PORTEKİZ VİZESİ

534

Portekiz’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Portekiz’e yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Bu sebeple Portekiz vizesi almalarına gerek yoktur. C tipi kısa süreli Schengen vizesi  ve D tipi Ulusal uzun süreli vize başvuruları olmak üzere iki tür Portekiz vizesi başvuru şekli vardır. Bu başvuru şekillerinin ise kendi için alt vize türleri bulunmaktadır. C Tipi kısa süreli Schengen vizesi türleri: Turistik, Aile arkadaş ziyareti, Ticari vize, Kültürel sportif vizeler ve Eğitim araştırma vizeleri olamk üzere değişkenlik gösterir. D tipi Ulusal uzun süreli vize türleri ise; Aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi, 90 günü aşan eğitim ve satj vizeleri olamk üzere değişkenlik göstermektedir.

Portekiz vizesi için Türkiye’de resmi olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişiler de Türkiye’den vize başvurusunda bulunabilirler. Portekiz vizesi almak isteyen Türk vatandaşları ise vize başvurusunda bulunmanın ön koşullarına sahip olmak ve  kendilerinden istenen tüm resmi evrakları ibraz etmek zorundadırlar. 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yeni yasa gereğince Portekiz vizesi için kişi parmak izi taramasına girer. Verilen bu parmak izi 5 (beş) yıl süre ile geçerlidir. Gerekli görüldüğünde bir sonraki başvuru için kişi yeniden parmak izi taramasına çağrılabilir.

 

PORTEKİZ VİZE BAŞVURUSU

Portekiz vize başvurusu için 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yasa gereğince kişinin şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğu ilçeye bağlı olarak kişi Portekiz vize başvurusunu Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu tarafından yapar. Portekiz Cumhuriyeti’nin almış olduğu karar göre Kısa Süreli C Tipi ve D Tipi Portekiz vizesi başvurusu yalnızca resmi makam olan Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Başvuru öncesi, başvuru sonra ve randevu almak gibi işlemler Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu’ndan yapılmaktadır. Başvuru sahibi randevu günü parmak izi vermek, evraklarını teslim etmek ve başvuru sonrası pasaport sonucunu almak için Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu’na müracat etmelidir.

 

PORTEKİZ  VİZE İŞLEMLERİ

Portekiz vize işlemleri için kişinin başvuru esnasından itibaren en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyacı vardır. Genellikle 6 ay olarak resmi bilgi verilmesine rağmen minimum 1 yıllık pasaport süresine sahip olmak tavsiye edilir. Başvuru esnasında veya uçuş esnasında oluşabilecek herhangi bir problemi ortadan kaldırmak adina pasaport süresi önem arz eder. Portekiz vize işlemleri için kişi meslek grubuna ait resmi evrakları hazırlamak ile mükelleftir. Kişinin gidiş amacı, ülkesindeki çalışma durumu ve gideceği ülkedeki kalış süresi vize işlemlerini etkileyen önemli faktörlerdendir. Bölge ayrımı olması sebebi ile ikamet ettiği şehre göre kişin başvuruda bulunacağı şehir farklılık göstermektedir. Portekiz vize işlemlerinin takibi, başvuru ve başvuru sonrası tüm yasal işlemler Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu sebeple başvuru sahibi hazırlanan eksiksiz şahsi evraklarını vize başvuru dosyası ile birlikte randevu günü resmi kurum olan Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu’na teslim eder.

PORTEKİZ VİZE RANDEVUSU

Portekiz vize randevusu elçilik veya konsolosluğun resmi e-mail adresine gönderilen başvuru sahibine ait temel bilgiler ile online olarak alınabilmektedir. Kişinin seyahatine 1 ay kala randevu işlemlerini başlatması tavsiye edilir. Randevu alınırken kişinin pasaport bilgileri, gidiş amacı, ikamet şehri ve başvuru sahibine ait diğer bilgiler doğru olarak bildirilmelidir. Yanlış beyan edilen bilgiler randevunuzun kabul edilmemesine ve dosyanızın geri çevrilmesine neden olabilir. Portekiz vize randevusunda oluşabilecek gecikmeler için elçilik veya konsolosluk sorumlu tutulamaz. Ancak acil ve önemli durumlarda ( sağlık, tıbbi tedavi, eğitim vs.) randevu öne alma işlemleri için yardımcı olabilirler. Bu sebeple başvuru sahibi Portekiz vize randevusu alırken zamanlamayı dikkatlice yapmalıdır.

 

PORTEKİZ VİZESİ KAÇ GÜNDE CIKAR?

90 günü aşmayan kısa süreli C Tipi başvuruların sonuçlanma süresi 7 iş günüdür. 90 günü aşmayan vize türleri arasında; turistik vize, aile arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize, kültürel sportif vize ve eğitim araştırma vizesi yer almaktadır. Portekiz vizesinin işlem süresi elçilik veya konsolosluğun yoğunluğuna göre daha uzun veya daha kısa olabilir. Bu süreyi göz önünde bulundurarak kişilere seyahatinden 1 ay öncesinde Portekiz vize işlemlerini başlatmaları tavsiye edilir.

 

PORTEKİZ VİZE ÜCRETİ NEDİR?

Portekiz vize ücreti kişinin gidiş amacına göre değişmektedir. Kısa süreli C Tipi vizeler ve Ulusal D Tipi vizelerin vize harçları ve başvuru masrafları birbirinden farklılık göstermektedir. Yaşa, gidiş amacına, kişinin özel durumlarına göre İsviçre vize ücreti değişmekle beraber bazı durumlarda başvuru sahibi vize harcından muaf tutulmaktadır. Kişi Portekiz vize ücreti için elçilik veya konsolosluğa vize harç ücreti ödemektedir.

 

PORTEKİZ VİZESİ NASIL ALINIR?

Portekiz vizesi almak için yapılması gereken işlemlerin başında pasaport bilgileri ile randevu almak yer alır. Randevu gününe kadar kişi gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı, başvuru dosyası için vize başvuru formunu tam ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Eksik veya hatalı doldurlan başvuru formları elçilik veya konsolosluk tarafından kabul edilmez ve randevu sürenizin uzamasına neden olur. Portekiz Vize başvuru dosyası için hazırlanması gerekn diğer evrakları kişinin gidiş amacını kanıtlayan belgelerdir. Örneğin turistik amaçlı seyahat eden biri için konaklama bilgisi önem arz eder. Bu sebeple konaklanacak süre kadar adınıza kayıtlı bir otel bilgisine sahip olmalısınız. Gidiş dönüş tarihlerinizi kanıtlamak adına satın alınmış veya rezervasyonu yapılmış uçuş bilgileriniz dosyanızda eksiksiz bir şekilde yer almalıdır. Portekiz vizesi için başvuru dosyası hazırlanırken evraklar tam bir uyum içinde olmalı gidiş dönüş tarihleri tüm evraklarda tutarlı bir şekilde beyan edilmelidir. Kişinin meslek grubuna bağlı olarak resmi evrakları elçiliğin istediği şekilde tam olarak dosyada yer almalidir. Eksik veya hatalı evraklar kabul edilmemekle beraber, gün içerisinde temin edemeyeceğiniz evraklar olması halinde randevunuzun yanmasına yeniden randevu alınmasıne ve işlem süresinin uzamasına neden olabilir. 90 günü aşmayan C Tipi vizeler için; Çalışan, İşveren, Kamu Kurumu Çalışanı, Öğrenci ve Emekli olmak gibi meslek grupları için evrak listesi değişiklik göstermektedir. Kişi randevu gününde hazırlamış olduğu evraklar ile Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu’na parmak izi için gider ve işlemleri tamamlanıp evrakları içeri sunulduğu andan itibaren vize başvuru süreci başlar. Ortalama olarak 7 iş günü işlem süresi olan bu zaman diliminde kişi pasaport takibini Ankara Portekiz Büyükelçiliği ve İstanbul Portekiz Konsolosluğu’nu telefon ile arayarak vize deaprtmanından sağlayabilmektedir. Pasaport sonucu çıktığında başvuru sahibi pasaportunu kimliği ile teslim alabilir veyahut vekalet verdiği kişi aracılığı ile pasaportunun teslim alınmasını sağlayabilir. 26 eylül 2014 tarihinden sonra vize almış kişiler bu tarihinden sonra yapacakları vize başvurusu için parmak izi taramasından muaftırlar. Şahsen başvuruya katılmadan akredite olmuş turizm acentaları aracılığı ile işlemlerini yürütebilirler.

 

PORTEKİZ KONSOLOSLUĞU ve İSVİÇRE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Ankara Portekiz Büyükelçiliği adres bilgisi; Gaziosmanpaşa Mahallesi, Kırlangıç Sk. No:39, 06700 Çankaya/Ankara şeklindedir. C Tipi kısa süreli Schgengen vizesi ve D Tipi ulusal uzun süreli vizeler için Portekiz  Büyükelçiliği ve Portekiz Konsolosluğu hizmet vermektedir. Portekiz Ankara Büyükelçiliği ve Portekiz İstanbul Konsolosluğu’nun kabul ettiği vize türleri:  Kısa süreli vize (Schengen) C Tipi 90 güne kadar kalışlı vizeler. Oturum vizesi D Tipi Ulusal 90 günü aşan vizeler Aile birleşimi (AB vatandaşı ile), Aile birleşimi (AB vatandaşı olmayan ile), Öğrenim vizesi (90 günden fazla), Çalışma vizesi (çalışan olarak), Çalışma vizesi (işveren olarak), Çalışma hakkı vermeyen oturum vizesi.

İstanbul Portekiz Konsolosluğu adres bilgisi; Ömer Avni Mh., Mebusan Caddesi No:157, 34427 Beyoğlu/İstanbul – Europe şeklindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin