Romanya Vize Başvurusu

955

Romanya Vize Başvurusu

Romanya VizesiRomanya Vize Başvurusu T.C. vatandaşları yapılma istenen Romanya seyahatinin yapılabilmesi için vize talebinde bulunmak zorunda değildirler. Hem bordo pasaport sahipleri hem de hizmet, hususi ve diplomatik sahibi olan T.C. vatandaşları için vize uygulaması yapılmamaktadır. Ancak Romanya vize başvurusu Romanya’ya yapılacak olan 180 gün içinde en fazla yapılacak olan 90 günlük sınırlı süreler için vize uygulanmaktadır.

Vize başvurusu için yapılması gereken farklı işlemler Romanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır. Romanya vizesi zorunlu değilken Romanya’ya giriş yapılabilmesi için beyan edilmesi gereken farklı belgeler de bulunmaktadır. Ayrıca tüm bunların yanında 1 Şubat 2014 tarihi itibari ile geçerliliği bulunan AB ya da herhangi bir geçerliliği bulunan Schengen vizesi bulunan oturma izni ya da çok girişli vizesi olan kişiler Romanya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Bu sayılan koşullara sahip olunsa da mutlaka giriş vizesi alınabilmesi için vize başvurusu yapılmalıdır. Romanya giriş vizesi Romanya sınır kapısında asla verilmemektedir. Bu özelliklere sahip olan T.C. vatandaşları tüm bunların yanında gerekli olan belgelerin de beyan edilmesi yükümlülüğü bulunmaktadır. Yapılacak olan Romanya vize başvurusu yapılacak olan Romanya seyahatine göre ödenmesi gereken vize harcı,  seyahat edecek  olan kişi ya da kişilerin maddi durumunu belirten evraklar, 6 ay geçerliliği olan pasaport ve Romanya seyahatinin hangi ulaşım aracı ile yapılacağı ve nerede konaklanacağının resmi olarak beyan edilmesi Romanya vize başvurusu için zorunludur.

Romanya, Türkiye’ye olan coğrafi ve kültürel yakınlığı ve kendine has doğal güzellikleriyle Türkiye’den sürekli turist akınına uğrayan bir ülke konumundadır. Özellikle ülkenin AB ülkesi olmasına rağmen çok daha ekonomik koşullarda imkanlar sunması bu tercihin başlıca sebeplerindendir. Romanya hem son dönemde çıkardığı yıldızlar hem de eskiden beri Türkler tarafından tanınan sanatçılarıyla da Türkiye için aşina olunan bir ülke konumundadır. Bu nedenle Türkiye’den Romanya’ya her mevsim vize başvuruları yapılmaktadır. Romanya’nın Avrupa Birliği üyeliği ile Schengen üyeliği sürekli karıştırıldığından birçok Türk vatandaşı Romanya’ya aldığı vizenin Schengen vizesi yerine geçmediğini öğrenince ufak bir şok yaşasa da Romanya’nın insanı rahatlatan tarihi ve doğal şehir dokuları sayesinde bu şoku Romanya’ya giriş yapınca unutmaktadırlar. Romanya vize başvurusu için diğer birçok yabancı ülkenin tercih ettiği protokollerin dışında bir süreç izler. Türkiye’de dış temsilcilikleri bulunan birçok ülke aynı zamanda vize asistan firmalarıyla ortaklık kurarak vize başvurularını kabul ederken Romanya bu işi direk Romanya Konsolosluk / Büyükelçilikleri vasıtasıyla yürüterek bu ülkelerden ayrılır.

Romanya ile Türkiye birbirlerine sınır olarak da çok yakın ülkeler olmasından dolayı ve bölgedeki diğer ülkelere göre tarihten bu yana aralarındaki siyasi ilişkilerin çok daha barışçıl tahsis edilmiş olmasından dolayı genelde birbirlerinin vatandaşlarına hem sosyal hem resmi hayatta zorluk çıkarmamaya gayret ederler. Bu nedenle Romanya vize başvurusu süreçleri çok zorlu ve sürprizli geçmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin