Özbekistan Vize Randevusu

574

Özbekistan Vize Randevusu

Özbekistan VizesiÖzbekistan Vize Randevusu Özbekistan vize başvurusu için gerekli olan bir işlemdir. Özbekistan seyahati yapmayı düşünen bordo, yeşil ve gri pasaportu olan T.C. vatandaşları Özbekistan Vize Randevusu sırasında gerekli olan tüm evrakları Özbekistan vize prosedür şartlarına göre düzenleyip dosya halinde hazırlamış olması gerekmektedir. Özbekistan vize talepleri yapılacak olan seyahatin niçin ve ne kadar süreyle yapılacağına göre farklılık göstermektedir. Uzun ve kısa süreli seyahatler olarak da kategorilere ayrılan Özbekistan vizeleri için gerekli olan evrakların düzenlenmesi sırasında doğru bir planlama yapabilmesi için acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden yardım almaları zaman kaybı yaşanmasının önüne geçecektir.

Özbekistan Vize Randevusu iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İlk olarak şahsen Özbekistan Konsoloslukları ile Özbekistan Büyükelçiliklerine başvuru yapılabileceği gibi temsilciliklerle koordineli Özbekistan vize işlemlerini yürüten akrediteli seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir.

Özbekistan Vize Randevusu sırasında sorun yaşanmaması Özbekistan vize başvurusunun gerçekleşebilmesi için Özbekistan’dan gelecek olan teleks numarasının da hazır olması gerekmektedir. Özbekistan vize başvurusu teleks numarası olmadan alınmamaktadır. Teleks numarası ise talep edildikten 10 ile 15 gün içinde alınabilmektedir. Bu süreç göz önünde bulundurularak vize randevusu talebinde bulunulması gerekmektedir. Ayrıca Özbekistan vize başvurusu için gerekli olan tüm evrakların hazır olması durumunda bile gerek duyduğu takdirde Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak ve görüşme talebinde bulunulabileceği de dikkate alınmalıdır.

Özbekistan, Türkiye’den diplomatik pasaport sahibi hariçlerine vize uygulaması yaptığından dolayı Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Türkiye’den gelen vize talepleri ile ilgili çalışmalarına bünyesinde devam ettirmektedir. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından, Özbekistan vize başvurusu ve randevusu gibi konularda yetkilendirilmiş ayrı bir kurum yoktur. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvuru sürecinde randevulu çalışma sistemi benimsememiş fakat belirli çalışma saatleri ve günlerine göre hareket etmektedir. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği çalışma saat ve günlerinden haberdar olmak Özbekistan vize başvurusunda bulunacak kişilerin için önem arz eder. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından tanımlanan ofis saatleri kapsamında başvuru sahiplerinin daha önceden eksiksiz ve doğru olarak hazırlanmış belgelerle tamamladığı Özbekistan vize başvuru dosyasına Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin ilgili departmanına teslim etmek üzere Konsolosluk / Büyükelçilik binasında bulunması gerekir. Özbekistan’ın vize başvurusu ile ilgili yaptığı duyular ve evrak listeleri gibi konularda detaylı bilgi sahibi olmak ve ilgili vize başvuru dosyasına bu bilgiler ışığında düzenlemek gerekecektir. Özbekistan vize randevusu, başvurusu ve vize işlemleri süreçleri hakkında bir vize danışman & rehber firmasından yardım almak daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Zira Özbekistan’ın ülkeye giriş için duyurduğu vize şartları dışında ülkeye giriş esnasında ve sonrasında da kendine has uygulamaları olabilmektedir. Özellikle vize başvuru aşamasındaki uygulamalardan bir profesyonel aracılığıyla haberdar olup dosyayı ona göre hazırlamak çok daha etkili sonuçlar verebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin