Litvanya Vize Çeşitleri

735

Litvanya Vize Çeşitleri

Litvanya Aile/Akraba Ziyareti

Litvanya VizesiLitvanya Vize Çeşitleri  yapılacak olan seyahatin ne amaçla ne kadar süreli olması durumuna göre farklılık göstermektedir. Litvanya Vize Çeşitleri  içinde kısa süreli seyahatler içinde yer alan  Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak başvuruda teslim edilmesi gereken evrakların  Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için belirlediği şartlara göre hazırlanması gerekmektedir. Litvanya Aile / Akraba ziyareti için hazırlanması gereken evraklar şunlardır:

 • Geçerlilik özellikleri olan pasaport,
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için Litvanya Schengen başvuru formunun belirlenen iki formatı olan İngilizce ya da Türkçe olarak doğru bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Vesikalık 2 adet fotoğrafın daha önce hiçbir yerde kullanılmamış olması ve biyometrik özellikte olması gerekmektedir.
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için Litvanya’da bulunan aile ya da akraba tarafından resmi olarak hazırlanmış Litvanya Aile/Akraba Ziyareti davetiyesi,
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti için davette bulunan kişinin kimlik fotokopisi ile mali durumunu belirten evraklar,
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti yapacak kişiye ait mali durumunu beyan eden belgeler,
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti gerçekleştirecek kişinin iş / meslek durumunun ispatlanabileceği belgeler,
 • Litvanya seyahati yapacak olan kişinin başlı olduğu kurum / şirket ile ilgili resmi evraklar,
 • Litvanya Aile/Akraba Ziyareti yapılacağını destekleyecek olan ulaşım rezervasyonları,
 • Zorunlu olarak Litvanya seyahati yapacak olan herkes tarafından yapılması gereken 30 000 Euro’luk seyahat sağlık sigorta poliçesinin orijinali Litvanya Aile/Akraba Ziyareti başvurusu sırasında beyan edilmesi gerekmektedir.

Litvanya’da ikamet eder konumda olan Türk vatandaşı popülasyonu ve bu kişilerin Türkiye’de bulunan akraba ve aile üyelerini düşündüğümüzde ortaya çıkan bir vize ihtiyacı oluyor. Çünkü bu kişiler Litvanya’daki yakınlarını zaman zaman ziyaret etme ihtiyacı duyabiliyor. Bu ihtiyaçtan dolayı doğan vize türü ise Litvanya aile/akraba ziyareti vizesi oluyor. Litvanya aile/akraba ziyareti vizesini almak için yapmak gerekenlerin başında da Litvanya’daki yakınınızın / aile bireyinizin size göndermesi gereken bazı evrakları teslim alıp, Litvanya vize başvuru dosyasına koymak geliyor. VFS Global vize başvuru merkezlerine teslim edeceğiniz Litvanya vize başvuru dosyanızda ki başvuru formunda belirttiğiniz amaç ile paralel olarak Litvanya’da ki yakınınızdan gelen bu belgelerin dosyada yer alması gerekmekte.

Litvanya Turistik Vize

Litvanya vize çeşitleri içinde olan Litvanya Turistik Vize için yapılması gereken işlemler Litvanya Schengen vize prosedürüne göre yapılmalıdır. Litvanya Turistik vize için Schengen prosedürüne göre uygulansa da Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’nin inisiyatifi doğrultusunda da ek evrak talebinde de bulunulmaktadır. Bu işlemler Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılacak şahsen başvuruların dışında aracı olan vize başvuru merkezleri ya da acenteler tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. Litvanya Turistik Vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Geçerlilik koşullarını taşıyan pasaport,
 • Litvanya Schengen vize başvuru formunun İngilizce ya da Türkçe olarak doğru olarak doldurulan ve sonrasında çıktısı alınarak başvuru yapan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 • Vesikalık 2 adet fotoğrafın biometrik özellikte olması gerekmektedir.
 • Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitaben yazılan vize talep dilekçesi,
 • Litvanya Turistik Vize başvurusu yapan kişinin iş / meslek durumunu destekleyecek evraklar,
 • Litvanya Turistik Vize başvuru sahibinin finansal durumu ile ilgili belgeler,
 • Litvanya Turistik Vize başvurusu yapacak olan kişinin çalıştığı kurum / şirket / firmaya bağlı olduğunu gösteren belgeler,
 • Litvanya Turistik seyahati yapılacağını kanıtlayıcı belgeler olan ulaşım yani uçak / tren ile konaklama için otel rezervasyonu beyan edilmelidir.
 • Litvanya Turistik Vize müracaatı yapan kişinin en yakın tarihli olarak beyan ettiği tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ve kimlik fotokopisi,
 • Tüm seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde ve 30 000 Euro tutarında hazırlanmış seyahat sağlık sigorta poliçesinin orijinali Litvanya Turistik Vize için beyan edilmelidir.

Litvanya’nın özellikle kış turizmi için ideal bir ülke olması ve ekonomik koşullar bakımından ucuz bir ülke sayılması neticesinde Türkiye’den, Litvanya topraklarına gerçekleşen turistik amaçlı seyahatler her geçen gün artış göstermektedir. Litvanya’ya yapılacak olan bu turistik amaçlı ziyaretlerin gerçekleşebilmesi için başvurulması gereken vize tipi Litvanya Turistik vizesidir. Litvanya Turistik vizesi aynı zamanda Schengen vizesi özelliğini de taşıyacağından bu vizeyle diğer Schengen üye ülkelerine de seyahat edebilirsiniz. Litvanya turistik vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler vize başvuru dosyanızda ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızı bulundurmak olacaktır.

Litvanya Ticari Vize

Litvanya vize çeşitleri içinde 6 ay içinde yapılacak en çok 90 günlük seyahatlerde verilen Litvanya Schnegne vizesi Litvanya Ticari Vize için de gerekmektedir. İki şekilde yapılacak olan Litvanya Ticari Vize başvurusu şahsen olarak Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da tüm işlemlerin yapılmasında ve danışmanlık hizmeti veren vize başvuru merkezleri ile acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Litvanya ticari vize başvurusu sırasında temin edilmesi gereken evraklar da şöyledir:

 • Geçerliliği bulunan, son on yıl içinde temin edilmiş, hasar görmemiş ve Litvanya ticari vize işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılmamış iki sayfası bulunan ve Litvanya seyahat sonrasında da geçerliliğini devam etmesi gereken pasaport,
 • Biometrik prosedürüne uygun olarak çekilmiş vesikalık iki adet fotoğrafın daha önce hiç kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Litvanya Schengen vize başvuru formunun hazırlanmış olan iki formatından biriyle yani İngilizce ya da Türkçe olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş olması ve sonrasında çıktısı alınarak başvuru sahibinin ıslak imzası ile Litvanya Ticari vize başvuru dosyasına konulmalıdır.
 • Litvanya ticari vize müracaatı yapan kişiye ait mali durumuna dair bankadan alınmış resmi evraklar,
 • Litvanya ticari vize müracaatı yapan kişinin mesleğine dair destekleyici evraklar,
 • Müracaatta bulunan kişinin çalıştığı şirket /kurum / firmaya bağlı olduğunu gösteren belgeler,
 • Litvanya ticari vize müracaat sahibinin çalıştığı şirket / firma ile ilgili belgeler,
 • Litvanya ticari vize müracaatında bulunan kişiye gönderilmiş davetiye,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ile kimlik fotokopisi,
 • Litvanya ticari seyahati destekleyecek konaklamayla ve ulaşımla ilgili yapılmış rezervasyon bilgileri,
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi 30 000 Euro tutarında tüm seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde Litvanya ticari vize başvurusu sırasında beyan edilmelidir.

Litvanya ile Türkiye arasındaki milyonlarca dolar değerindeki ticari ilişkiler nedeniyle gereken iş seyahati trafiğini sağlamak adına istenen vize tipi Litvanya Ticari vizesidir.

1 Yorum

 1. […] Litvanya seyahati için öncelikle yapılması gereken alınacak vize türüne göre Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri hakkında doğru bilgi edinilmesi gerekmektedir. Yapılması planlana seyahatin planlanan tarihte gerçekleştirilebilmesi için Litvanya Schengen vize işlemlerini zamanında gerçekletirmiş olmak gerekmektedir. Bu nedenle de yapılacak olan seyahat ne amaçla ve ne kadar süreyle olduğu belirlendikten sonra Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde yer alan tüm belgeleri doğru ve tam olarak temin etmek gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin yaşı, işi, seyahatin amacı ve süresine göre değişiklik gösterse de herkesten istenen temel evraklar vardır. Litvanya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde yer alan temel evraklar şöyledir: […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin