Pakistan Vize Çeşitleri

863

Pakistan Vize Çeşitleri

Pakistan Aile/Akraba Ziyareti

Pakistan VizesiPakistan Vize Çeşitleri içinde kısa yapılacak seyahat kategorisinde bulunan Pakistan Aile/Akraba Ziyareti için yapılan vize başvurusu Pakistan’da bulunan aile ya da akraba tarafından yapılan davetiye üzerine alınabilmektedir. Pakistan Aile/Akraba Ziyareti yapılabilmesi için Pakistan ziyaretçi vizesi için vize işlem uygulaması yapılmaktadır. Bunun için de Pakistan’da bulunan aile ya da akrabaların yakınlık derecesini belirten noter tasdikli olarak hazırlanmış davetiye olmadan Pakistan ziyaretçi vizesi alınması mümkün değildir. Pakistan Aile/Akraba Ziyareti için alınan Pakistan ziyaretçi vizesi ile yalnızca 180 günde 90 günden fazla ikamet edilme hakkı verilmediği farklı bir amaçla ziyaret etme hakkı verilmemektedir. Pakistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Geçerliliği olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması, seyahat sonrasında da geçerliliğini devam ettirmesi, Pakistan ziyaretçi vizesi işlemlerinin yapılabilmesi için boş iki sayfasının bulunması gerekmektedir.
 • Pakistan vize başvuru formunda yer alan her sorunun tek tek İngilizce ya da Türkçe olarak doğru bilgilerle beyan edilmesi gerekmektedir. Ayrıca Pakistan ziyaretçi vizesi talebinde bulunan kişinin ıslak imzası da olması gerekmektedir.
 • Pakistan vize başvurusu yapan kişinin bağlı olduğu şirketin antetli kağıdı ile hazırlanmış ve Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi temel evraklar arasındadır.
 • Pakistan ziyaretçi vizesi için 2 biyometrik fotoğraf,
 • Pakistan’da bulunan aile ya da akraba tarafından yollanmış noter tasdikli davetiye olması gereken evraklar arasındadır.

İki kardeş ülke olan Pakistan ve Türkiye birbirlerinin topraklarında yaşayan vatandaşlarını yıllardır ağırlamaktadır. Türk vatandaşları özellikle ticari faaliyetler yürütmek için gittikleri Pakistan’da kimi zaman uzun süreler ikamet halinde bulunmaktadırlar. Pakistan’da resmi olarak ikamet halinde bulunan Türk vatandaşlarının aile ve akraba bireyleri Türkiye’de bulunduğundan bazen Pakistan’a yakınlarını ziyaret için seyahatler gerçekleştirmektedir. Türkiye’den, Pakistan’a gerçekleşecek aile / akraba ziyareti için gereken vize türü Pakistan aile / akraba ziyareti vizesidir. Bu vizeyi almak için gerekli olan evraklardan bazılarına Pakistan’da ikamet etmekte olan Türk vatandaşı kişinin Türkiye’deki vize başvuru sahiplerine ulaştırması gerekir. Bu evraklar davetiye niteliğindeki resmi evraklardır.

Pakistan Turistik Vize

Pakistan vize çeşitleri içinde yer alan Pakistan turistik vize kısa süreli seyahatler içinde bulunmaktadır. Pakistan turistik vize ile ticari ya da ziyaret amaçlı seyahatler gerçekleştirilmez. Bu nedenle de turistik amaçla yapılacak seyahat için yalnızca Pakistan turistik vize başvurusu yapılması gerekecektir. Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen Pakistan turistik vize prosedürünün uygulanması gerekmektedir. Pakistan turistik vize için gerekli olan evrakların belirlenen prosedür şartlarına göre düzenlenmelidir. Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen prosedürlere hazırlanmaması durumunda yapılan Pakistan vize başvurusu kabul edilmeyecektir. Pakistan turistik vize başvurusunda düzenlenmesi gereken evraklar şunlardır:

 • Geçerlilik prosedür şartlarına göre 10 yıldan eski olmayan, Pakistan turistik seyahat dönüşünde de geçerliliği devam edecek, Pakistan turistik vize işlemlerinin yapılabileceği boş 2 sayfasının olduğu pasaport olması gerekmektedir.
 • Daha önce başka bir vize işleminde kullanılmamış, Pakistan turistik vize başvurusu yapılacak tarihe en yakın zamanda çekilen biyometrik 2 fotoğraf,
 • Pakistan turistik vize başvuru formunun İngilizce ya da Türkçe olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Pakistan turistik seyahati yapılacağını kanıtlayan uçak ve otel rezervasyonları,
 • Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi,
 • Pakistan Turistik vize başvuru sahibi ile ilgili bankadan alınmış finansal durumun belirtildiği belgeler,
 • Pakistan Turistik vize başvuru sahibinin mesleki durumunu destekleyecek belgeler,
 • Pakistan Turistik seyahatini destekleyecek nitelikte olan uçak ve otel rezervasyonları beyan edilmesi gereken evraklardır.

Kardeş iki ülke olan Türkiye ve Pakistan’ın tarihi ve kültürel eserleri de iki ülke vatandaşlarında karşılıklı merak uyandırmaktadır. Bunun yanında birçok doğal güzelliğe de sahip olan Pakistan’a, Türkiye’den gerçekleştirilen turistik ziyaretler her geçen gün artış göstermektedir. Türkiye – Pakistan istikametinde yapılacak turistik ziyaretler için ihtiyaç duyulan vize türü Pakistan turistik vizesi olarak belirlenmiş olup, vize başvurusunda konaklama ve ulaşım rezervasyonlarının ibraz edilmesi zorunludur.

Pakistan Ticari Vize

Pakistan vize çeşitleri içinde yer alan Pakistan ticari vize ile yalnızca iş toplantıları, fuar, konferans, toplantı ve seminer katılımları yapılabilmektedir. Bunun dışında iş yeri açma ya da iş başvurusunda bulunmak için yapılacak olan seyahatler Pakistan ticari vize ile yapılamamaktadır. Pakistan ticari seyahatin gerçekleştirilmesin de zorunlu olarak beyan edilmesi gereken belge Pakistan’da bulunan şirket / kurum / firma tarafından yapılacak olan ticari ilişkilerin açık olarak belirtildiği, şirket bilgilerinin de içinde yer aldığı noter tasdikli davetiye mutlaka olmalıdır. Davetiye olmadan yapılacak olan Pakistan ticari vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen Pakistan ticari vize için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Geçerlilik özelliklerini taşıyan pasaportun 10 yıldan eski olmaması, seyahat bitiminde de geçerliliğini devam ettirmesi,
 • Biyometrik özellikte 2 fotoğraf,
 • Pakistan Ticari vize için İngilizce ya da Türkçe olarak doldurulmuş Pakistan ticari vize başvuru formu,
 • Pakistan Ticari Vize için Pakistan’da bulunan şirket / kurum / firma tarafından noter tasdikli davetiye,
 • Pakistan vize başvurusu yapan kişinin bağlı olduğu şirketin antetli kağıtları ile Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi,
 • Pakistan vize başvurusu yapacak olan kişinin bankadan alınan mali durum belgesi,
 • Pakistan vize başvuru sahibine ait mesleki durumu belirten belgeler,
 • Pakistan ticari seyahati yapılacağını destekleyen gidiş / dönüş uçak bileti ile otel rezervasyonları düzenlenmesi gereken evraklardır.

Türkiye – Pakistan arasında her geçen gün büyüme gösteren ticaret hacmi ve Pakistan’da aktif yatırımlarda bulunan 100 e yakın Türk firması bulunması neticesinde, Türkiye – Pakistan arası ticari seyahatlerde sıklıkla gerçekleşmektedir. Türkiye’den, Pakistan’a ticari faaliyetler yürütmek amacıyla yapılan seyahatlerde ihtiyaç duyulan vize türü Pakistan ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin