Portekiz Vize İşlemleri

735

Portekiz Vize İşlemleri

Portekiz VizesiSchengen üyesi olan Portekiz’e yapılması planlanan seyahatler kısa olacaksa uygulanacak olan  Portekiz Vize İşlemleri Schengen vize yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Portekiz Vize İşlemleri için bir tür gerekli evrakların toparlanıp eksiksiz ve doğru dosya oluşturma süreci de denilebilir. Portekiz seyahati yapmayı planlayan T.C. vatandaşlarında bordo pasaportlu olanlar Portekiz vize işlemlerinin tümünü yapmakla yükümlü iken yeşil, gri, kırmızı ve siyah pasaportlu olan T.C. vatandaşları ise 6 ay içinde ne fazla 90 gün seyahatlerde vize işlemlerini yapmakla yükümlü değildirler.

Vize işlemleri için yapılacak başvurular Portekiz Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Macaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ve temsilciliklerle işbirliği içinde hizmet veren akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Portekiz Vize İşlemleri sürecinin sağlıklı ilerlemesi yapılacak olan seyahatin ne amaç ile ve ne kadar süre ile yapılacağına göre değişkenlik gösteren evrakların ön hazırlık sürecinde acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden destek alınması zaman kaybetmemek için faydalı olacaktır.

Portekiz Vize İşlemleri için doğru bir planlama ile ön hazırlık sürecinde gerekli kontrol ve desteklerle zorunlu olarak hazırlanması gereken evraklar konusunda acenteler ile vize başvuru merkezleri tam destek vermektedir. Bu durumda Portekiz vize başvurusunun aksi bir durum yaşanmadan yapılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca vize işlemleri sonrasında incelenme ve karar süreci yaklaşık olarak 10 ile 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla da vize işlemlerine de başvuru süreci göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Portekiz vize işlemleri özellikle Umumi (Bordo) pasaport sahiplerinin kısa veya uzun her ziyaretlerinde dahil olmaları gereken işlemler sürecidir. Bunun yanında diğer tür pasaport sahiplerinin de belli başlı süreler ve amaçlar için Portekiz vize işlemleri sürecinde başvuruda bulunmaları gerekir. Portekiz vize işlemleri için hazırlık yapacak olan kişilerin ilk olarak Portekiz’e yapacakları ziyaretin amacına tam olarak karar vermeleri gerekir. Zira Portekiz vize işlemleri için hazırlanması gereken vize başvuru dosyasında ilk önce ve açıkça belirtilmesi gereken kısımlar Portekiz’e yapılacak ziyaretin amacının açıklanacağı kısımlar olacaktır. Ayrıca Portekiz Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine geçildiğinde de yetkililerin en çok dikkat edeceği husus başvuru sahiplerinin Portekiz’e yapacakları ziyaretin ne kadar açık olduğudur. Bununla beraber Portekiz’e yapılacak ziyaretin amacını açıklamanın yanında Portekiz vize başvuru dosyasındaki diğer evrakları da bu ziyaret amacına paralel olarak sunmak gerekmektedir. Portekiz vize işlemleri sürecinde bu tarz dikkat edilecek daha birçok husus vardır. Bu hususların hepsini daha önceki tecrübelerinden neredeyse ezbere bilen profesyonel bir vize danışman firması ile çalışmak bu süreçte beklenmedik sonuçlar almaktan kaçınmak adına çok faydalı olacaktır. Özellikle Portekiz’in Schengen mevduatları ile kendi mevduatlarını karıştırarak uyguladığı bazı kurallardan haberdar olmak önemlidir. Bu tarz detayları en iyi şekilde bilen ve bu zamana kadar onlarca kez bu detayları geçerek, Portekiz ve başka ülkeler için vize işlemleri yapmış profesyonel bir vize danışmanı bu süreçte kritik bir rol oynayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin