POLONYA VİZESİ

720

Polonya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Polonya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Bu sebeple Polonya vizesi almalarına gerek yoktur. C tipi kısa süreli Schengen vizesi  ve D tipi Ulusal uzun süreli vize başvuruları olmak üzere iki tür Polonya vizesi başvuru şekli vardır. Bu başvuru şekillerinin ise kendi için alt vize türleri bulunmaktadır. C Tipi kısa süreli Schengen vizesi türleri: Turistik, Aile arkadaş ziyareti, Ticari vize, Kültürel sportif vizeler ve Eğitim araştırma vizeleri olamk üzere değişkenlik gösterir. D tipi Ulusal uzun süreli vize türleri ise; Aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi, 90 günü aşan eğitim ve satj vizeleri olamk üzere değişkenlik göstermektedir.

Polonya vizesi için Türkiye’de resmi olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişiler de Türkiye’den vize başvurusunda bulunabilirler. Polonya vizesi almak isteyen Türk vatandaşları ise vize başvurusunda bulunmanın ön koşullarına sahip olmak ve  kendilerinden istenen tüm resmi evrakları ibraz etmek zorundadırlar. 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yeni yasa gereğince Polonya vizesi için kişi parmak izi taramasına girer. Verilen bu parmak izi 5 (beş) yıl süre ile başvuru merkezi VFS GLOBAL ofislerinin sisteminde bulundurulur. Gerekli görüldüğünde bir sonraki başvuru için kişi yeniden parmak izi taramasına çağrılabilir.

 

POLONYA VİZE BAŞVURUSU

Polonya vize başvurusu için 26 Eylül 2014 tarihinden sonra çıkan yasa gereğince kişinin şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğu ilçeye bağlı olarak kişi Polonya vize başvurusunu Ankara, İstan Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Gaziantep, Trabzon ve Antalya VFS GLOBAL Ofislerinden yapabilmektedir. Polonya Cumhuriyeti’nin almış olduğu karar göre 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren Kısa Süreli C Tipi Polonya vizesi başvurusu elçiliğin atamış olduğu resmi başvuru merkezi VFS GLOBAL tarafından yürütülmektedir. Başvuru öncesi, başvuru sonra ve randevu almak gibi işlemler aracı kurum olan VFS GLOBAL Ofislerinden yapılmaktadır. Başvuru sahibi randevu günü parmak izi vermek, evraklarını teslim etmek ve başvuru sonrası pasaport sonucunu almak için  VFS GLOBAL Ofislerine müracat etmelidir.

 

POLONYA VİZE İŞLEMLERİ

Polonya vize işlemleri için kişinin başvuru esnasından itibaren en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyacı vardır. Genellikle 6 ay olarak resmi bilgi verilmesine rağmen minimum 1 yıllık pasaport süresine sahip olmak tavsiye edilir. Başvuru esnasında veya uçuş esnasında oluşabilecek herhangi bir problemi ortadan kaldırmak adina pasaport süresi önem arz eder. Polonya vize işlemleri için kişi meslek grubuna ait resmi evrakları hazırlamak ile mükelleftir. Kişinin gidiş amacı, ülkesindeki çalışma durumu ve gideceği ülkedeki kalış süresi vize işlemlerini etkileyen önemli faktörlerdendir. 90 güne kadar kalışlarda başvuru sahibi Polonya vize işlemlerini elçiliğin atamış olduğu resmi kurum VFS GLOBAL tarafından yürütmektedir. Bölge ayrımı olması sebebi ile ikamet ettiği şehre göre kişin başvuruda bulunacağı VFS GLOBAL Ofisi farklılık göstermektedir. Polonya vize işlemlerinin takibi, başvuru ve başvuru sonrası tüm yasal işlemler VFS GLOBAL aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu sebeple başvuru sahibi hazırlanan eksiksiz şahsi evraklarını vize başvuru dosyası ile birlikte randevu günü aracı kurum olan VFS GLOBAL’e teslim eder. Elçiliğin atamış olduğu vize işlemleri temsilcisi VFS GLOBAL yalnızca hazır ve eksiksiz dosyayı almak ile mükelleftir.Vize kararına herhangi bir etkisi olmamakla beraber başvuru sahibin evraklarını elçilik vize departmanına iletmek ve sonuç bilgisi çıktığında pasaportu başvuru sahibine bildirmek ile ilgili olarak görevlendirilmiştir.

 

POLONYA VİZE RANDEVUSU

Polonya vize randevusu Vfs Global resmi web sitesinden online olarak ya da VFS GLOBAL çağrı merkezinden telefon ile alınabilmektedir. Kişinin seyahatine 1 ay kala randevu işlemlerini başlatması tavsiye edilir. Randevu alınırken kişinin pasaport bilgileri yanında olmalı ve başvuru sahibine ait bilgiler doğru olarak bildirilmelidir. Yanlış beyan edilen bilgiler randevunuzun kabul edilmemesine ve dosyanızın geri çevrilmesine neden olabilir. Polonya vize randevusunda oluşabilecek gecikmeler için elçilik veya başvuru merkezi sorumlu tutulamaz. Ancak acil ve önemli durumlarda ( sağlık, tıbbi tedavi, eğitim vs.) randevu öne alma işlemleri için yardımcı olabilirler. Bu sebeple başvuru sahibi Polonya vize randevusu alırken zamanlamayı dikkatlice yapmalıdır.

 

POLONYA VİZESİ KAÇ GÜNDE CIKAR?

90 günü aşmayan kısa süreli C Tipi başvuruların sonuçlanma süresi 7 – 10 iş günü arasında değişmektedir. 90 günü aşmayan vize türleri arasında; turistik vize, aile arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize, kültürel sportif vize ve eğitim araştırma vizesi yer almaktadır. Polonya vizesinin işlem süresi elçilik veya konsolosluğun yoğunluğuna göre daha uzun veya daha kısa olabilir. Bu süreyi göz önünde bulundurarak kişilere seyahatinden 1 ay öncesinde Polonya vize işlemlerini başlatmaları tavsiye edilir.

 

POLONYA VİZE ÜCRETİ NEDİR?

Polonya vize ücreti kişinin gidiş amacına göre değişmektedir. Kısa süreli C Tipi vizeler ve Ulusal D Tipi vizelerin vize harçları ve başvuru masrafları birbirinden farklılık göstermektedir. Yaşa, gidiş amacına, kişinin özel durumlarına göre Polonya vize ücreti değişmekle beraber bazı durumlarda başvuru sahibi vize harcından muaf tutulmaktadır. Kişi Polonya vize ücreti için aracı kurum VFS GLOBAL’e komisyon ücreti ve elçiliğe vize harç ücreti ödemektedir.

 

POLONYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Polonya vizesi almak için yapılması gereken işlemlerin başında pasaport bilgileri ile randevu almak yer alır. Randevu gününe kadar kişi gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı, başvuru dosyası için vize başvuru formunu tam ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Eksik veya hatalı doldurlan başvuru formları başvuru merkezi tarafından kabul edilmez ve randevu sürenizin uzamasına neden olur. Polonya Vize başvuru dosyası için hazırlanması gerekn diğer evrakları kişinin gidiş amacını kanıtlayan belgelerdir. Örneğin turistik amaçlı seyahat eden biri için konaklama bilgisi önem arz eder. Bu sebeple konaklanacak süre kadar adınıza kayıtlı bir otel bilgisine sahip olmalısınız. Gidiş dönüş tarihlerinizi kanıtlamak adına satın alınmış veya rezervasyonu yapılmış uçuş bilgileriniz dosyanızda eksiksiz bir şekilde yer almalıdır. Polonya vizesi için başvuru dosyası hazırlanırken evraklar tam bir uyum içinde olmalı gidiş dönüş tarihleri tüm evraklarda tutarlı bir şekilde beyan edilmelidir. Kişinin meslek grubuna bağlı olarak resmi evrakları VFS GLOBAL başvuru merkezinin istediği şekilde tam olarak dosyada yer almalidir. Eksik veya hatalı evraklar kabul edilmemekle beraber, gün içerisinde temin edemeyeceğiniz evraklar olması halinde randevunuzun yanmasına yeniden randevu alınmasıne ve işlem süresinin uzamasına neden olabilir. 90 günü aşmayan C Tipi vizeler için; Çalışan, İşveren, Kamu Kurumu Çalışanı, Öğrenci ve Emekli olmak gibi meslek grupları için evrak listesi değişiklik göstermektedir. Kişi randevu gününde hazırlamış olduğu evraklar ile VFS GLOBAL Ofisine parmak izi için gider ve işlemleri tamamlanıp evrakları içeri sunulduğu andan itibaren vize başvuru süreci başlar. Ortalama olarak 10iş günü işlem süresi olan bu zaman diliminde kişi pasaport takibini VFS GLOBAL  web sitesi üzerinden ve VFS GLOBAL ofislerinden sağlayabilmektedir. Pasaport sonucu çıktığında başvuru sahibi pasaportunu kimliği ile VFS GLOBAL Ofislerinden teslim alabilir veyahut vekalet verdiği kişi aracılığı ile pasaportunun teslim alınmasını sağlayabilir.

 

 

POLONYA KONSOLOSLUĞU ve POLONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Ankara Polonya Büyükelçiliği adres bilgisi; ankaya Mahallesi, No:241, Atatürk Blv, 06680 Çankaya/Ankara şeklindedir. D Tipi ulusal uzun süreli vizeler için Polonya Büyükelçiliği ve Polonya Konsolosluğu hizmet vermektedir. 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren ise Polonya Cumhuriyeti kısa süreli 90 günü aşmayan vizeler için VFS GLOBAL başvuru merkezini resmi başvuru merkezi olarak atamıştır. Ancak Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiligi’ne “e-konsulat” sisteminden, sınırlı sayıdaki randevulardan almak ve müracaata şahsen gelmek şartıyla her hafta salı günü direkt vize müracatı yapılabilmektedir.

İstanbul Polonya Konsolosluğu adres bilgisi; Maslak Mahallesi, Eski Büyükdere Cad. Ayazağa Yolu Giz 2000 Plaza No:7, 34398 Şişli/Istanbul – Europe şeklindedir. stanbul Polonya Konsolosluğu www.e-konsulat.gov.pl internet adresinden randevu almak ve müracaata şahsen gelmek şartıyla her Çarşamba günü 9.00-12.00 saatleri arasında Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda direkt vize müracaatı yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin