Norveç Vize Randevusu

671

Norveç Vize Randevusu

Norveç VizesiNorveç Vize Randevusu Norveç seyahati planlayan kişilerin Norveç Schengen vize başvurusu için yapılacak en son basamaktır. Norveç vize randevusu alınmadan önce yapılacak olan seyahatin amacı ve süresi belirlenip vize başvurusu öncesinde gerekli olan evrakların prosedüre uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Norveç vizesi türüne göre yapılacak başvuru şekilleri değişiklik göstermektedir. Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için kısa süreli düşünülen seyahat müracaatlarını direk kabul etmemektedir. Kısa süreli Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize için gerekli olan Norveç Schengen vizesidir. Norveç Schengen vizesi bordo pasaport hamili olan kişilerin Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize için Norveç vize için gerekli olan vize türüdür. Norveç Schengen vizesi 180 günde en fazla yapılabilecek 90 günlük seyahatler için verilmektedir.

Norveç Schengen vizesi için yapılacak müracaatlar Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş olan akrediteli seyahat acenteleri ile vize başvuru merkezlerince yapılmaktadır. Dolayısıyla da Norveç Schengen vizesi için hem gerekli danışmanlık hizmeti hem de Norveç vize başvurusu ve sonrasında alınması gereken Norveç vize randevusu hizmeti seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Vize başvuru merkezleri ile akrediteli seyahat / turizm acentelerinden Norveç vize başvurusu öncesinde Norveç vize randevusu alınması gerekmektedir. Planlanan tarihte Norveç seyahatinin gerçekleştirilebilmesi için de prosedüre uygun hazırlık yapılması oldukça önemlidir.

Norveç vize başvurularını almakla görevli olan VFS Global Norveç vize başvuru merkezleri bu başvuruları alırken randevu usulüyle çalışır. Başvuru sahipleri daha önceden belirlemiş oldukları ziyaret amaçlarına göre hazırladıkları dosyalarını tamamlayarak Norveç Vize Randevusu için VFS Global Norveç vize başvuru merkezine gider. Norveç vize randevusu ve başvurusu için harekete geçmeden önce Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne bağlı çalışan VFS Global’in Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliğiyle aynı tarihlerde tatilde olduğunu unutmamak gerekir. VFS Global ve Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği 2017 yılı için belirlenmiş tatil tarihleri şu şekildedir; 18 Ocak’tan 1 Şubat’a kadar, (Toplantı) 30-31 Mart Perşembe – Cuma (Toplantı), 13 Nisan Perşembe (Paskalya Başlangıcı), 14 Nisan Cuma (Kutsal Cuma), 17 Nisan Pazartesi (Paskalya), 1 Mayıs Pazartesi (İşçi Bayramı), 17 Mayıs Çarşamba (Anayasa Günü), 19 Mayıs Cuma (Gençlik ve Spor Bayramı) 26-27 Haziran Pazartesi-Salı (Ramazan Bayramı), 30 Ağustos Çarşamba (Zafer Bayramı), 1-4 Eylül Cuma-Pazartesi (Kurban Bayramı) 25-26 Aralık Pazartesi-Salı (Noel Tatili).

Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği birçok ülkenin Konsolosluğu/Büyükelçiliği gibi hem Türkiye’deki hem de kendi ülkesindeki resmi tatillerin olduğu günler çalışma yapmamaktadırlar. Bu nedenle Norveç vize randevusu alırken bu tarihlerin dikkate alınması faydalı olacaktır. Norveç vize randevusu için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise vize randevusuna gitmeden önce yapmanız gerekenler. İlk olarak Norveç’e yapacağınız ziyaretin amacını belirlemeniz ve başvuru formlarını buna göre doldurmanız gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin