Norveç Vize İşlemleri

792

Norveç Vize İşlemleri

Norveç VizesiNorveç Vize İşlemleri için yapılması gereken prosedür Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği yapılacak olan seyahatin amacına ve süresine göre başvuruları şahsen kabul etmektedir. Kısa süreli seyahatler olan Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize için Norveç Schengen vizesi verilmektedir.

Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği Norveç Schengen vizesi başvurularını direk kabul etmemektedir. Norveç Schengen vizesi için resmi olarak yetkilendirilen seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle Norveç Schengen vizesi için gerekli olan bilgilerin edinilmesi, gerekli olan evrakların prosedüre uygun olarak hazırlanması ve Norveç vize başvurusu için seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir.

Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği Norveç vize işlemeleri sırasında yapılacak olan seyahatin amacı açıkça belirtilmelidir. Yapılacak olan müracaat  Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize türlerinden hangisi olduğu, planlanan seyahat tarihleri arasında hangi amaçla seyahatin yapılacağı dilekçede net bir şekilde belirtilmelidir. Ayrıca Norveç vize işlemleri sırasında teslim edilecek olan evrakların tam ve doğru olması, tüm evraklarda geçen bilgilerin birbiri ile örtüşmesi vize başvurusunun onaylanması bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca Norveç vize işlemleri sırasında bilgi tutarlığının fark edilmesi durumunda Norveç vize başvurusu işleme alınmayacaktır. Norveç vize işlemleri sırasında herhangi bir aksilik olmaması planlanan tarihlerde seyahatin gerçekleştirilebilmesi için evrakların prosedüre uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Norveç vize işlemleri standart belgeler açısında diğer Schengen üye ülkelerinin vize işlemleriyle benzerlikler ihtiva eden süreçlerden oluşur. Norveç vize işlemleri yaparken ilk uğranacak adres Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından vize başvurularını kabul etmekle görevlendirilmiş olan VFS Global Vize asistan firmasının Norveç vize başvuru merkezleri olacaktır. Norveç vize işlemleri için VFS Global vize başvuru firmasındaki süreçleri gerçekleştirmeden önce randevu alınması gereklidir. Ayrıca Norveç vize işlemleri için hazırladığınız dosyada kapak mektubu denilen bir başvuru formu / dilekçe benzeri belgede Norveç’e ziyaret amacınızı net bir şekilde açıklıyor olmanız gerekir. Eğer Norveç’e turistik amaçlar için ziyaretlerde bulunacaksanız bu amacınızı destekleyen rezervasyon belgelerinizin de dosyanızda mevcut olması gerekir. Norveç vize işlemleri sürecini başlatabilmek için VFS Global Norveç vize başvuru merkezlerine bireysel olarak başvuru yapmanız gerekir. Ayrıca Norveç Krallığı tarafından talep edilen belge ve dilekçelerin bazılarının başvuru sahibi tarafından imzalanması gerektiğinden bu belgeleri tamamlarken imzalamayı unutmamalısınız. Norveç vize işlemleri VFS Global Norveç vize merkezlerinde yaptığınız dosya teslim sürecinden sonra Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde devam edeceğinden ve Konsolosluk / Büyükelçilik tarafından bireysel randevular kabul alınmadığından VFS Global Norveç vize işlemleri sırasında sizden parmak izi ve biyometrik fotoğraflarınızı da talep etme yetkisine sahiptir. Bunun yanında Norveç vize randevusuna gitmeden önce Norveç tarafından talep edilen evrakları vize başvuru formunuzla beraber sunmanız gerektiğini bilmeniz yararlı olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin