Özbekistan Vize Başvurusu

623

Özbekistan Vize Başvurusu

Özbekistan VizesiÖzbekistan Vize Başvurusu Özbekistan ziyareti yapmayı düşünen bordo, yeşil ve gri pasaport sahibi T.C. vatandaşları tarafından gerçekleştirilmesi zorunlu olan bir işlemdir. Özbekistan’a seyahat yapmanın, sınırlarından geçmenin ön koşulu Özbekistan vizesi almaktır. Özbekistan kapı vize uygulamasında bulunmamaktadır. Bu nedenle de Özbekistan vizesi alabilmek için Özbekistan vize başvuru şartlarının yerine getirilerek Özbekistan vize talebinde bulunulması gerekmektedir.

Özbekistan Vize Başvurusu Türkiye ile Özbekistan arasında yapılmış olan vize anlaşmasına göre kısa yapılacak olan yani 180 günde 90 günü aşmayacak seyahatlerde diplomatik pasaport sahipleri vize muafiyetinden yararlanabilmektedir. Ancak Diplomatik pasaportların geçerliliğinin devam etmesi şartı ile vize başvurusu yapmaları gerekmeyecektir.

Özbekistan Vize Başvurusu Türkiye’de bulunan temsilciliklere yani Özbekistan Konsoloslukları ile Özbekistan Büyükelçiliği’ne şahsen yapılabilmektedir. Ayrıca temsilciliklerle işbirliği içinde çalışan akrediteli seyahat / turizm acenteleri aracılığı ile vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Vize başvurusu sırasında yapılacak olan Özbekistan seyahatinin ne amaçla ve ne kadar süre ile yapılacağına bağlı olarak değişen evrakların Özbekistan vize prosedür şartlarına göre düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Özbekistan Vize Başvurusu sırasında mutlaka olması gereken teleks numarası olmadan vize başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır. Özbekistan’dan gelecek olan Teleks numarası talepte bulunulmasından sonra 10 ile 15 gün içinde gelmektedir. Bu nedenle de yapılacak vize başvurusu öncesinde teleks numarası talebinde bulunulması olası gecikmelerin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Özbekistan’dan, başka bir ülkeye çıkışı kesin olan (rezervasyonlar ve diğer ülke vizesi ile) kişilerin Özbekistan üzerinden yapacakları transit yolculuklarda vize şartı aramaz. Ancak Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından Hususi, Hizmet ve Umuma mahsus pasaportlara vize rejimi uygular. Özbekistan’a yapılacak turistik, ticari ve aile & akraba ziyareti gibi amaçlar taşıyan ziyaretler için Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri sürecine dahil olmak şarttır. Özbekistan, Türkiye sınırları içerisinde vize başvurusu süreçleri ile alakalı sadece Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliğini yetkilendirmiş durumdadır. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği dışında, Türkiye sınırları içerisinde Özbekistan vize başvurusu veya diğer işlemlerle ilgili yetkisi olan başka biri kurum ya da kuruluş mevcut değildir. Özbekistan vize başvurusu süreci Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde gerçekleştirilir. Bu kapsamda Özbekistan vize başvurusu yapma eğilimindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş olan vize başvuru şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Özbekistan vize başvurusu hangi amaçla yapılıyor olursa olsun Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından aranan birtakım şartların sağlanması önemlidir. Bu bağlamda Özbekistan’a ziyaret planlayan kişilerin Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetkililerince belirlenmiş olan vize başvuru dosyası ve evrak listeleri gibi kurallardan haberdar olması önemlidir. Özbekistan vize başvurusu konusunda daha sancısız bir süreç yaşamak için bir vize danışman & rehber firması ile iş birliği yapılabilir. Özbekistan vize başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin