Litvanya Vize Başvurusu

899

Litvanya Vize Başvurusu

Litvanya VizesiLitvanya Vize Başvurusu öncesinde yapılması gereken Litvanya Schengen vize prosedürüne göre işlemlerin yapılması gerekmektedir. Litvanya seyahati yapmayı düşünülen bordo pasaport sahipleri Litvanya vize işlemlerine tabi tutulurken diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 günde yapılacak en çok 90 günlük seyahatler için muaf tutulmaktadır.

Litvanya vize başvurusu için öncelikle gerekli olan evrakların prosedüre uygun bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Yapılması düşünülen Litvanya seyahatinin amacının ne olduğu ne kadar süre kalınacağına ve başvuru yapacak olan kişinin yaşına, işine göre gerekli olan evraklar hazırlanıp vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne ya da yetki sahibi olan akrediteli seyahat / turizm acentelerine Litvanya vize başvurusu yapılmalıdır. Randevusuz da yapılabilen vize başvurusu randevulu başvuruda bulunan kişilere öncelik verilmektedir.

Litvanya vize başvurusu için yapılması gereken ön hazırlık için akrediteli seyahat acenteleri ya da vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Vize başvurusu sırasında eksik evrak ya da yanlış evrak beyanı söz konusu olduğunda yapılacak olan vize başvurusu geri çevrilecektir. Yapılması planlanan seyahat tarihinden 15 gün öncesine yapılacak vize başvurusu yapılmalıdır. Gerekli olan dosyanın teslim edilmesinden sonra Litvanya vize başvuru sonuçlarının karar verilmesinde tek karar mercisi olan Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği’dir. Bu konuda destek veren vize başvuru merkezleri yalnızca vize işlemlerinin yürütülmesinde, gerekli olan irtibatı sağlamakla yükümlüdür. Karar sürecinde hiçbir etkiye sahip değildir.

Litvanya ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin ürünleri olarak Türkiye ve Litvanya arası turizm faaliyetleri her geçen gün artış göstermektedir. Yine bu dostane ilişkilerin vesilesiyle kurulan ticari ilişkilerde de Türkiye’den, Litvanya’ya yıllık ortalama ihracat toplamı 208 milyon ABD doları seviyelerinde gerçekleşir. Ayrıca Litvanya’da belli bir miktarda Türk popülasyonun mevcut olması da ikili ilişkilerdeki seyahat trafiğini etkileyen bir unsurdur. Türkiye’den yapılan Litvanya vize başvurusu çeşitleri bu bağlamda genel olarak turistik, ticari ve aile & akraba ziyareti gibi faaliyetler üzerinden yürümekte olan vize başvurularıdır. Litvanya vize başvurusu sürecine başlamadan önce başvuru sahiplerinin de bu bahsedilen amaçlardan hangisine yönelik bir Litvanya ziyareti gerçekleştireceklerine net olarak karar vermeleri gerekir. Litvanya vize başvurusu ülkenin Schengen bölgesine üye olmasından dolayı Schengen seyahat mevduatları çerçevesinde şekillenirken her ülkenin olduğu gibi Litvanya’nın da kendine has kuralları bulunmaktadır. Litvanya vize başvuru içi adım atmak isteyen Türk vatandaşlarının ilk yapmaları gereken bu mevduatlardan olmak ve Litvanya’nın kendine özgü kuralları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ayrıca Litvanya’nın bazı Avrupa üyesi ülkelere göre farklı gümrük kulları da bulunduğundan Litvanya vize başvurusu yapma eğilimindeki kişilerin bu konular hakkında önceden bilgi almaları Litvanya vize başvurusuna hazırlık için faydalı olacaktır. Litvanya vize başvurusu ve seyahat & gümrük mevduatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin