Nijerya Vize Başvurusu

698

Nijerya Vize Başvurusu

Nijerya VizesiNijerya Vize Başvurusu Nijerya’ya ziyarette bulunacak olan bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları için yapılan zorunlu bir uygulamadır. Nijerya sınırlarından geçmenin ön koşulu olan Nijerya vizesi almak için Nijerya vize prosedürlerine uygun şekilde gerekli işlemleri yapmak zorundadır. Ayrıca hizmet yani gri, hususi yani yeşil pasaportu olan T.C. vatandaşları da bordo pasaport sahipleri gibi Nijerya vize başvurusu yapmak zorundadır. Yalnızca kırmızı ve siyah pasaportlu T.C. vatandaşları kısa sürecek seyahatlerde Nijerya vize başvurularından muaf tutulmaktadır.

Nijerya Vize Başvurusu için öncelikle geçerli bir pasaport sahibi olmak gerekmektedir. Geçerli pasaportun özellikleri içinde 10 yaşından fazla olmayan, eskimemiş, yırtılmamış hala kullanılabilir bir durumda olan, içinde Nijerya vize işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılabilir yeterli boş sayfası bulunan ve Nijerya seyahati dönüşünde 6 ay geçerliliği hala devam edecek olan pasaport olması gerekmektedir. Sahip olunan pasaport bu özellikleri taşımıyorsa ya da hiç pasaport alınamamış ise yeni bir pasaport temin edilmesi gerekmektedir.

Nijerya sınırlarında Nijerya kapı vizesi ya da Nijerya hava alanı vizesi uygulaması olmadığından T.C. vatandaşları Nijerya Devleti’ne girişleri rahatça yapabilmek için vize başvurusu uygulamalarının her şartının yerine getirilmesi gerekmektedir. Vize başvurusu Nijerya’nın Türkiye  temsilcilikleri olan Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne direk yapılabilirken Resmi olarak yetki almış akrediteli seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir.

Nijerya vize başvurusunu Türkiye’den gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların başvuruları için temas sağlaması gereken yer Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Nijerya vize başvurusu kabulünü ve değerlendirmesini Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliği yapar. Bu bağlamda Nijerya Devleti’nin, Türkiye’de vereceği vizeler için Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliği dışında yetkilendirilmiş bir kurum ya da firma bulunmamaktadır. Türkiye’den gerçekleşen Nijerya vize başvuruları genelde ticari, turistik ve aile / akraba ziyareti vizeleri kapsamında gerçekleşmektedir. T.C Diplomatik pasaport sahipleri haricindeki bütün pasaport türleri Nijerya’ya giriş için vize rejimine tabidir. Ayrıca Nijerya vize başvurusu için Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin anlaşma sağladığı herhangi bir Nijerya vize danışman firması bulunmamaktadır. Türkiye’den yapılacak Nijerya vize başvuruları, Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine yapılmalıdır. Nijerya vize başvurusu için hazırlık yaparken başvuru sahiplerinin Nijerya ziyaretlerinin amacına net olarak karar vermeleri gerekir. Bu kapsamda Nijerya’ya yapılacak ziyaretin amacına göre başvuru dosyası hazırlanır ve Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurusunu değerlendirmeye aldığında ziyaret amacını açıkça anlamak ister. Nijerya’nın kendine özgü evrak talepleri ve kuralları vardır. Bu nedenle Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından hangi tür vize için nasıl bir başvuru dosyası gerektiğinin açıklandığı duyurulara dikkat etmek gerekir. Bu bağlamda düşündüğümüzde Nijerya vize başvurusu sürecini rahat atlatmak için bir vize danışmanlık & rehberlik firması ile işbirliği yapılması mantıklı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin