Norveç Vize Çeşitleri

839

Norveç Vize Çeşitleri

Norveç Aile/Akraba Ziyareti

Norveç VizesiNorveç Vize Çeşitleri seyahat amacına göre değişmektedir. Yapılacak olan seyahat Norveç Aile/Akraba Ziyareti ise Norveç Schengen vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Norveç Aile/Akraba Ziyareti için de gerekli olan evrak ve belgeler şöyledir:

 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti için geçerliliği bulanan pasaportun olması gerekmektedir.
 • Norveç vize başvuru formu tam ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti için yapılan Schengen vize başvurusu için yapılmış online yapılan sistem müracaatın başarı ile tamamlanması sonrasında sistem üzerinden yollanan kapak mektubunun çıktısı mutlaka alınmalıdır.
 • Biyometrik özellikler sahip, daha önce hiç kullanılmamış 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti için davet eden kişi tarafından resmi olarak hazırlatılmış vize davetiyesi,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydının resmi örneği ile nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi,
 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan kişinin finansal durumunun ispatlanabileceği resmi belgeler,
 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan kişiyle ilgili iş / meslek durumunun ispatlanacağı resmi belgeler,
 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti yapan kişinin çalıştığı kurum / şirketle ilgili resmi evrakların beyanı,
 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti planının desteklenmesini sağlayacak ulaşım ile ilgili rezervasyon bilgilerinin beyanı,
 • Norveç Aile/Akraba Ziyareti için zorunlu olarak 30 000 Euro teminatlı olarak yapılması gereken seyahat sağlık sigortası seyahat sırasında meydana gelebilecek trafik kazası, acil tıbbi tedavi veya acil hastane tedavilerinin masraflarının karşılanması açısından herkesin zorunlu olarak yapması gerekmektedir.

Norveç’te nüfusuna oranla hatırı sayılır miktarda bir Türk popülasyonu mevcuttur (20.000 kişi). Bu kişiler Almanya işçi göçü dalgası ve sonrasındaki Türkiye’den Avrupa’ya yapılan göçlerin sıklaşması sonucu genellikle kökleri diğer Avrupa ülkelerinden gelerek Norveç’e yerleşmiş kişiler olup, Norveç’te oturum ve çalışma izinlerine, iş yerlerine sahip insanlardır. Bu kişilerin Türkiye’de de halen mevcut olan aile bireyleri ve akrabaları vardır. Türkiye’deki bu aile bireyleri akrabalar ve tanıdıkların Norveç’te ikamet etmekte olan yakınlarını ziyaret etmesi için almaları gereken vize Norveç aile/akraba ziyareti vizesidir. Bu vizeyi almak için Norveç’te ikamet eden şahısın Türkiye’ye getirtmek istediği aile / akraba bireylerine davetiye hüviyetinde bazı belgeler ve onlar Norveç’e geldikten sonra finansal olarak arkalarında olacağına dair banka evrakları göndermesi gerekir.

Norveç Turistik Vize

Norveç Vize Çeşitleri içinde yer alan Norveç turistik vize işlemleri için yapılması gereken Norveç Schengen vizesidir. Norveç Schengen vize başvurusu için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Geçerliliği devam eden, kullanılabilecek durumda olan, Norveç turistik vize işlemlerinin yapılabileceği 2 boş sayfasının bulunması ve seyahat sonrasında bitiş tarihi dikkate alınarak 3 ay geçerliliği devam edecek pasaport,
 • Norveç turistik vize başvuru formunun online olarak doğru ve eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır. Norveç turistik vize başvuru formunda seyahatin amacı net bir şekilde ifade edilmedir. Formda beyan edilen bilgilerle beyan edilecek diğer evraklardaki bilgilerle tutarlı olmalıdır.
 • Norveç turistik vize başvuru formunun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinden sonra sistemin yolladığı kapak mektubunun mutlaka çıktısı alınmalıdır.
 • Daha önce başka bir vize işleminde kullanılmayan, Norveç ticari vize başvurusu yapan kişinin en güncel görünümünün olduğu biyometrik iki tane vesikalık fotoğraf,
 • Norveç turistik vize başvuru sahibinin maddi durumunun kanıtlanabileceği resmi evraklar,
 • Norveç turistik vize başvuru sahibinin iş / meslek durumunun kanıtlanabileceği resmi evraklar,
 • Norveç turistik seyahati için yapılan seyahat planını açıklayan belgeler (ulaşımın hangi araçla yapılacağı ve ulaşım ve konaklama ile ilgili rezervasyonlar)
 • Norveç turistik ziyareti sırasında oluşabilecek acil sağlık problemlerinde acil tıbbi tedavi ya da acil hastane tedavileri vb. durumlarda masrafların karşılanabilmesi için 30 000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigorta poliçesi Norveç turistik vize için hazırlanacak olan dosya da mutlaka olmalıdır.

Norveç turistik vizesi Norveç’e özellikle kış turizmi için giden insanların ihtiyaç duyduğu bir vize olan turistik vize Türkiye’den yapılan vize başvuruları içinde Aile/Akraba ziyareti vizesiyle birlikte en çok başvuru alan vize türü olarak göze çarpıyor. Norveç Turistik Vizesine başvuru için hazırladığınız dosyada başvuru formu ve kapak mektubunda turistik amacınızı net olarak açıkladıktan sonra ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızı da dosyada bulundurmayı unutmayın.

Norveç Ticari Vize

Norveç vize çeşitleri içinde bulunan Norveç Ticari vize başvurusu işlemleri Norveç Schengen vize prosedürüne uygun bir şekilde yapılmalıdır. Norveç Ticari başvurusu için gerekli evrak ve belgeler ise şöyledir:

 • Norveç Ticari vizesi için geçerlilik özelliklerine sahip bir pasaportun olması gerekmektedir. Pasaportun en fazla 10 yıl içinde alınmış olması, eskimemiş ve yıpranmamış kullanılabilir bir durumda olması ve içinde boş olan iki sayfasının bulunması gerekmektedir. Ayrıca Norveç Ticari seyahatinin bitiş tarihi ile hesaplanması gereken 3 ay geçerliliğini devam ettirmesi de dikkat edilmesi gereken noktalar arsında yer almalıdır.
 • Norveç ticari vize başvuru sahibinin en güncel halini yansıtan, daha önce başka bir vize işlemi için kullanılmamış biyometrik özellikte  2 tane vesikalık fotoğraf olmalıdır.
 • Norveç Ticari vize başvuru sahibini davet eden Norveç şirket / firma / kurum tarafından resmi olarak hazırlanmış ziyaretin amacının ve tarihlerin net bir şekilde belirtildiği Norveç ticari vize davetiyesi,
 • Norveç ticari vize başvurusu yapacak kişinin iş / mesleki durumunun belirtildiği resmi evraklar,
 • Norveç ticari vize başvurusu yapan kişi ya da kişilerin bağlı oldukları şirket / kurum / firmaya ait resmi evraklar,
 • Norveç ticari vize başvurusu yapacak olan kişinin finansal durumunun kanıtlanabileceği resmi evraklar,
 • Norveç ticari seyahat yapacak olan kişinin yapacağı seyahatin planını ispatlayacak uçak / tren ve otel rezervasyonun aslı gibi bir örneği,
 • Norveç ticari seyahat tarihlerini kapsayacak seyahat süresince meydana gelebilecek acil sağlık tedavilerinin masraflarının karşılanabileceği seyahat sağlık sigorta poliçesi mutlaka Norveç ticari vize başvuru dosyasına konulmalıdır.

Norveç ile Türkiye arasındaki deniz ulaşım araçları, doğalgaz, tekstil ve gıda maddeleri kalemlerini içeren ithalat – ihracat ilişkisi neticesinde özellikle bu sektörlerde iş yapan birçok iş adamı Norveç’teki iş ortağı firmaların düzenlediği toplantılara katılmak, anlaşmalar imzalamak ve fuarlara katılmak için Norveç ticari vizesine ihtiyaç duymakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin