Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

645

Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Pakistan VizesiPakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bordo pasaportu olan T.C. vatandaşlarının Pakistan vizesi için başvuru yapacakları yetkili temsilciliklerdir. Türkiye ile Pakistan arasında yapılmış vize muafiyeti yalnızca gri, yeşil ve diplomatik pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları için uygulanmaktadır. Vize muafiyetinden yararlanabilmenin ön koşulu ise 6 ayda 90 günden fazla yapılmaması koşulu ile uygulanabilmektedir.

Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri Pakistan vize başvurularının değerlendirildiği ve neticeye bağlandığı Türkiye’de bulunan tek yetkili mercidir. Pakistan vizesi için yapılan başvurular ile ilgili süreç, Pakistan vize sonuçları yalnızca Pakistan Vize İşlemleri bölümünün vermiş hizmettir. Ancak Pakistan vize başvuruları şahsen Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüne şahsen yapılabileceği gibi akrediteli seyahat / turizm acentelerine ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir.

Pakistan Vize İşlemleri için uygulanan tüm prosedürlerin yerine getirilmesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle de akrediteli acenteler ile vize merkezlerinin danışmanlığı ile Pakistan vize işlemlerinin yürütülmesinde fayda vardır. Pakistan Vize İşlemleri için yapılan değerlendirme süreci ve Pakistan vize sonuçları ortalama 5 iş günü içinde gerçekleşmektedir. Ancak dikkatli olunması gereken nokta Pakistan Vize İşlemleri bölümünün çalışma gün ve saatleri ile birlikte Türkiye ile Pakistan resmi tatil günlerinde de hizmet vermemektedir.

Pakistan ve Türkiye arasındaki kardeşliğin neticesinde iki ülkenin de birbirlerinin başkentlerinde Konsolosluk / Büyükelçilik bulundurduğu bilinmektedir. Ayrıca yine kardeş ülke olmanın bir ürünü olarak ikili yolcu trafiği de çeşitli sebeplerle her yıl artarak gerçekleşmektedir. Türkiye’den, Pakistan istikametine yapılan seyahatlerin büyük bir bölümü turistik, ticari ve aile & akraba ziyareti amaçlarıyla gerçekleşen seyahatlerdir. Türkiye’den, Pakistan’a yapılacak ziyaretlerde Bordo pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları vardır. Ancak Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 1 yıl içinde 3 ayı aşmamak kaydıyla Pakistan ziyaretlerinde vizeden muaftır.
Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri gerçekleşirken vize başvuru dosyaları hakkında bir dizi inceleme yapılır. İlk olarak Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvur kriterlerine uygun olup olmadığı incelenen dosyaların daha sonra kendi içinde tutarlı amaç ve evraklar olup olmadığına bakılır. Bununla birlikte Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinde kullanılmak üzere makine okumasına uyumlu ve geçerlilik tarihi Pakistan ziyaretinden en az 6 ay sonraya kadar devam eden bir pasaport gerekir. Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri devam ederken başvuru sahiplerinden ek görüşme talebinde bulunabilir. Bununla birlikte yine işlemler devam ederken Pakistanlı yetkililer ek evrak talepleriyle de sizle irtibat kurma hakkına sahiptir. Pakistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri hakkında detaylı bilgi, rehberlik & danışmanlık hizmeti almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin