Polonya Vize Başvurusu

1107

Polonya Vize Başvurusu

Polonya VizesiPolonya Vize Başvurusu yapılacak olan seyahat amacına ve alınacak vize türüne göre farklı olmaktadır. Polonya Konsolosluğu istisnai durumlar dışında C Tipi olarak adlandırılan kısa süreli seyahatler olan Polonya Aile / Akraba ziyareti, Polonya Turistik vize ile Polonya ticari vize başvurularını şahsen kabul etmemektedir. Schengen üyesi olan Polonya kısa süreli vize başvuruları için Polonya Schengen vizesi vermektedir. Polonya Schengen vizesi için de Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve seyahat / turizm acenteleri vize başvurusu için hizmet vermektedir.

Polonya Vize Başvurusu oturum, aile birleşimi ya da çalışma gibi durumlar için yapılacaksa başvurular direk Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Vize başvurusu ile ilgili önemli bir detay ise başvurular ister aracı kurumlar ile yapılsın ister direk Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğe yapılsın Polonya Vize Başvurusu değerlendirmeleri için yetkili olan tek kurum Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Polonya Vize Başvurusu için seyahat /turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri başvuru öncesindeki evrak listesinin tamamlanması, işlemler sonrasında pasaportların teslim edilmesi ve Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğin başvuru yapan kişiyle olan gerekli iletişimi sağlaması bakımından aktif bir rol oynamaktadır.

Vize başvurusu sırasında beyan edilen bilgilerin ve evrakların doğru olması, başvuru sırasında alınacak biyometrik işlem sırasında 10 parmak izi alınacağından parmaklarda yara, kesik ya da kına olmaması oldukça önemlidir. Schengen yönetmeliği gereğince biyometrik taraması yapılmayan kişilerin vize başvurusu kabul edilmeyecektir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya’ya yaptıkları vize başvurularının büyük bir bölümünü eğitimsel ve turistik faaliyetler oluştururken Polonya’da yaşamakta olan Türk iş adamları ve iş yeri sahiplerinin yol açtığı bir ticari vize trafiği de mevcuttur.

Polonya özellikle güneyinde yer alan dağlık bölgelerle kış turizmine daha yatkın bir ülke olarak dikkat çeker. Ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında hem Almanlar hem Ruslar tarafından birçok kıyıma ve kötü muamelelere maruz kalmış olan Polonya’nın her şehrinde bu savaşa ait anılar mevcuttur. Yahudi kıyımlarının da adeta bir merkezi haline gelmiş olan toplama kampları, gettolar ve eski NAZİ üsleri Polonya’nın her köşesine yayılmış durumdadır. Tarihi, kültürel faaliyetler amacıyla yapılan turistik geziler bu nedenle çok yoğun gerçekleşmektedir.  Türkiye’den de Polonya vize başvurusu amacını turistik faaliyetler olarak belirten birçok insanın amacı bu tarihi yerinde incelemektir. Polonya Avrupa Birliği’ne son katılan ülkelerden biri olmasına rağmen oldukça rahat bir uyum süreci geçirerek birçok eski üyeye göre daha iyi bir konuma gelmiştir. Birliğin para birimi olan Avro’ya henüz geçmemiş olan Polonya turistik ve eğitim faaliyetleri amacından ekonomik bir ülke olma özelliğini de korur. Bu nedenle Polonya vize başvurusu yapan kişilerin Polonya’da ki seyahatlerinin finansmanı konusunda çok kafa yormadıklarını söylemek mümkündür. Polonya ve Polonya vize başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin