Nijer Vize İşlemleri

617

Nijer Vize İşlemleri

Nijer VizesiNijer Vize İşlemleri Nijer seyahati planlayan diplomatik pasaportu olanların dışında tüm T.C. vatandaşlarının yapmakla yükümlü olduğu bir uygulamadır. Nijer Vize İşlemleri Nijer Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen prosedürlere göre hazırlanması gereken evrakların gerektiği gibi toparlama sürecidir. Vize işlemleri için hazırlanması gereken evrakların ön hazırlık sürecinde doğru bir planlama yapılmalıdır. Bunun içinde vize merkezleri ile işbirliği içinde olmak evrakların prosedür şartlarına göre hazırlanmasını sağlayacağı gibi zaman kaybının da önüne geçecektir.

Nijer Vize İşlemleri için oldukça önemli olan geçerli bir pasaport sahibi olunmasıdır. Yoksa mutlaka geçerliliği olan bir pasaport temin edilmesi gerekecektir. Daha sonra ise yapılması gereken en önemli ve öncelikli işlem sağlık kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu sağlık kontrolleri sırasında yapılması gereken çocuk felci, menenjit, hepatit ve sarı humma aşılarının zorunlu olarak yapılması gerekmektedir. Nijer’in yoksul bir ülke olması sağlık koşullarının da yetersiz olmasına neden olmaktadır. Yapılacak olan seyahatin kısa süreli olarak yapılması planlanıyorsa önleyici bir sıtma ilacı da kullanılabilir.

Nijer Vize İşlemleri tamamlanıp Nijer vize başvurusu sırasında dosyanın teslim edilmesinden akabinde sonuçlar yaklaşık olarak 2 iş günü içinde saat 15.00’dan sonra teslim edilebilmektedir. Yapılması planlanan Nijer seyahat tarihine göre vize işlemlerinin başlatılması ve Nijer vize başvurunun gerçekleştirilmesi zaman kaybının önüne geçecektir. Ayrıca Nijer Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin ek evrak talebinde bulunabilme durumu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Nijer’in, Türkiye’den aldığı yatırımlar her geçen gün artış göstermektedir. Türkiye’nin genel manada değişen Afrika politikasının neticesinde Nijer, Türkiye’nin Afrika stratejisinde önemli bir yer elde etmeye başlamıştır. Bu kapsamda Türkiye ile Nijer arasında öncelikle ticari daha sonra turistik ve aile/akraba ziyareti gibi nedenlerle yapılan ziyaretlerin sayısı artmaktadır. Bu sebeplerin hepsini bir araya getirdiğimizde Türkiye’den gerçekleştirilen Nijer vize işlemlerinin de aynı oranda artış gösterdiğini söylemek mümkün. Nijer vize işlemleri Türkiye’de sadece Diplomatik pasaport sahiplerinin muaf olduğu işlemler olurken diğer bütün pasaport türlerinin sahipleri Nijer vize işlemlerine katılmak zorundadır. Nijer vize işlemleri sürecinde başvuru sahiplerinin Nijer’e gitmeden önce gereken sağlık kontrolleri ve aşılarını tamamlaması şiddetle tavsiye edilirken, Nijer’in ülke içindeki seyahat ve sosyal hayatta yaşadığı güvenlik problemleri hakkında da dikkatli olmak gerekir. Son yıllarda Türk girişimcilerin Nijer’de yeni yatırımlar yaptığı bir ortamda Nijer’de ticari dolandırıcılık faaliyetleri yürüten kişilere karşı da dikkatli olmak önemlidir. Nijer vize işlemleri sürecine ticari vize için dahil olan kişilerin vize süreci kadar önem vermesi gereken bir diğer husus bahsedilen güvenlik açıklarına dikkat etmektir. Bu güvenlik zafiyetlerini en aza indirmek için Nijer’de herhangi bir amaçla bulunan Türk vatandaşlarının, Türk Konsolosluk / Büyükelçilikleri ile irtibat halinde ziyaretlerini sürdürmesi önemlidir. Nijer vize işlemleri Ankara Nijer Konsolosluğu / Büyükelçiliği bünyesinde gerçekleştirilir. Nijer vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin