Norveç Vize Başvurusu

666

Norveç Vize Başvurusu

Norveç VizesiNorveç seyahati yapacak olan Bordo pasaportu bulunan T.C. vatandaşları kısa süreli seyahat türleri içinde yer alan Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize için Norveç vize başvurusu yapmakla yükümlüdür. Ayrıca Norveç vize başvurusu kısa süreli seyahatler için yapılacak ise Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği başvuruları şahsen almamaktadır. Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılık etmektedir.

Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği Norveç vize başvurularının karara bağlanmasındaki tek yetkili kurumdur. Akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri yalnızca vize işlemlerinde danışmanlık hizmeti, Norveç vizesi, pasaportun başvuru yapan kişiye teslim edilmesi ve Norveç vize başvurusu sonucunun iletilmesi süreci içinde resmi olarak yetkili kurumlardır. Norveç vize başvurusu sonucu etkilemekle ilgili hiçbir yetkiye sahip değildir.

Norveç seyahati yapacak olan Hususi ( Yeşil), Diplomatik (kırmızı – siyah) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları kısa süreli olan Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize başvurusu ile ilgili tüm işlemlerden muaf tutulmaktadır.

Norveç başvurusu için bilinmesi gereken diğer önemli bir nokta ise kısa süreli yani 180 gün içinde gerçekleştirilecek 90 günle sınırlı seyahatler olan Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize başvuruları Norveç Schengen vizesi için yapılmalıdır. Uzun süreli aile birleşimi, eğitim, hizmet vb. seyahatler için Norveç Ulusal vize başvurusu için yapılmalıdır.

Bir Schengen bölgesi üyesi ülke olarak Norveç kış turizmi olanakları açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ayrıca ülkede denizcilik faaliyetleri çok gelişmiş olup Türkiye’den deniz araçları satın almaktadırlar. Bunun yanında yine Türkiye’den tekstil ürünleri ithal eden Norveç, Türkiye’ye doğal gaz ihraç etmektedir. Ayrıca İskandinavya coğrafyasında İskandinav tarihini çok iyi yansıtan tarihi eserlere sahip bir ülke olarak Norveç hem eski hem modern kültür alanlarında ziyaretçilerini ülkeye çekebilmektedir. Norveç’e, Türkiye’den yapılmakta olan vize başvuruları da hem turistik hem ticari nedenlerle her yıl artış göstermektedir. Ayrıca İskandinav coğrafyasındaki diğer ülkeler gibi Norveç’in de eğitim sistemi dünyanın üst sıralarında yer alan bir kaliteye sahip olduğundan değişim programları, staj, kurs veya lisans & lisans üstü eğitim amaçlı birçok öğrenci Türkiye’den, Norveç’e gitmektedir. Norveç vize başvurusunda bulunmak için ülkemizde gidilmesi gereken yer Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği değildir. Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği konsolosluk bünyesindeki insan yoğunluğunu önlemek amacıyla VFS Global adlı bir vize başvuru asistan firmasıyla anlaşmıştır. VFS Global Norveç vize başvuru merkezleri İstanbul, İzmir ve Ankara’da konuşlanmış olup Norveç Krallığı’ndan aldıkları yetkilerle vize başvuru işlemlerindeki ön aşamaların başvuru sahipleri ile birlikte geçilmesinde yardımcı olurlar. VFS Global Norveç vize başvuru merkezleri, Norveç’in vize başvurularını almakla yetkilendirilmiş tek kurumdur (Türkiye’de). Norveç vize başvurusu süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin