26.6 C
Ankara, TR
Pazar, Temmuz 12, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

litvanya-vize
Başkent:Vilnius
Telefon:+370
Alan:
Nüfus:3.182.755
Para Birimi:Euro (EUR)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE
Litvanya Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Litvanya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Litvanya Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiLitvanya Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Litvanya Vize Başvurusu

Litvanya Vize Başvurusu öncesinde yapılması gereken Litvanya Schengen Vizesi prosedürüne göre işlemlerin yapılması gerekmektedir. Litvanya seyahati yapmayı düşünülen bordo pasaport sahipleri Litvanya Vize İşlemlerine tabi tutulurken diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 günde yapılacak en çok 90 günlük seyahatler için muaf tutulmaktadır. Litvanya Vize Başvurusu hakkında bilgi edinmek için arayınız 0312 426 03 25.

 

Litvanya Vize Randevusu

Litvanya Vize Randevusu, alınmadan önce randevu sırasında teslim edilmesi gereken dosyanın yapılacak olan seyahatin amaç, süre, başvuru yapanın yaşı ve mesleğine göre değişmektedir. Bu nedenle öncelikle gerekli olan evrakların prosedür şartlarına uygun olarak dosya haline getirilip teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Litvanya Vize İşlemleri

Litvanya Vize İşlemleri, Litvanya ziyareti yapmayı düşünen bordo pasaportlu T.C. vatandaşları tarafından yapılması gerekmektedir. Litvanya Vize İşlemleri yapılması planlanan seyahatin ne amaçla yapılacağı, ne kadar süreceği ve başvuru yapan kişinin işi ve yaşına bağlı olarak yapılmaktadır. Kısa süreli seyahatler olan Litvanya Schengen vizesi Litvanya Aile/Akraba Ziyareti, Litvanya Turistik Vize ve Litvanya Ticari Vize başvuruları için verilmektedir. Kısa süreli seyahatler için yapılan kısıtlama ise seyahatin 180 günde yapılabilecek seyahat süresi ise en çok 90 gündür. Litvanya Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Litvanya Vize Çeşitleri

Litvanya Vize Çeşitleri, yapılacak olan seyahatin ne amaçla ne kadar süreli olması durumuna göre farklılık göstermektedir. Litvanya Vize Çeşitleri  içinde kısa süreli seyahatler içinde yer alan  Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak başvuruda teslim edilmesi gereken evrakların  Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için belirlediği şartlara göre hazırlanması gerekmektedir.

 

Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri, Litvanya seyahati için öncelikle yapılması gereken alınacak vize türüne göre Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında doğru bilgi edinilmesi gerekmektedir. Yapılması planlana seyahatin planlanan tarihte gerçekleştirilebilmesi için Litvanya Schengen vize işlemlerini zamanında gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir. Bu nedenle de yapılacak olan seyahat ne amaçla ve ne kadar süreyle olduğu belirlendikten sonra Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde yer alan tüm belgeleri doğru ve tam olarak temin etmek gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin yaşı, işi, seyahatin amacı ve süresine göre değişiklik gösterse de herkesten istenen temel evraklar vardır. Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Litvanya Vizesi Başvuru İşlemleri

Litvanya Vize İşlemleri yapılacak başvurular iki şekilde gerçekleştirilmektedir. İlk alternatif olarak yapılacak başvurular direk olarak Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabilmektedir. Diğer bir alternatif ise acenteler ile vize başvuru merkezleridir.

 

Litvanya Vizesi Danışmanlık

Litvanya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize aracılığı ile müracaat edilerek yapılmalıdır. Litvanya Vize Başvurusunda bulunmak ve Litvanya Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile Litvanya Vize İşlemleri yürütülmektedir. Hızlı ve Sorunsuz Litvanya Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Litvanya Vize Başvurusu yapın, Litvanya Vize Randevusu alın!

 

LİTVANYA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Litvanya ülkesi Türkiye ile 1930 yılından beri dostça ilişkiler içerisinde olmuş bir ülkedir. Bir süre SSCB yönetimi altına giren Litvanya, SSCB’den ayrıldıktan sonra Türkiye ile kurduğu dostane ilişkiler yeniden devam etmiştir. Litvanya Avrupa’nın Kuzey Doğu’sunda yer alan nispeten küçük bir ülkedir. Yaklaşık 2.8 milyon nüfusa sahip olan Litvanya’nın nüfusa oranla ekonomik faaliyetleri de birçok Avrupa ülkesine göre küçüktür. Bununla birlikte Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyelikleri bulunan Litvanya 2015 yılı itibariyle Euro bölgesi de olmuştur. Litvanya’da coğrafi ve iklimsel özelliklerden dolayı daha çok kış ürünleri yetiştirilebilmektedir.

Litvanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma mahsus pasaport sahiplerine her türlü ziyaret amacı için vize rejimi uygular. Bunun yanında Diplomatik(Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaport taşıyanlar Türkiye’den, Litvanya’ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerin 180 günlük süreç çerçevesinde 3 ayı aşmaması şartıyla ülkeye vizesiz giriş yapabilir. Bunun dışında Litvanya’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağladığı vize tipleri ise Litvanya aile/akraba ziyareti vizesi, Litvanya ticari vizesi ve Litvanya turistik vizesi olarak sınıflandırılabilir. Litvanya ülkenin iklim özellikleri nedeniyle daha çok kış turizmi olanaklarını ülkede barındırır. Ayrıca Schengen üye bölgesi olan Litvanya’ya, Schengen bölgesine üye olduğu tarih olan 2007’den bu yana gelen turist sayısı her sene artmaktadır. Litvanya vizesi hakkına genel bilgi almak için 0 312 426 03 25 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

 

LİTVANYA VİZESİ BAŞVURUSU

Litvanya Vizesi Başvurusu öncesinde yapılması gereken Litvanya Schengen vize prosedürüne göre işlemlerin yapılması gerekmektedir. Litvanya seyahati yapmayı düşünülen bordo pasaport sahipleri Litvanya vize işlemlerine tabi tutulurken diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 günde yapılacak en çok 90 günlük seyahatler için muaf tutulmaktadır.

Litvanya vizesi başvurusu için öncelikle gerekli olan evrakların prosedüre uygun bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Yapılması düşünülen Litvanya seyahatinin amacının ne olduğu ne kadar süre kalınacağına ve başvuru yapacak olan kişinin yaşına, işine göre gerekli olan evraklar hazırlanıp vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da yetki sahibi olan akrediteli seyahat / turizm acentelerine Litvanya vize başvurusu yapılmalıdır. Randevusuz da yapılabilen vize başvurusu randevulu başvuruda bulunan kişilere öncelik verilmektedir.

Litvanya vizesi başvurusu için yapılması gereken ön hazırlık için akrediteli seyahat acenteleri ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Vize başvurusu sırasında eksik evrak ya da yanlış evrak beyanı söz konusu olduğunda yapılacak olan vize başvurusu geri çevrilecektir. Yapılması planlanan seyahat tarihinden 15 gün öncesine yapılacak vize başvurusu yapılmalıdır. Gerekli olan dosyanın teslim edilmesinden sonra Litvanya vize başvuru sonuçlarının karar verilmesinde tek karar mercisi olan Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir. Bu konuda destek veren vize başvuru merkezleri yalnızca vize işlemlerinin yürütülmesinde, gerekli olan irtibatı sağlamakla yükümlüdür. Karar sürecinde hiçbir etkiye sahip değildir.

Litvanya ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin ürünleri olarak Türkiye ve Litvanya arası turizm faaliyetleri her geçen gün artış göstermektedir. Yine bu dostane ilişkilerin vesilesiyle kurulan ticari ilişkilerde de Türkiye’den, Litvanya’ya yıllık ortalama ihracat toplamı 208 milyon ABD doları seviyelerinde gerçekleşir. Ayrıca Litvanya’da belli bir miktarda Türk popülasyonun mevcut olması da ikili ilişkilerdeki seyahat trafiğini etkileyen bir unsurdur. Türkiye’den yapılan Litvanya vizesi başvurusu çeşitleri bu bağlamda genel olarak turistik, ticari ve aile & akraba ziyareti gibi faaliyetler üzerinden yürümekte olan vize başvurularıdır. Litvanya vize başvurusu sürecine başlamadan önce başvuru sahiplerinin de bu bahsedilen amaçlardan hangisine yönelik bir Litvanya ziyareti gerçekleştireceklerine net olarak karar vermeleri gerekir. Litvanya vizesi başvurusu ülkenin Schengen bölgesine üye olmasından dolayı Schengen seyahat mevduatları çerçevesinde şekillenirken her ülkenin olduğu gibi Litvanya’nın da kendine has kuralları bulunmaktadır. Litvanya vizesi başvuru içi adım atmak isteyen Türk vatandaşlarının ilk yapmaları gereken bu mevduatlardan olmak ve Litvanya’nın kendine özgü kuralları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ayrıca Litvanya’nın bazı Avrupa üyesi ülkelere göre farklı gümrük kulları da bulunduğundan Litvanya vize başvurusu yapma eğilimindeki kişilerin bu konular hakkında önceden bilgi almaları Litvanya vizesi başvurusuna hazırlık için faydalı olacaktır. Litvanya vize başvurusu ve seyahat & gümrük mevduatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25

 

LİTVANYA VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Litvanya Aile/Akraba Ziyareti

Litvanya Vizesi Çeşitleri  yapılacak olan seyahatin ne amaçla ne kadar süreli olması durumuna göre farklılık göstermektedir. Litvanya Vize Çeşitleri  içinde kısa süreli seyahatler içinde yer alan  Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak başvuruda teslim edilmesi gereken evrakların  Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için belirlediği şartlara göre hazırlanması gerekmektedir. Litvanya Aile / Akraba ziyareti için hazırlanması gereken evraklar şunlardır:

 • Geçerlilik özellikleri olan pasaport,
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için Litvanya Schengen başvuru formunun belirlenen iki formatı olan İngilizce ya da Türkçe olarak doğru bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Vesikalık 2 adet fotoğrafın daha önce hiçbir yerde kullanılmamış olması ve biyometrik özellikte olması gerekmektedir.
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için Litvanya’da bulunan aile ya da akraba tarafından resmi olarak hazırlanmış Litvanya Aile/Akraba Ziyareti davetiyesi,
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için davette bulunan kişinin kimlik fotokopisi ile mali durumunu belirten evraklar,
 • Zorunlu olarak Litvanya seyahati yapacak olan herkes tarafından yapılması gereken 30 000 Euro’luk seyahat sağlık sigorta poliçesinin orijinali Litvanya Aile/Akraba Ziyareti başvurusu sırasında beyan edilmesi gerekmektedir.

Litvanya’da ikamet eder konumda olan Türk vatandaşı popülasyonu ve bu kişilerin Türkiye’de bulunan akraba ve aile üyelerini düşündüğümüzde ortaya çıkan bir vize ihtiyacı oluyor. Çünkü bu kişiler Litvanya’daki yakınlarını zaman zaman ziyaret etme ihtiyacı duyabiliyor. Bu ihtiyaçtan dolayı doğan vize türü ise Litvanya aile/akraba ziyareti vizesi oluyor. Litvanya aile/akraba ziyareti vizesini almak için yapmak gerekenlerin başında da Litvanya’daki yakınınızın / aile bireyinizin size göndermesi gereken bazı evrakları teslim alıp, Litvanya vize başvuru dosyasına koymak geliyor. Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezlerine teslim edeceğiniz Litvanya vize başvuru dosyanızda ki başvuru formunda belirttiğiniz amaç ile paralel olarak Litvanya’da ki yakınınızdan gelen bu belgelerin dosyada yer alması gerekmekte.

Litvanya Turistik Vize

Litvanya vizesi çeşitleri içinde olan Litvanya Turistik Vize için yapılması gereken işlemler Litvanya Schengen vize prosedürüne göre yapılmalıdır. Litvanya Turistik vize için Schengen prosedürüne göre uygulansa da Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin inisiyatifi doğrultusunda da ek evrak talebinde de bulunulmaktadır. Bu işlemler Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılacak şahsen başvuruların dışında aracı olan vize başvuru merkezleri ya da acenteler tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. Litvanya Turistik Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerlilik koşullarını taşıyan pasaport,
 • Litvanya Schengen vize başvuru formunun İngilizce ya da Türkçe olarak doğru olarak doldurulan ve sonrasında çıktısı alınarak başvuru yapan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 • Vesikalık 2 adet fotoğrafın biometrik özellikte olması gerekmektedir.

Litvanya’nın özellikle kış turizmi için ideal bir ülke olması ve ekonomik koşullar bakımından ucuz bir ülke sayılması neticesinde Türkiye’den, Litvanya topraklarına gerçekleşen turistik amaçlı seyahatler her geçen gün artış göstermektedir. Litvanya’ya yapılacak olan bu turistik amaçlı ziyaretlerin gerçekleşebilmesi için başvurulması gereken vize tipi Litvanya Turistik vizesidir. Litvanya Turistik vizesi aynı zamanda Schengen vizesi özelliğini de taşıyacağından bu vizeyle diğer Schengen üye ülkelerine de seyahat edebilirsiniz. Litvanya turistik vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler vize başvuru dosyanızda ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızı bulundurmak olacaktır.

Litvanya Ticari Vize

Litvanya vizesi çeşitleri içinde 6 ay içinde yapılacak en çok 90 günlük seyahatlerde verilen Litvanya Schnegne vizesi Litvanya Ticari Vize için de gerekmektedir. İki şekilde yapılacak olan Litvanya Ticari Vize başvurusu şahsen olarak Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da tüm işlemlerin yapılmasında ve danışmanlık hizmeti veren vize başvuru merkezleri ile acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Litvanya ticari vize başvurusu sırasında temin edilmesi gereken evraklar da şöyledir:

 • Geçerliliği bulunan, son on yıl içinde temin edilmiş, hasar görmemiş ve Litvanya ticari vize işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılmamış iki sayfası bulunan ve Litvanya seyahat sonrasında da geçerliliğini devam etmesi gereken pasaport,
 • Biometrik prosedürüne uygun olarak çekilmiş vesikalık iki adet fotoğrafın daha önce hiç kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Litvanya Schengen vize başvuru formunun hazırlanmış olan iki formatından biriyle yani İngilizce ya da Türkçe olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş olması ve sonrasında çıktısı alınarak başvuru sahibinin ıslak imzası ile Litvanya Ticari vize başvuru dosyasına konulmalıdır.
 • Litvanya ticari vize müracaatı yapan kişiye ait mali durumuna dair bankadan alınmış resmi evraklar,

 

Litvanya ile Türkiye arasındaki milyonlarca dolar değerindeki ticari ilişkiler nedeniyle gereken iş seyahati trafiğini sağlamak adına istenen vize tipi Litvanya Ticari vizesidir.

 

LİTVANYA VİZESİ İŞLEMLERİ

Litvanya vizesi işlemleri Litvanya ziyareti yapmayı düşünen bordo pasaportlu T.C. vatandaşları tarafından yapılması gerekmektedir. Litvanya vizesi işlemleri yapılması planlanan seyahatin ne amaçla yapılacağı, ne kadar süreceği ve başvuru yapan kişinin işi ve yaşına bağlı olarak yapılmaktadır. Kısa süreli seyahatler olan Litvanya Schengen vizesi Litvanya Aile/Akraba Ziyareti, Litvanya Turistik Vize ve Litvanya Ticari Vize başvuruları için verilmektedir. Kısa süreli seyahatler için yapılan kısıtlama ise seyahatin 180 günde yapılabilecek seyahat süresi ise en çok 90 gündür.

Litvanya vizesi işlemleri için yapılacak başvurular Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliğe ya da Litvanya vizesi işlemlerini yürütmekle olan akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Gerekli olan evrakların hazırlanması için danışmalık hizmeti almak ve evrakların nereden, nasıl alması gerektiğinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Litvanya vizesi işlemleri Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin ve Türkiye’nin resmi tatil günleri de düşünülerek başvuru yapılmalıdır. Tatil günleri de hesaba katılarak seyahat tarihinden yaklaşık olarak 15 iş günü öncesinde Litvanya vizesi işlemleri için başvuru yapılması gerekmektedir. Litvanya vizesi işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesinden 9 – 10 sonrasında da sonuçlanabilmektedir.

Litvanya vize işlemleri sırasında alınan biyometrik bilgi beyanı da verilmesi zorunludur. Biyometrik bilgi beyanı içinde yer alan 10 parmak izi alımının da kaliteli yapılabilmesi için parmaklarda kesik, yarık ya da kına gibi kaliteli iz alımını engelleyecek şekilde olmamalıdır.

Litvanya ile Türkiye’nin ikili seyahat trafiğini daha çok turistik faaliyetler ve sonrasında ticari faaliyetlerin oluşturduğunu söylemek mümkün. Özellikle Türkiye’de pahalı olan gece hayatı dünyasının Litvanya’da oldukça ucuz olması gece hayatı seven Türk turistler için ülkeyi cazibeli hale getiriyor. Bunun yanında ülkede yürütülen aktif kış turizmi faaliyetleri de yine Türk turistlerin ilgisini çekmekte. İki ülke arasındaki ithalat – ihracat ilişkilerinin 100 milyonlarca Amerikan dolarıyla ifade edilmesi vesilesiyle de her dönemde Türkiye – Litvanya arası gerçekleşen iş seyahatleri gündemde oluyor. Litvanya vizesi işlemleri de bu noktada devreye giriyor. Litvanya’ya yapılacak seyahatin amacına kesin olarak karar verip, buna yönelik Litvanya vize başvuru formu ve geri kalan resmi evrakları hazırlayan Türk vatandaşları genelde bu amaçlarla Litvanya vize işlemlerini yaptırmak istiyor. Litvanya vizesi işlemleri ilk olarak  Litvanya vize başvuru merkezlerindeki Litvanya vize başvuru süreçleri ile start alırken daha sonra  Litvanya vize başvuru merkezlerinden Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine sevk edilen vize başvuru resmi işlemlere tabi tutulması ve karara bağlanması bekleniyor. Litvanya vizesi işlemleri sürecinde başvuru sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken husus ise doğru bilgilerle ve eksiksiz bir Litvanya vize başvuru dosyası hazırlamak oluyor.

 

LİTVANYA VİZESİ RANDEVUSU

Litvanya vizesi randevusu alınmadan önce randevu sırasında teslim edilmesi gereken dosyanın yapılacak olan seyahatin amaç, süre, başvuru yapanın yaşı ve mesleğine göre değişmektedir. Bu nedenle öncelikle gerekli olan evrakların prosedür şartlarına uygun olarak dosya haline getirilip teslim edilmesi gerekmektedir.

Litvanya vizesi başvuruları için Litvanya’ya yapılması düşünülen tarihten en geç 15 gün önce başvuru yapılmalıdır. Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Litvanya Schengen vize başvurularını yaklaşık olarak 9 ile 10 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Litvanya vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar için planlanmanın doğru yapılması gerekmektedir. Bu işlemler içinde vize başvuru merkezleri aracılığı ya da akrediteli acentelerin danışmanlığında yapılması evraklar hakkında doğru bilgi alınmasına dolayısıyla da doğru hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Vize randevusu sırasında alınması gereken biyometrik bilgi beyanı da verilmesi gerekmektedir.

Litvanya vizesi randevusu sırasında biyometrik bilgi beyanı içinde yer alan 10 parmak izi uygulaması yapılması zorunludur. Bu nedenle Litvanya vizesi randevusu verilen tarih ve yarım saat öncesinde gidilmesi biyometrik bilgi beyanın işlemlerinin tamamlanabilmesi için de önemlidir. Vize randevusu Litvanya vize başvurusunun evrakların tam bir şekilde olması şartı ile işleme alınmaktadır.

Vize randevusu olmadan da başvurular kabul edilebilmektedir. Ancak Litvanya vize başvurusu için Litvanya vize randevusu alan kişilere öncelik tanınmaktadır. Bu nedenle de vize randevusu alınması işlemlerin daha hızlı ve kolay yapılmasını sağlayacaktır.

Litvanya ile Türkiye arasındaki dostluk köprülerinin her geçen gün pekişmesi ve buna bağlı olarak artan Türkiye – Litvanya arası ziyaret trafiğinin konsolosluklarda yaratabileceği yoğunluk öngörülerek, Litvanya Devleti tarafından, Türkiye’den gelecek vize başvurularının kabulü için bir vize başvuru asistan firmasıyla anlaşma kararı alınmıştır. Litvanya Konsolosluk / Büyükelçilikleriyle koordinasyon içinde çalışan bu firmanın adı Vize başvuru merkezi’dir. Vize başvuru merkezi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Litvanya ziyareti için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize başvurularını ilk karşılayan yerdir. Vize başvuru merkezi bu işi Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan  Litvanya vize başvuru merkezleri aracılığıyla ve randevu usulüne göre yapar. Vize başvuru merkezi firmasının Litvanya vize başvuru merkezlerinde işlemlerinizi başlatabilmek için ilk olarak Litvanya vizesi randevusunun başvuru sahipleri tarafından alınması gerekir. Litvanya vizesi randevusu için müracaat edilecek yerler Litvanya Konsolosluk / Büyükelçiliği değil,  Litvanya vize başvuru merkezleri olmalıdır. Türkiye’den, Litvanya ‘ya yapılacak seyahatler için alınması gereken vizelerin randevusunu Litvanya vizesi başvuru merkezleri hariç bir kurum ya da kuruluşun verme yetkisi yoktur. Litvanya vizesi randevusu almak için Litvanya Konsolosluk / Büyükelçiliklerinin de herhangi bir ilgili birimi bulunmamaktadır. Litvanya vize randevusu sadece ve sadece  Litvanya vize başvuru merkezlerinden alınabilir. Bu randevunun amacı önceden hazırlamış olduğunuz Litvanya vize başvuru dosyanızın yetkili kişilerce ön incelemeye tabi tutulmasıdır.