduğunu kanıtlamak için Romanya’da yaşayan aile bireyinin banka bilgileri de sunulmalıdır. Bu işlemlerin sonunda alınabilecek vize Romanya Aile/Akraba ziyareti vizesidir.

Romanya Turistik Vize

Romanya vize çeşitleri içinde Romanya Turistik Vize için yapılması gereken başvuru Romanya Schengen vize için yapılmalıdır. Romanya seyahatinin amacına, kişinin meslek durumuna ve seyahat süresine göre evraklar değişiklik göstermektedir.  Romanya Turistik Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerlilik süresi olan, eskimemiş boş iki sayfası bulunan, seyahat bitiminde de 6 ay geçerliliği devam edecek pasaportun aslı ve pasaportun kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi,
 • Romanya turistik vize için online doğru ve tam olarak doldurulmuş, beyan edilecek diğer bilgilerle tutarlı olan formun çıktısı alınarak ıslak imzalı olarak dosyaya konulmalıdır.
 • Biyometrik özellikte, turistik vize başvurusu yapan kişinin en güncel halini gösteren 2 tane vesikalık fotoğraf,
 • Romanya Turistik Vize başvurusu yapacak kişinin Romanya turistik vize ücretinin ödendiğine dair dekont,
 • Romanya Turistik Vize başvurusunda bulunan kişinin maddi durumunun desteklendiği belgeler,
 • Romanya Turistik Vize müracaatı yapacak kişinin iş ya da meslek durumunun desteklendiği belgeler,
 • Romanya Turistik Vize almak isteyen kişinin seyahat planının belirtildiği belgeler ( ulaşım ile ilgili uçak / tren ve konaklama ile ilgili otel rezervasyonu)
 • Özel araçla yapılacak Romanya Turistik Vize için aracın ruhsatı, seyahatin tümünü kapsayacak yeşil sigorta ve uluslar arası vize,
 • Yurt dışı tüm seyahatler için zorunlu olarak yapılması gereken 30 000 Euro değerinde seyahat sağlık sigorta poliçesi dosyada mutlaka olması gereken evraklardır.

Romanya ile Türkiye arasındaki bölgesel ve kültürel yakınlık sayesinde Romanya Türk turistleri sık sık ağırlayan bir ülkedir. Ayrıca Romanya’nın tarihi, doğal güzellikleri ve Türk kültürüne yakın müzik ve yemek kültürleri de bu sayının her geçen gün artmasını sağlamaktadır. Romanya’ya turistik faaliyetler amacıyla gitmek için alınması gereken doğru vize Romanya Turistik vizesidir. Romanya turistik vizesini alırken en önemli evraklar ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızın evrakları olacaktır.

Romanya Ticari Vize

Romanya vize çeşitleri içinde değerlendirilen Romanya Ticari Vize için alınması gereken Romanya Schengen vizesidir. Schengen üyesi olan Romanya vize işlemleri Schengen vize yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Bunun dışında Romanya Konsoloslukları / Büyükelçilikleri tarafından ek evrak talebi istenebilmektedir. Romanya Ticari vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerliliği bulunan, seyahat sonrasında da 6 ay geçerliliği devam edecek, Romanya vize işlemlerinin uygulanabileceği boş iki sayfa ve 10 yıldan çok daha eski olmayan pasaportun aslı ile ilk sayfasının çekilmiş fotokopisi,
 • Romanya vize başvuru formunun doğru ve tam bilgilerle doldurulmuş olmasının yanında formda beyan edilen belgelerle hazırlanan diğer belgeler arsında bilgi tutarlılığının olması gerekmektedir. Ayrıca doldurulan formun çıktısı alınıp başvuru yapanın ıslak imzası ile dosyaya koyulmalıdır.
 • Biyometrik özelliklere sahip, başvuru yapanın son halini yansıtan ve daha önce hiç kullanılmayan vesikalık 2 tane fotoğraf,
 • Romanya Ticari Vize için Romanya’da ki şirket / kurum / firma tarafından yollanan resmi bir şekilde hazırlatılmış Romanya ticari vize davetiyesi,
 • Romanya Ticari Vize başvurusu yapacak kişi ya da kişilere ait olan maddi durumun desteklendiği belgeler,
 • Romanya Ticari Vize müracaatında bulunacak kişi ya da kişilerin iş ya da meslek durumun desteklendiği belgeler,
 • Romanya Ticari Vize müracaatı yapan kişi ya da kişilerin bağlı oldukları iş / şirkete ait resmi belgeler,
 • Romanya Ticari Vize için müracaat yapan kişi ya da kişilerin seyahatin yapılacağını kanıtlayacak ulaşım ve konaklama rezervasyonları,
 • 30 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı Romanya Ticari Vize başvurusu için oluşturulacak olan dosyada mutlaka olmalıdır.

Türkiye ile Romanya arasındaki ithalat – ihracat ve ortak sermayeli işler sürekli canlılık arz eder. Bu ortaklıklar sayesinde yapılması elzem olan iş seyahatlerinin gerçekleşmesi için geren doğru vize Romanya ticari vizesidir. Bu vize için Romanya’da ki firmaların belli evrakları Türk iş ortaklarına göndermeleri gerekir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin