Nijer Vize Randevusu

615

Nijer Vize Randevusu

Nijer VizesiNijer Vize Randevusu alınmadan önce yapılması öncelikli işlem Nijer vize prosedür koşullarının sağlanmasıdır. Bunun için Nijer ile Türkiye arasında yapılan vize anlaşması gereğince Nijer sınırlarından geçmenin tek koşulu Nijer vizesi alınmasıdır. Diplomatik pasaport sahibi olanların dışında Nijer ziyareti yapmayı isteyen tüm T.C. vatandaşları Nijer vize işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Diplomatik pasaport sahibi olan kişilerin de kısa yapılacak olan seyahatler için Nijer vize muafiyeti durumu söz konusudur.

Nijer vize prosedürüne göre Nijer vize talebinde bulunan kişilerin öncelikler istenen her evrakın ne olduğu, nereden temin edilmesi gerektiği ve ne şekilde hazırlanması gerektiği konusunda vize merkezlerinden destek alınması ön hazırlık sürecinin daha sağlıklı tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Çünkü Nijer vize randevusu sırasında teslim edilen dosyanın eksik olması Nijer vize başvurusunun geri çevrilmesine neden olacaktır. Gerekli olan evrakların tamamlanmasından sonra da yeniden Nijer vize randevusu alınması gerekecektir.

Nijer Vize Randevusu öncesinde gerekli olan prosedürlerden biri ise sağlık kontrollerinin yapılmış olması gerekmektedir. Sağlık koşullarının oldukça yetersiz olduğu Nijer hem personel hem de teçhizat bakımından yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle de Nijer ülkesine giriş yapılmadan önce yapılması gereken menenjit, hepatit, çocuk felci ile sarı humma aşısının yapılması çok önemlidir. Kısa süreli yapılacak seyahatlerde ise sıtma ilacını önlemek amacı ile kullanılabilmektedir. Ayrıca gerekli olan sağlık tavsiyelerinin, gerekli olan aşıların yapılması konusunda verilen tavsiyelerin harfi harfine uyulması Nijer vize talebinde bulunan kişilerin sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Nijer ile Türkiye arasındaki ilişkiler geç kalınmış olsa da son yıllarda hızla gelişmektedir. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ziyaretçi trafiği de giderek artmaktadır. Nijer, Türkiye’de resmi pasaport sahiplerinden sadece Diplomatik pasaportlulara vizesiz giriş imkanı sunarken geri kalan pasaport sahiplerinin Nijer vize randevusu ve başvurusu süreçlerine dahil olması gerekmektedir. Nijer’in Türkiye’de fahri konsolosluklarla beraber 5 adet dış temsilciliği bulunmaktadır. Bu dış temsilcilikler Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’da bulunmaktadır. Nijer’in, Türkiye’de faaliyet gösteren dış temsilciliklerinden sadece Ankara’da ki Nijer Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin Nijer vize randevusu ve başvurusu konusunda yetkisi vardır. Fahri Konsolosluklardan herhangi bir vize süreci işlemi yapılmamakla beraber buralardan Nijer hakkında bilgiler alınabilir. Nijer vize randevusu olarak adlandırılan süreç aslında Ankara’da ki Nijer Konsolosluk / Büyükelçiliğinin Nijer vize başvurusu için belirlemiş bulunduğu günler ve saat aralıklarıdır diyebiliriz. Güncel mevduata göre Nijer Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin vize başvurusu öncesi özel olarak bir Nijer vize randevusu verdiği bilgisi bulunmamaktadır. Ancak bu kapsamda Nijer vizesi için adım atmadan önce süreçleri doğru takip edebilmek adına bir vize danışman firması ile ortak çalışma yürütmek mantıklı olabilir. Çünkü Nijer’in hem Türkiye’de hem ülkeye girişte uyguladığı bazı dikkat edilmesi gereken detay kurallar mevcuttur. Nijer vize randevusu hakkında detaylı bilgi almak için ; 0 312 426 03 25 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin