Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

554

Norveç Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Norveç VizesiSchengen Bölgesi üyesi olan Norveç ziyareti için Norveç Schengen vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Kısa süreli yapılacak seyahatler içinde Norveç Aile/Akraba Ziyareti, Norveç Turistik ve Norveç Ticari ziyaretler bulunmaktadır. Bu amaçlarla yapılacak olan seyahatler için Norveç Schengen vize türü başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Norveç Schengen vize başvurularını direk kabul etmeyen Norveç Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümü resmi olarak yetkilendirilen kurumlar aracılığı ile müracaatları kabul etmektedir.

Norveç Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için yasal olarak yetkilendirilmiş olan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ve vize başvuru merkezleri Norveç Schengen vize başvuruları için hem danışmanlık hizmeti vermekte hem de vize işlemlerinin prosedüre uygun bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Yapılacak olan seyahatin amacına ve süresine göre farklılık gösteren belgeler Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için Norveç seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin mesleki durumuna göre de farklı evraklar istemektedir.

Norveç Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için belirlenen koşullar içinde sahip olunan pasaporta göre de farklı vize işlemlerine tabi tutabilmektedir. Bordo pasaport sahibi olan tüm T.C. vatandaşları Norveç Schengen vize işlemlerini zorunlu olarak gerçekleştirmek zorundalar. Ancak Gri yani hizmet, siyah / kırmızı yani diplomatik ya da hususi yani yeşil pasaport sahibi T.C. vatandaşları kısa süreli olan 180 günde en fazla yapılacak 90 gün seyahatleri için verilen Norveç Schengen vize başvurularından muaf tutulmaktadır.

Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri eskiden olduğu gibi vize başvuru sürecinin en başından itibaren Konsolosluk ve Büyükelçilik binalarında gerçekleşmez. Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin başvuru aşamasındaki birincil işlemleri Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin anlaşmalı olduğu vize başvuru yardımcı firmasının aracılığıyla gerçekleşir. Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri sırasında başvuru sahibinin ziyaret amacını ne kadar net açıkladığına büyük dikkat gösterir. Ayrıca Avrupa ve dünyada refah seviyesi ve buna bağlı olarak hayat pahalılığı en yüksek ülkelerden biri olan Norveç’te gerçekleştirilecek ziyaret sırasında finansal olarak ayakta kalabileceğinizi göstermeniz gereken banka evrakları da bu işlemler sürecinde oldukça önem arz eder. Bunun yanında Norveç Konsolosluğu  /  Büyükelçiliği vize işlemleri sırasında sizin pasaport geçmişinizden daha önce aldığınız vizelere de ulaşabileceği için daha önce bir Schengen üyesi ülkeye girişiniz varsa işlemleriniz daha hızlı ve kolay gerçekleşebilir. Ayrıca Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri devam ederken sizden ek evrak ya da mevcut evrakların aynılarından başka kopyalar talep etme haklarına sahiptir.  Bu nedenle VFS Global Norveç vize başvuru merkezlerine teslim ettiğiniz başvuru evraklarınızın hepsinin yedek olarak birer fotokopisinin sizde mevcut olması faydalı olabilir. Norveç Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri ve sonuca bağlanmasıyla ilgili genel süreç hakkında bilgi alabilmek için arayabileceğiniz telefon numarası; 0 312 426 03 25

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin