Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

767

Litvanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Litvanya VizesiLitvanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Litvanya seyahati yapacak olan kişiler için zorunlu bir uygulamadır. Schengen üyesi olan Litvanya sınırlarından giriş yapılabilmesi için 6 ay içinde en çok 90 günlük seyahatler için verilen Litvanya Schengen vizesi ile yapılabilmektedir. Kısa süreli olan Litvanya Aile/Akraba Ziyareti, Litvanya Turistik Vize ve Litvanya Ticari Vize almak isteyenlerin de Litvanya Schengen vizesi alması gerekmektedir. Ayrıca Litvanya Schengen vizesi alan kişiler bu vize ile farklı Schengen ülkelerini de geçebilme hakkı verilmektedir.

Litvanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için randevu almak zorunluluğu söz konusu değildir. Ancak Litvanya vizesi randevusu alan kişilerin Litvanya vize işlemlerine öncelik tanınmaktadır. Litvanya Vize İşlemleri öncesinde Litvanya vize başvuru formunun da Türkçe ya da İngilizce doldurulmaya uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Litvanya vize başvuru formunun en güncel gerçek bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.

Litvanya Vize İşlemleri ayrıca yetkili kılınmış olan acenteler ya da vize başvuru merkezleri danışmanlığı ile de yapılabilmektedir. Ancak daha önce biyometrik bilgi beyanı vermeyen herkesin şahsen başvuru yaparak gerekli olan tüm bilgilerin Litvanya Vize İşlemleri bölümüne beyan etmesi gerekmektedir. Hem Litvanya’nın hem de Türkiye’nin resmi tatil günleri de dikkate alınarak işlemler için başvuru yapılması zaman kaybını önleyecektir.

Litvanya Devleti’nin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi çerçevesinde Türk vatandaşlarından Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil), Hizmet (gri) pasaport sahipleri Litvanya girişlerinde 180 günlük süreç içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf olurken, Bordo (umumi) pasaport hamillerinin her türlü ziyaretleri için vize alması şartı vardır. Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri de genel de Bordo pasaport sahiplerinin başvurularıyla uğraşıyor olsa da diğer renk pasaport sahiplerinin de başka türlü vize başvuruları için vize işlemlerine sık sık dahil olduğunu bilmekteyiz. Bir Schengen bölgesi üye ülkesi olarak Litvanya’nın Konsolosluk ve Büyükelçiliklerinde yürütülen vize işlemlerinde yetkililer tarafından en çok üstünde durulan hususlar da Schengen sözleşmesine göre belirlenmiş kulların sağlanması oluyor. VFS Global Litvanya vize başvuru merkezlerinden ön testlere tabi tutulup, Litvanya Konsolosluk / Büyükelçiliği vize işlemleri sırasına dahil olan başvuru dosyalarında aranan şartların birçoğu Litvanya’nın kendi kurallarından ziyade Avrupa Birliği ve Schengen gibi uluslararası birliklerin mevduatlarına göre belirleniyor. Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri sırasındaki yoğunlukların önüne geçmek adına Türkiye’den kabul edeceği vize başvurularını ilk olarak VFS Global Litvanya vize başvuru merkezlerine yönlendiriyor. Fakat nihai kararın çıkacağı kurum olarak Litvanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tek adres olma özelliğini koruyor. Bunun yanında VFS Global vize başvuru merkezine verilen bazı yetkiler çerçevesinde birkaç küçük ön işlemin firma tarafından yapılmasına müsaade ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin