Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

937

Polonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Polonya VizesiPolonya seyahati yapma isteyen kişilerin yapacakları seyahat türüne ve amacına göre farklılık gösteren işlemler Polonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri departmanı tarafından yürütülmektedir. Schengen Bölgesi üyesi olan Polonya’ya yapılacak olan kısa süreli Polonya Aile / Akraba ziyareti, Polonya Ticari vize ve Polonya  Turistik vize işlemleri için şahsen başvuru kabul etmeyen Polonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri resmi aracı olarak yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ile seyahat / turizm acenteleri tarafından yapılırken uzun süreli seyahatler aile birleşimi, eğitim, çalışma vb. vizeleri için vize müracaatlarını doğrudan kabul etmektedir.

Polonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri, Polonya’ya seyahat edecek olan kişilerin 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahatlerde verilen Polonya Schengen vize işlemleri için yetkili resmi kurumlar aracılığı ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu nedenle de Polonya vize İşlemleri için aracı olarak kabul ettiği vize başvuru merkezleri ya da seyahat / turizm acenteleri aracılığı ile Polonya Schengen vize işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Gerekli olan evrakların nasıl ve nereden temin edilmesi gerektiği, gerekli evrakların Schengen prosedürüne uygun şekilde hazırlanmasından sonra vize işlemlerinin değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması konusunda yetkili olan tek kurum Polonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüdür. Vize başvuru merkezlerinin ve seyahat acentelerinin Polonya vize başvurularının sonuçlarında hiçbir şekilde etkili değildir. Polonya vize başvuru merkezleri ile seyahat acenteleri; Polonya vize başvurularının iletilmesi, pasaportların teslimi ve Polonya Schengen vize başvuru sonucunun yer aldığı zarfı teslim etme yetkileri ile sınırlandırılmıştır.

Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri VFS Global Polonya vize başvuru merkezlerinde ön kontrollere tabi tutulan dosyaların teslim alınıp, Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesine transferinin tamamlanmasıyla başlayan işlemler dizisidir. Polonya vize işlemleri esnasında başvuru sahiplerinin teslim ettikleri dosyada Polonya’ya yapacakları ziyaretin amacını açıkça ifade etmiş olmaları beklenir. Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri devam ederken istisnai durumlarda başvuru hamili görüşmeye çağırılabilir. Ayrıca Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında başvuru sahiplerinden ek evrak talebinde bulunabilir. Bunun yanında bazı durumlarda hali hazırda teslim edilmiş olan evraklardan tekrar istenebilir. Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri için başvuru sahiplerini kendi bünyesinde ağırlamamaktadır. Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine geçilmeden önce Polonya Devleti tarafından yetkilendirilmiş olan VFS Global Polonya vize başvuru merkezlerinden alınacak randevuyla başvurunun startı verilir.

Her yıl Türkiye’den özellikle öğrenci değişim programları kapsamında birçok öğrenciye vize veren Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin vize işlemleri trafiğinin büyük bölümünü eğitim amaçlı alınan vizeler oluşturur. Öğrenci değişim programları yanında daha kaliteli üniversitelerde yabancı dilde eğitim arayışında olan Türk öğrenciler de Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine dahil olur. Polonya’da giderek artan yerleşik hayata geçmiş Türk sayısının bir ürünü olarak Polonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği yılın her dönemi yüzlerce Polonya aile/akraba ziyareti vizesi işlemi de gerçekleştirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin