Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

685

Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Özbekistan VizesiÖzbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için yapılacak planlama sürecin sağlıklı ilerlemesi için oldukça önemlidir. Öncelikle sahip olunan pasaportun özelliği ve yapılacak seyahat amacına göre Özbekistan vize işlemlerinin yapılmasına dikkat edilmelidir. Diplomatik pasaport sahipleri dışında Özbekistan seyahati yapmayı planlayan tüm T.C. vatandaşları Özbekistan vize işlemlerini yapmalıdırlar. Diplomatik pasaport sahipleri ise 180 günde 90’ı aşmayan konaklama için vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için başvuruları şahsen kabul ederken şahsen başvuru yapmak istemeyenler için Özbekistan Konsolosluğu ile Özbekistan Büyükelçiliği ile koordineli çalışan acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için oldukça önemli olan teleks numarasıdır. Özbekistan’a yapılacak olan seyahatler için Özbekistan’dan gönderilen teleks numarası olmaksızın Özbekistan sınırlarından giriş yapılması mümkün değildir.

Özbekistan Vize İşlemleri için yapılacak başvurularda temsilciliklerin çalışma gün ve saatleri ile tatil günlerinin bilinmesi gerekmektedir. Özbekistan Vize İşlemleri için yapılan başvurusu sonrasında Özbekistan vize sonuçları ortalama 3 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak temsilcilik ek evrak ya da görüşme talebinde bulunması halinde süre uzayabilmektedir. Özellikle dikkate alınması gereken nokta Özbekistan Vize İşlemleri için oldukça hassasiyet gösterdiği teleks numarasının onaylanma süreci 15 ile 20 gün arasında değişmektedir. Teleks numarası olmadan Özbekistan vizesi ile ilgili herhangi bir sonuç alınması mümkün değildir.

Özbekistan ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olmasından kaynaklanan karşılıklı ziyaretçi trafiği her mevsim canlıdır. Bu bağlamda Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Türkiye’den gelen vize talepleri ile ilgili yoğun mesailer harcar. Türkiye’den sadece Diplomatik pasaport sahiplerine vize muafiyet hakkı tanıyan Özbekistan’ın diğer tür TC pasaportlarına vize uygulaması vardır. Bu kapsamda Özbekistan Konsolosluğu / Büyküelçiliği vize işlemleri ortalama 2-3 hafta gibi bir süreç almaktadır. Bu süre Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği çalışma saatleri, tatil günleri ve iş yoğunluk seviyesine göre değişkenlik arz edebilen bir süredir. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından açıklanmış resmi tatil günleri şu şekildedir; 1 Ocak – Yılbaşı, 8 Mart – Uluslararası Kadınlar Günü, 21 Mart – Nevruz, 9 Mayıs – Hatıra Günü, 1 Eylül – Bağımsızlık Günü, 1 Ekim – Öğretmenler Günü, 8 Aralık – Anayasa Günü, Ramazan ve Kurban Bayramları. Bu açıklanan tatil günlerine ek olarak Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde de çalışma yapmaz. Bu nedenle Özbekistan’a ziyaret planlayan kişilerin bu tarihleri ve Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri için ortalama tamamlanma süresini dikkate alarak hazırlık yapmaları gerekir. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri için hazırlanacak başvuru dosyalarında Özbekistan’a yapılacak ziyaretin amacını da net olarak belirtmek şarttır. Özbekistan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin