Lüksemburg Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

693

Lüksemburg Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Lüksemburg VizesiLüksemburg Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümü Lüksemburg’a yapılması planlanan seyahatler için başvuru yapılması gereken yerdir.  Lüksemburg Büyük Dukalığı seyahati yapacak olan bordo pasaportu olan T.C. vatandaşlarının Lüksemburg sınırlarından geçebilmek için Lüksemburg vize işlemleri için gerekli olan tüm koşulları sağlamak zorundadırlar. Ancak yeşil, gri, kırmızı ve siyah pasaportu olanlara kısa yapılması şartı ile Lüksemburg vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Lüksemburg Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için Schengen vize prosedürlerini uygulamaktadır. Schengen üyesi olması nedeni ile geçerli bir Schengen vizesine sahip olanlar bu vize ile Lüksemburg seyahatini gerçekleştirebilmektedirler. Ancak bunun dışında kalanların Lüksemburg Schengen vize prosedürlerini yerine getirmek sureti ile Lüksemburg vizesi alabilmektedirler.

Lüksemburg Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüne şahsen başvuru yapılarak Lüksemburg vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca Lüksemburg vize işlemlerinin yürütülmesi, evraklarla ilgili detaylı bilgi alınması ve Lüksemburg vize başvurusunu yapmakla yetkilendirilmiş olan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir.

Lüksemburg vize işlemlerinin yürütülmesinde gerekli tüm adımların atılması için rehberlik yapan, evrakların ne olduğu, nereden ve nasıl alınması gerektiği konusunda büyük destek veren ve gerekli olan evrakların tümünü ön incelmeden sonra başvuru  sahibi adına Lüksemburg vize başvurusunu gerçekleştiren acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile işlemleri tamamlamak zamanın doğru değerlendirilebilmesi açısında büyük fayda sağlayacaktır.

Lüksemburg’un Türkiye’de faal olarak çalışan Konsolosluğu / Büyükelçiliği, Ankara’da bulunur. Ayrıca Lüksemburg’un, İstanbul’da faaliyet gösteren bir adet fahri konsolosluğu da mevcuttur. Türkiye’den yapılacak olan Lüksemburg vize başvurularını değerlendirmekle ve karara bağlamakla görevli tek kurum Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliğidir. Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin başlangıç adımı olan Lüksemburg vize başvurusu için VFS Global adlı vize başvuru yardımcı firması ile anlaşmıştır. Bu anlaşma kapsamında Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerine dahil olacak vize başvuru dosyalarının ilk kontrollerinin yapıldığı yerler VFS Global Lüksemburg vize başvuru merkezleri olarak belirlenmiştir. Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin start alması için başvuru sahiplerinin VFS Global Lüksemburg vize işlemleri aşamasını sorunsuz olarak geçmesi gerekir. Bu aşamadan sonra VFS Global Lüksemburg vize başvuru merkezlerinde toplanan vize başvuru dosyaları Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliğine transfer edilir. Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği VFS Global vize başvuru merkezlerinden gelen vize başvuru dosyalarına detaylı inceleme işlemleri yapar ve özellikle beyan edilen evrakların doğruluğu ve uygunluğu hakkında çalışmalar yürütür. Bu çalışmalar esnasında en çok dikkat edilen husus, başvuru dosyasında var olan evrakların sahihliği ve bu evrakların Lüksemburg’a yapılacak ziyaretin amacına uygun olup olmadığıdır. VFS Global Lüksemburg vize başvuru merkezlerindeki ön testlerden geçen dosyaların Lüksemburg Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri aşamasından da sorunsuz geçmesi halinde olumlu karar verilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin