Özbekistan Vize Çeşitleri

950

Özbekistan Vize Çeşitleri

Özbekistan Aile/Akraba Ziyareti

Özbekistan VizesiÖzbekistan Vize Çeşitleri içinde bulunan Özbekistan Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak olan işlemlere dikkat edilmelidir. Kısa süreli seyahatler içinde değerlendirilen Özbekistan Aile/Akraba Ziyareti için yapılması gerekenler için acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden destek alınması sürecin kolay ilerlemesine yardımcı olacaktır. Özbekistan Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar ise şöyledir:

 • Geçerlilik özelliklerine sahip olan pasaportun son yıldan eski olmaması, seyahat sonrasında da  ay geçerliliğini koruması, Özbekistan vize uygulamalarının yapılabilmesi için  boş sayfasının bulunması kullanılmayacak kadar yıpranmamış olması oldukça önemlidir. Pasaportta bulunan ufacık bir aşınma ve yırtık dahi başvurunun geri çevrilmesine neden olmaktadır.
 • Özbekistan vize başvuru formunun gerekli şekilde doğru ve eksiksiz olarak doldurulup teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi,
 • Özbekistan Aile/Akraba Ziyareti yapılacağını gösteren Özbekistan’dan gelen teleks numarası,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, biyometrik özellikte olan vesikalık fotoğraf,
 • Arkalı önlü çekilmiş nüfuz cüzdanı fotokopisi,
 • Özbekistan Aile/Akraba Ziyareti yapılacağının kanıtlanabilmesi açısından gidiş / dönüş uçak bileti olmalıdır. Dönüş uçak biletinin istenmesinin nedeni seyahat bitiminde ülkeyi terk edeceğinin dönüş bileti ile kanıtlanabilmesidir.
 • Özbekistan Aile/Akraba Ziyareti için konaklama bir otelde yapılacak ise otelle ilgili rezervasyon bilgisi, ev de ikamet edilecek ise resmi olarak evde kalınacağını bildiren resmi olarak hazırlatılmış adres bilgileri mutlaka olmalıdır.

Türkiye ve Özbekistan’ın kültürel ve tarihsel yakınlığı ve günümüzdeki ticaret & turizm gibi konularda yaptığı birçok ortaklık neticesinde çeşitli sebeplere dayalı olmak üzere ikametini Özbekistan’da sürdüren Türk vatandaşları mevcuttur. Özbekistan topraklarında resmi olarak ikamet halinde olan Türk vatandaşlarının Türkiye’de bulunan aile & akraba bireylerinin Özbekistan’da ki yakınlarını ziyaret etmek amaçlı ihtiyaç duyacakları vize Özbekistan aile / akraba ziyareti vizesidir. Bu kapsamda, Özbekistan aile / akraba ziyareti vizesine başvuracak kişilerin, Özbekistan’da yaşamakta olan yakınları tarafından gönderilmiş davetiye hüviyeti taşıyan birtakım evrakları Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvuru işlemleri esnasında ibraz etmeleri şarttır.

Özbekistan Turistik Vize

Özbekistan vize çeşitleri içinde kısa yapılacak seyahatler kategorisinde incelenen Özbekistan Turistik Vize için gerekli olan işlemlerin yapılmasına dikkat edilmelidir. Özbekistan Turistik Vize ile Özbekistan’da konaklama süresi en fazla 90 günüdür. Bu süre ise en fazla 180 gün içinde yapılacak seyahatler için geçerlidir. Ancak öncelikle yapılan ilk Özbekistan Turistik Vize başvurusu için kısa süreli vize izni verilmektedir. Özbekistan Turistik Vize başvurusunda kullanılacak olan evrakların son 3 ay içinde düzenlenmiş olması da Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından oldukça önem arz etmektedir. Özbekistan Turistik Vize için geçerli özellikte olması gereken evraklar şunlardır:

 • Son 10 yıl içinde alınmış, seyahat sonrasında 6 ay geçerlilik süresi olan, ufacık bir yırttığı bile olmayan, yıpranmamış ve Özbekistan Turistik Vize işlemleri için kullanılabilecek boş 2 sayfası bulunan pasaport,
 • Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen şekilde tam ve doğru olarak doldurulmuş Özbekistan Turistik Vize başvuru formu,
 • Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben oluşturulmuş Özbekistan Turistik Vize başvuru formu,
 • Biometrik özelliğe sahip, başvuru tarihine çok yakın bir zamanda çekilmiş, daha önce kullanılmamış 2 vesikalık fotoğraf,
 • Arkalı önlü çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Özbekistan Turistik seyahati yapışacağını ve seyahat bitiminde ülkeyi terk edeceğini kanıtlayan gidiş / dönüş uçak bileti,
 • Özbekistan Turistik Vize için Özbekistan’dan yollanmış teleks numarası,
 • Zorunlu olarak yapılması gereken seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı mutlaka olmalıdır.

Özbekistan ve Türkiye arasında karşılıklı turizm faaliyetleri sıkça gerçekleşmektedir. Türkiye’den, Özbekistan’a özellikle tarih ve kültür turizmi amacıyla birçok ziyaret her yıl gerçekleşir. Özbekistan’a herhangi bir turistik faaliyet yürütmek emeli ile yapılacak ziyaretler için alınması gereken vize türü Özbekistan Turistik vizesidir. Özbekistan turistik vizesini almak için Özbekistan’a yapılacak ziyarete dair konaklama ve ulaşım rezervasyonlarının vize başvuru dosyasında bulunması şarttır.

Özbekistan Ticari Vize

Özbekistan vize çeşitleri içinde bulunan Özbekistan Ticari Vize için yapılacak olan başvurular Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabileceği gibi temsilciliklerle işbirliği içinde faaliyette bulunan acenteler ile vize merkezleri aracılığı ile de Özbekistan Ticari Vize başvurusu yapılabilmektedir. Aracı kurumlarla yapılacak olan Özbekistan Ticari Vize için başvuru yapan kişinin adına tüm işlemleri yürütmek ve başvuruyu bildirmekle yükümlü olan acenteler ile vize merkezleri ile yapılan işlemler çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. Ayrıca Özbekistan’dan yollanacak olan teleks numarası için de danışmanlık yapan acenteler ile vize merkezleri gerekli tüm ön hazırlık için tam destek sağlamaktadır. Özbekistan Ticari Vize için gerekli olan evrakla ise şöyledir:

 • Beyan edilmesi gereken pasaportun 10 yaşını doldurmamış olması, kullanılabilir durumda iki boş sayfasının bulunması ve seyahat sonrasında da geçerliliği olacak pasaport beyan edilmesi önemlidir. Bu özelliklere sahip pasaportu olmayan kişilerin yeni bir pasaport temin etmeleri gerekecektir.
 • Özbekistan Ticari Vize için temsilcilik tarafından hazırlanmış olan formatta Özbekistan Ticari Vize başvuru formu,
 • Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilecek şekilde oluşturulmuş vize talep dilekçesi,
 • Özbekistan Ticari Vize için Özbekistan’dan yollanacak olan teleks numarası,
 • Özbekistan Ticari Vize başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Biometrik özellikte 2 fotoğraf,
 • Özbekistan Ticari seyahat tarihlerini içine alan seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı Özbekistan Ticari Vize için mutlaka olması gereken evraklar arasındadır.

Türkiye ve Özbekistan arasında birçok sektörde karşılıklı yatırım, ithalat ve ihracat faaliyetleri artarak devam etmektedir. Türkiye menşeili 700 kadar firma Özbekistan topraklarında aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bu nedenle Türkiye – Özbekistan arası iş seyahatleri her gün gündemdedir. Özbekistan topraklarında iş anlaşması imzalama, iş toplantılarına ve fuarlara katılma amacıyla yapılacak ziyaretler için gerekli vize türü Özbekistan ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin