Pakistan Vize Başvurusu

687

Pakistan Vize Başvurusu

Pakistan VizesiPakistan Vize Başvurusu Pakistan vizesi almak isteyen T.C. vatandaşları tarafından yapılması gerekli olan bir uygulamadır. Pakistan seyahati planlayan T.C. vatandaşlarının Pakistan sınırlarından geçmenin ön koşulu olan Pakistan vizesi yapılacak olan seyahatin hangi amaçla ve ne kadar süreyle yapılacağına göre değişiklik gösteren Pakistan vize başvurusu Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen yapılabilmektedir. Gri, hizmet ve diplomatik pasaportu olan T.C. vatandaşları 6 ayda en fazla 90 gün yapılacak olan kısa süreli seyahatlerde Pakistan vize başvurusundan muaf tutulabilmektedir. Ancak bu muafiyet geçerliliği devam eden bir pasaport ile uygulanabilmektedir.

Pakistan Vize Başvurusu öncesinde yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Pakistan seyahatinin neden yapılmak istendiği ve ne kadar süreceğine göre değişiklik gösteren evrakların tümü Pakistan vize prosedür şartlarına uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Bunun için ise Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile koordineli bir faaliyet gösteren akrediteli seyahat acenteleri ile vize merkezlerinden yardım alınması sürecin aksamaması için fayda sağlayacaktır.

Vize başvurusu sırasında gerekli olan tüm evrakların prosedür şartlarına uygun bir şekilde hazırlandıktan sonra dosya halinde tam ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan vize başvurusu Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen yapılması durumunda teslim edilen evrakların eksik ya da yanlış olması konusunda temsilcilikler mesuliyet kabul etmemektedir. Bu nedenle vize başvurusu öncesinde ön hazırlık sürecinde yetkili acentelerden, vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınması doğru olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahiplerinden hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahiplerinin Pakistan’a yapacakları (1 yıl içinde) 90 günü aşmayacak ziyaretler için vize almasına gerek yoktur. Bununla beraber Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Pakistan ziyaretleri her ne sebeple ve ya ne kadar süre için olursa olsun vize almaları gerekmektedir. Pakistan vize başvurusundan önce Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin vize türleri için belirlediği evraklardan haberdar olmak önemlidir.
Pakistan, Türkiye sınırları içerisinde Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği haricinde herhangi bir kurum ya da kuruluşta vize başvurusu işlemi yapılmasına müsaade etmez. Yani Pakistan’ın birçok ülkenin yaptığı gibi bir vize başvuru yardımcı firmasıyla anlaşması bulunmamaktadır. Pakistan için yapılacak vize başvuruları direk olarak Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğine yapılmalıdır. Pakistan vize başvurusu sürecine geçerken Pakistan’a yapılacak ziyaretin amacı net olarak belirlenmeli ve vize başvuru dosyası bu minvalde hazırlanmalıdır. Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin istediği kriterlere uygun olarak hazırlanmayan dosyaların vize başvurularında ret yeme olasılığı yüksektir. Böyle sürpriz durumlarla karşılaşmamak için Pakistan vize başvurusu sürecinde bir vize danışmanlık firmasından rehberlik hizmeti almak mantıklı olacaktır. Profesyonel olarak alınacak bir yardımla Pakistan’ın kendine özgü detay kuralları hakkında daha sonuç odaklı bir başvuru süreci gerçekleşir. Pakistan vize başvurusu hakkında detaylı bilgi, rehberlik & danışmanlık hizmeti almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin