Lüksemburg Vize Başvurusu

1019

Lüksemburg Vize Başvurusu

Lüksemburg VizesiLüksemburg Vize Başvurusu için yapılması gereken prosedür kısa süreli ziyaretler için uygulanan Lüksemburg Schengen vize uygulamasıdır. Schengen üyesi olan Lüksemburg T.C. vatandaşları için uyguladığı prosedürleri yerine getirmek şartıyla sınırlarından geçebilme hakkı verebilmektedir. Öncelikle pasaport türlerine göre Lüksemburg Vize Başvurusu yapılması gerekmektedir. Bordo pasaport sahibi olan ve Lüksemburg ziyareti yapacak olan T.C. vatandaşlarının Lüksemburg vize başvurusu yapma zorunlulukları bulunurken yeşil, gri, kırmızı ve siyah pasaportu olan T.C. vatandaşları için muafiyet uygulaması yapılmaktadır. Ancak vize muafiyeti yalnızca ayda yapılacak 180 gün içinde en fazla 90 günlük Lüksemburg ziyaretleri için geçerlidir.

Vize başvurusu yapılmadan önce Lüksemburg Schengen vizesi için gerekli olan evraklar yapılacak olan seyahatin ne amaçla yapılacağı ve ne kadar süreceği ile ilgili farklılık göstermektedir. Kısa süreli yapılacak seyahatler içinde yer alan Lüksemburg Aile / Akraba ziyareti, Lüksemburg turizm vizesi ve Lüksemburg ticari vize türleri için gerekli olan evrakların tam ve doğru şekilde hazırlanması koşulu ile Lüksemburg vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vize başvurusu için Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne şahsen yapılabilmektedir. Ancak Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile iş birliği içinde hizmet veren akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Aracı olan kurumların yalnızca Lüksemburg vize işlemlerini yürütme ve başvuru yapacak kişinin adına vize başvurusu yapmakla yetkilidirler. Vize başvurusu sonuçları yalnızca Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği yetkisindedir.

Türkiye’den, Lüksemburg vizesi için yapılan başvuruların 3 ana başlıkta yoğunlaştığı görülüyor. İki ülke arası ticari, turistik faaliyetlerin giderek artması nedeniyle Lüksemburg turistik vizesi ve Lüksemburg ticari vizesi çok talep görmeye başlarken, Lüksemburg’da bulunan Türk varlığı neticesinde Lüksemburg aile / akraba ziyareti vizesi başvuruları da artmaktadır. Ayrıca Lüksemburg vizelerinin (türüne göre) Schengen yerine de geçiyor olması bu noktada etkili olmuştur. Lüksemburg vize başvurusu için Türkiye’den harekete geçmek isteyen kişilerin ilk gideceği adres VFS Global Lüksemburg vize başvuru merkezlerinden kendilerine en yakın olanı olacaktır. Zira Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile VFS Global vize başvuru yardımcı firması arasında yapılan ortaklık anlaşmaları gereği VFS Global Lüksemburg vize başvuru merkezleri Lüksemburg vize başvurusu yapmak isteyen başvuru sahiplerinden dosyalarını teslim almak ve bunun yanında bir dizi işlem uygulamakla yetkilendirilmiştir. Lüksemburg vize başvurusu yapacak olan T.C vatandaşlarının Lüksemburg’un sosyal hayatı, trafik kuralları ve hayat pahalılığı konusunda önceden bilgi sahibi olması faydalı olacaktır. Ayrıca Lüksemburg sınırındaki gümrük uygulamaları konusunda da bilgili olmak yararlıdır. Bu noktada, böyle detaylar yüzünden Lüksemburg vize başvurusu esnasında ve sonrasında sıkıntı yaşamamak için bir vize rehber & danışman firması ile çalışmak faydalı olacaktır. Lüksemburg vize başvurusu hakkında detaylı bilgi, rehberlik ve danışmanlık hizmeti almak için; 0 312 426 03 25 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin