Lüksemburg Vize Çeşitleri

838

Lüksemburg Vize Çeşitleri

Lüksemburg Aile/Akraba Ziyareti

Lüksemburg VizesiLüksemburg Aile/Akraba Ziyareti Lüksemburg vize çeşitleri içinde yer alan kısa süreli olan seyahatler için verilen Lüksemburg Schengen vizesi ile yapılabilmektedir. Bu nedenle de Lüksemburg Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak vize işlemleri Schengen vize prosedürüne göre yapılmaktadır. Lüksemburg Schengen vizesi için gerekli olan tüm evrakların doğru olarak eksiksiz hazırlanması Lüksemburg Schengen vize sonuçlarını büyük şekilde etkilemektedir. Bu nedenle de gerekli olan evrakların eksiksiz olması ve doğru bilgiler içermesine çok dikkat edilmelidir. Bu konuda destek alabilmek için Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile iş birliği içinde çalışan ve Lüksemburg vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan vize merkezleri ile irtibata geçilmesi çok doğru olacaktır. Lüksemburg Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Lüksemburg Schengen vize prosedür koşullarını taşıyan, geçerliliği olan pasaport,
 • Lüksemburg vize başvuru formunda yer alan soruların her birine atlamadan tek tek doğru cevap verilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik özellikte olan 2 fotoğraf,
 • Lüksemburg’da bulunan aile / akraba tarafından resmi olarak yollanmış davetiye,
 • Lüksemburg Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişinin tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
 • Lüksemburg Aile/Akraba Ziyareti yapılacağının ve süre bittiğinde ülkeyi terk edeceğini kanıtlayıcı özelliği olan gidiş / dönüş uçak bileti,
 • Lüksemburg Aile/Akraba Ziyareti yapılacak tarihten dönüş tarihine kadar yapılmış seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı beyan edilecek dosyanın içinde mutlaka olması gerekmektedir.

Günümüzde Lüksemburg’da ikamet etmekte olan yaklaşık 1000 kadar Türk vatandaşı mevcuttur. Bu Türk vatandaşlarının halen Türkiye’de bulunan aile bireyleri ve akrabaları bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan akrabaların ve aile bireylerinin, Lüksemburg’da yaşayan yakınlarını ziyaret etmek için ihtiyaç duydukları vize Lüksemburg aile / akraba ziyareti vizesidir. Bu vize başvurusu için dosyada bulunması gereken en kritik evraklar Lüksemburg’da ki Türk vatandaşının, Türkiye’deki yakınları adına hazırlatacağı davetiye niteliğindeki belgelerdir. Lüksemburg aile / akraba ziyareti vize başvuruları VFS Global Lüksemburg vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilebilir.

Lüksemburg Turistik Vize

Lüksemburg Turistik Vize Lüksemburg vize çeşitleri içinde yapılacak kısa seyahatler için alınmaktadır. Bunun içinde Lüksemburg Schengen vize işlemleri uygulanmaktadır. Geçerli bir Schengen vizesine sahip olmayanlar Lüksemburg Schengen vize işlemlerini yapmakla yükümlüdürler. Ancak yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaportlu olan T.C. vatandaşları bu uygulamaya tabi olmamaktadır. Ayrıca bilinmesi gereken diğer bir nokta Lüksemburg Schengen vizesi ile Lüksemburg turistik seyahat yapılabileceği gibi ilk girişin Lüksemburg’a yapılması şartıyla farklı Schengen ülkelerine de seyahat edebilme hakkı verilmektedir. Ayrıca hazırda geçerliliği olan Schengen vizesi olanlar da Lüksemburg Turistik Vize işlemlerini yapmak zorunda değildirler. Lüksemburg Turistik Vize için prosedür şartlarına uygun bir şekilde hazırlanması gereken evraklar şöyledir:

 • Lüksemburg Turistik Vize için 10 yaşından fazla olmayan, seyahat bitimi tarihi itibari ile 3 ay geçerliliğini devam ettirecek, eskimemiş kullanılabilir durumda olan pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Lüksemburg Turistik Vize için doldurulması gereken Lüksemburg vize başvuru formu,
 • Lüksemburg turistik vize başvuru sahibine ait tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Seyahat edecek kişinin mesleki ve finansal bilgilerinin beyan edildiği belgeler,
 • Lüksemburg Turistik seyahat edecek olan kişinin ispatlayıcı nitelikteki gidiş / dönüş uçak ve konaklama rezervasyonları,
 • Lüksemburg Turistik Vize başvuru sahibinin çalıştığı şirket / firma ile ilgili resmi evraklar,
 • Lüksemburg seyahat tarihlerinin tümünü kapsayan zorunlu seyahat sigorta poliçesi mutlaka olmalıdır.

Lüksemburg oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen birçok doğal güzelliği ve binlerce yıllık tarihi eserleri sınırları içerisinde barındırır. Dünyaca tanınmış turistik noktalardan biri olan Lüksemburg özellikle Schengen sözleşmesinden sonra her yıl daha fazla turist ağırlamaya başlamıştır. Dünyada artan bu turistik şöhreti neticesinde Türkiye’de de tanınır hale gelen Lüksemburg’a, Türkiye’den yapılacak turizm amaçlı ziyaretler için gereken vize türü Lüksemburg turistik vizesidir. Bu vize aynı zaman Schengen vizesi olacaktır. Lüksemburg turistik vize başvurusunda dosyada bulunması gereken önemli evraklar konaklama ve ulaşım rezervasyonlarıdır.

Lüksemburg Ticari Vize

Lüksemburg vize çeşitleri içinde Lüksemburg Schengen prosedürüne göre yapılması gereken Lüksemburg ticari vize başvuruları bordo pasaportu olan tüm T.C. vatandaşlarının yapması gereken bir uygulamadır. Lüksemburg’da bulunan firma/ şirket / kurumlarla yapılmak istenen ticari ilişkiler için yapılması gerekecek zorunlu seyahatler yapılacaktır. Bu seyahatlerin rahatça yapılabilmesi için de kısa süreli seyahatler için yapılan Lüksemburg Schengen vize uygulaması prosedür şartlarına göre düzenlenme yapılması zorunludur. Ancak gerek duyulduğu takdirde ek evrak ya da görüşme talebi Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin inisiyatifindedir. Bu nedenle de yapılacak olan Lüksemburg Ticari Vize başvurularında bu durumların da göz önünde bulundurulması seyahatlerin zamanında yapılabilmesi için önemlidir. Lüksemburg Ticari Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Lüksemburg Ticari Vize için doldurulmuş Lüksemburg vize başvuru formunun gerektiği şekilde doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Geçerlilik koşullarını taşıyan pasaport,
 • Biometrik özellikte, ilk defa Lüksemburg Ticari Vize başvurusu için kullanılacak 2 fotoğraf,
 • Lüksemburg’da bulunan şirket / kurum / firma tarafından resmi olarak hazırlanıp yollanmış davetiye,
 • Davette bulunan şirket / firma / kurumla ilgili belgeler,
 • Lüksemburg Ticari Vize başvurusu yapan kişinin mesleği ve finansal durumu ile ilgili belgeler,
 • Lüksemburg Ticari Vize başvuru sahibinin çalıştığı şirket / firma ile ilgili belgeler,
 • Lüksemburg Ticari seyahat ile ilgili uçak ve otel rezervasyonları,
 • Lüksemburg Ticari seyahat özel araçla yapılacaksa aracın ruhsatı ile seyahati yapacak olan kişinin uluslar arası geçerli olan ehliyetin fotokopisi,
 • Lüksemburg Ticari Vize başvurusu sahibinin kimlik fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı,
 • Lüksemburg Ticari Vize için hazırlanmış zorunlu olarak yapılması gereken seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı mutlaka olmalıdır.

Türkiye – Lüksemburg arası iki ithalat – ihracat hacimleri her geçen yıl artmakta ve Türk firmalarının görevlileri çeşitli nedenlerle Lüksemburg’a iş seyahatleri yapmaktadır. THY’nin de direk uçuşları ile aradaki mesafelerin kısalması da bu seyahatlerin artmasında etken olmuştur. Lüksemburg’da iş sözleşmeleri imzalamak, iş toplantısı veya fuarlara katılmak amacıyla ihtiyaç duyulan vize Lüksemburg ticari vizesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin