26.6 C
Ankara, TR
Pazar, Temmuz 12, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

letonya-vizesi
Başkent:Riga
Telefon:+371
Alan:
Nüfus:2.291.000
Para Birimi:Euro (EUR)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE

Letonya Vize Danışma Merkezi

Longvize İletisim
Letonya Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Letonya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Letonya Vizesi

Letonya Vizesi

Letonya Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Letonya Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiLetonya Vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Letonya Vize Başvurusu

Letonya Vize Başvurusu, öncesinde yapılması planlanan Letonya seyahat türüne göre gerekli olan evrakların hazırlanmasıdır. Letonya seyahati 6 ay içinde en fazla 90 günle sınırlandırılmış kısa süreli seyahatler olan  Letonya Aile/Akraba Ziyareti, Letonya Turistik Vize ve Letonya Ticari Vize için gerekli olan evraklar başvuru yapan kişinin özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Letonya Vize Başvurusu hakkında bilgi edinmek için arayınız 0312 426 03 25.

 

Letonya Vize Randevusu

Letonya Vize Randevusu, Letonya seyahati yapmayı düşünen T.C. vatandaşlarının Letonya Vize Başvurusu yapabilmesi için zorunludur. Letonya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nde tek bir temsilcisi bulunmaktadır. Ankara’da bulunan Letonya Konsolosluğu Letonya Vizesi için tek yetkili kurumdur. Letonya Vize Başvuruları Ankara Letonya Konsolosluğu’na yapılabilmektedir. Ayrıca Letonya Vize Başvuruları için firmamız Long Vize aracılığı ile veya vize başvuru merkezlerinden alınacak danışmalık desteği ile de yapılabilmektedir.

 

Letonya Vize İşlemleri

Letonya Vize İşlemleri, Letonya’ya ziyaret yapmak isteyen bordo pasaport sahipli tüm T.C. vatandaşlarına uygulanmaktadır. Ancak 6 ay içinde yapılması düşünülen 90 günle sınırlı kıs süreli seyahatler için diplomatik, hususi, hizmet pasaport sahibi olan kişiler Letonya Vize İşlemlerinden muaftırlar. Letonya Vize İşlemleri hakkında bilgi edinmek için arayınız 0312 426 03 25.

 

Letonya Vize Çeşitleri

Letonya Vize Çeşitleri, içinde yer alan Letonya Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanması gereken evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Evrakların hazırlanması sürecinde firmamız Long Vize aracılığı ile ya da vize başvuru merkezlerinden danışmalık hizmeti alınması olası aksaklıkların önüne geçmesine yardımcı olacaktır.

 

Letonya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

Letonya Gerekli Belge ve Evrak Listesi, Letonya’ya yapılması planlanan seyahat amacı, süresi ve başvuru yapanın mesleğine göre Letonya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri farklılık göstermektedir. Letonya Aile/Akraba Ziyareti,  Letonya Turistik Vize ve Letonya Ticari Vize vb. gibi seyahat türlerine ve başvuru yapacak olan kişinin mesleki durumuna göre değişim gösteren Letonya Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde seyahat türü, amacı ve başvuru yapan kişinin mesleği ne olursa olsun herkesin hazırlaması gereken belgeler vardır. Ne olursa olsun ayrım yapılmaksızın herkesin hazırlaması gereken belgeler hakkında bilgi edinmek için arayınız 0312 426 03 25.

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Letonya Vizesi Başvuru İşlemleri

Letonya Vize İşlemleri için Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yetkili olan bir kurumdur. Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri için başvuruları şahsen ya da firmamız Long Vize aracılığı ile yapabilirsiniz. Letonya ziyareti yapmayı planlayan T.C. vatandaşları Letonya Vize İşlemlerini yapmakla yükümlüdür. Letonya Vize İşlemleri için gerekli olan evrakların prosedüre uygun olarak hazırlanması yapılan başvurunun geri çevrilmemesine ve yapılması planlanan seyahat tarihine yetişmesine yardımcı olacaktır.

 

Letonya Vizesi Danışmanlık

Letonya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne veya firmamız Long Vize aracılığı ile müracaat edilerek yapılmalıdır. Letonya Vize Başvurusunda bulunmak ve Letonya Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile Letonya Vize İşlemleri yürütülmektedir. Hızlı ve Sorunsuz Letonya Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Letonya Vize Başvurusu yapın, Letonya Vize Randevusu alın!

 

LETONYA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Letonya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik (siyah), Hizmet (gri), Hususi (yeşil) pasaport sahibi olan kişilere ülkeye giriş için 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz izin vermektedir. Fakat Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Letonya ziyaretlerinde ziyaretin süresi fark etmeksizin vize almaları şarttır. Letonya Schengen bölgesine üye olan bir ülke olarak Schengen standartlarını vizelerinde uygulamak zorundadır.
Letonya ile Türkiye arasındaki ilişkiler Letonya’nın kuruluşundan ve Türkiye tarafından tanınmasından bu yana dostça ilerlemiştir (1925). 1944 Yılında Letonya’da yaşanan Sovyet işgali ve Letonya topraklarının SSCB tarafından ilhak edilmesi Türkiye Cumhuriyeti tarafından yok hükmünde sayılmış ve Letonya’nın bağımsızlığı desteklenmiştir. Bu nedenle Letonya ve Türkiye’nin dostane ilişkileri daha da pekişmiştir. Letonya aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi olup, Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye’nin birliğe katılmasını destekler bir tutum içindedir. Letonya ile Türkiye aynı zamanda NATO’da da müttefik olan iki ülke olarak küresel birçok soruna benzer yaklaşımlar sergilemeye devam etmektedirler. İki ülke arasında TÜİK verilerine göre yaklaşık ihracat hacmi 400 Milyon Amerikan Doları seviyelerindedir. Türkiye’den Letonya’ya sürekli olarak çeşitli sektörlerde yatırımlar yapılmaya devam etmektedir. Ayrıca Letonya halkının yurt dışı seyahatlerinde en sık tercih ettikleri ülke Türkiye’dir. Türkiye’ye gelen Leton turistler ülkenin nüfusuna göre oldukça fazla addedilir. Leton vizesi hakkında genel bilgi almak ve detayları öğrenmek için arayabileceğiniz telefon numarası 0 312 426 03 25.

 

LETONYA VİZESİ BAŞVURUSU

Letonya Vize Başvurusu öncesinde yapılması planlanan Letonya seyahat türüne göre gerekli olan evrakların hazırlanmasıdır. Letonya seyahati 6 ay içinde en fazla 90 günle sınırlandırılmış kısa süreli seyahatler olan  Letonya Aile/Akraba Ziyareti, Letonya Turistik Vize ve Letonya Ticari Vize için gerekli olan evraklar başvuru yapan kişinin özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Letonya vize başvurusunda özellikle hassasiyetle yaklaştığı konulardan biri beyan edilen belgelerde yer alan bilgilerin doğru olup olmadığı, belgeler arsında bilgi tutarlılığı bulunup bulunmadığı ve Schengen yönetmeliğine göre hazırlanıp hazırlanmadığıdır. Kısa süreli seyahatler için destek verecek olan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleri yapılması gereken tüm ön hazırlık için gerekli olan danışmanlık hizmetini de vermektedir.

Letonya vizesi başvurusu için öncelikle geçerli bir pasaportun olup olmadığına dikkat etmek de oldukça önemlidir. Sahip olunan pasaportun geçerlilik özellikleri olarak kabul edilen 10 yıldan daha eski olmayan, yıpranmayan, kullanılabilir boş iki adet sayfası bulunan ve seyahat sonrasında da 6 ay geçerliliğini devam ettirecek pasaport olması Letonya Konsolosluğu’nun özellikle üzerinde durduğu bir noktadır.

Letonya vize başvurusu sırasında hazırlanan evrakların dosya halinde eksiksiz ve en güncel en doğru haliyle teslim edilmesi gerekmektedir. Letonya vize başvurusu sırasında teslim edilecek dosya da eksiklik ya da yanlış bir beyan edilmiş bir belge beyanı söz konusu olduğunda başvurular eksiklerin tamamlanabilmesi ve yanlışların düzeltilebilmesi için geri çevrilebilmektedir.

Letonya vizesi başvurusu yaparken (her ülkede olduğu gibi) en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri pasaportunuz. Çünkü Letonya, ülkeye giriş yapacak ziyaretçilerin pasaport geçerlilik tarihlerinin Letonya ziyaretlerinden sonra en az 6 ay daha geçerli olmasını bekleyen bir ülkedir. Bu nedenle Letonya vize başvurusu dosyanızla beraber Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine teslim edilecek olan pasaportunuzun bu özelliğine dikkat etmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca yine pasaportunuzun fiziksel olarak aşırı yıpranmamış olması gerekmektedir. Bunun yanında pasaportun en az 2 boş sayfa bulundurması da şarttır (yeni basılacak vize için). Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinin vize başvuru sahiplerinden en temel ve standart talebi budur. Letonya, Türkiye’den Bordo pasaport sahiplerini her amaç ve her türlü süre aralığı için vize uygulaması yaptığından Letonya vizesi başvurusu süreci en çok bordo pasaport sahiplerini ilgilendiren süreçlerdir. Letonya vizesi başvurusu yapacak olan diğer pasaport sahipleri ve bordo pasaport sahipleri dahil, her kişinin başvurudan önce Letonya’ya yapacağı ziyaretin amacı hakkında net bir fikre sahip olması gerekir. Çünkü Letonya vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyanın ilk kısımlarında sizin Letonya’ya yapacağınız ziyaretin amacını açıkladığınız başvuru formları ve dilekçeler yer alacaktır. Letonya vize başvuru merkezleri aracılığıyla, Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine teslim edilecek olan bu dosyalarda en kritik nokta ziyaret amaçlarının belirtildiği yerlerdir. Bu konuda detaylı bilgi için 0 312 426 03 25.

 

LETONYA VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Letonya Aile/Akraba Ziyareti

Letonya Vize Çeşitleri içinde yer alan Letonya Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanması gereken evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Evrakların hazırlanması sürecinde akrediteli seyahat acenteleri ya da vize başvuru merkezlerinden danışmalık hizmeti alınması olası aksaklıkların önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Letonya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Geçerliliği olan, son on seneden önce alınmamış, eskimemiş ve Letonya vize işlemlerinin gerçekleştirilebileceği boş iki sayfası bulunan ve seyahat bitimi ile birlikte 180 gün geçerliliği devam eden pasaportun aslı ve fotokopisi beyan edilmelidir.
  • Letonya seyahati yapacak kişi ya da kişiler tarafından gerçeğe uygun bilgilerin tam ve doğru olarak beyan edileceği Letonya başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
  • Letonya vize işlemleri için seyahate en yakın tarihte alınmış tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ve kimlik fotokopisi arkalı önlü olarak çekilmiş olmalıdır.

Letonya’da ki Türk varlığı birçok ülkeye göre az sayıda da bulunsa mevcut olan bir varlık. Letonya’da ikamet eden aile bireyi veya akrabalarını ziyaret amaçlı Letonya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları da bu nedenle Letonya aile / akraba ziyareti vizelerine başvurmakta. Letonya Aile / Akraba ziyareti vizesine başvurmak için Letonya’da ikamet etmekte olan kişinin Türkiye’deki yakınlarına yakınlık derecelerini ve finansal durumlarını özetleyen belgeleri göndermesi gerekir. Letonya aile / akraba ziyareti vizesi başvurular Vize başvuru merkezi Letonya vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilir.

Letonya Turistik Vize

Letonya seyahati planlayan kişinin seyahat amacı ve süresine göre seçeceği Letonya vize çeşitleri içinde Letonya Turistik vize bulunmaktadır. Seyahat amacı ve süresine göre Letonya vizesi işlemleri için hazırlanması gereken evraklar prosedür kuralları çerçevesinde hazırlanmalıdır. Letonya Turistik vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

  • Letonya Konsolosluğu tarafından belirlenen geçerlilik prosedürüne uygun pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir. Beyan edilen pasaport son 10 seneden eski olmayan, kullanılabilecek durumda olan, Letonya vize giriş çıkış işlemlerinin yapılabilmesi için boş iki sayfası bulunan ve seyahat sonrasında da 6 ay geçerliliğin devam ediyor olması gerekmektedir.
  • Daha önce başka bir vize işleminde kullanılmamış, başvuran kişinin en güncel halini yansıtan 2 tane biometrik vesikalık fotoğraf,
  • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslının en yakın tarihli olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

Soğuk iklimin ülkelerinden biri olan Letonya’nın turistik faaliyet olarak gerçekleştirdiği en büyük aktiviteler kış turizmi ile alakalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da yurt dışı kış turizmi için tercih ettikleri noktalardan biri olan Letonya’ya her tür vize için bir ziyaret amacı belirtilmesi ve bunun doğru evraklarla desteklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle Letonya turistik vizesine başvurduğunu başvuru dosyanızda Letonya’da yürüteceğiniz turistik faaliyetlere yönelik otel rezervasyonları, uçak bileti rezervasyonları gibi belgelerin başvuru dosyasında bulunması gerekir. Letonya turistik vizesi ayrıca Schengen vizesi yerine de geçeceğinden diğer Schengen üyesi ülkelere Letonya turistik vizesiyle ziyaret mümkündür. Fakat bunun mümkün olabilmesi için ilk giriş yapılan Schengen ülkesinin vizeyi aldığınız ülke olan Letonya olması gerekir.

Letonya Ticari Vize

Letonya seyahati yapılması planlayan kişi ya da kişiler tarafından Letonya ticari vize uygulamalarını prosedüre uygun olarak yerine getirmekle yükümlüdürler. Letonya seyahati için resmi olarak vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezlerinden destek alınması gerekli olan evrakların doğru bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Letonya Ticari Vize için gerekli olan evraklar ise şöyledir:

  • Letonya ticari vize işlemleri sırasında geçerlilik şartlarının tamamını taşıyan pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir. Beyan edilen pasaport 10 yıl içinde alınmış, kullanılabilecek boş iki sayfasının bulunduğu, seyahat sonrasında da 180 gün geçerliliği devam edecek özellikte pasaport olması gerekmektedir.
  • Letonya vize başvuru formunda yer alan soruların gerçeğe uygun olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Başka bir vize başvurusunda kullanılmamış, biometrik özellikte 2 tane vesikalık fotoğraf,
  • Letonya ticari vize başvurusu yapan kişiye ait başvuru yapılacak yakın bir tarihte alınmış tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,

Karşılıklı ithalat – ihracat ilişkilerinin bir ürünü olarak Leton ve Türk firmalarının ortaklıklar kurduğu ve çeşitli fuar ve toplantılar düzenlediği bir ülke olan Letonya’ya bu ve benzeri ticari faaliyetler amacıyla ziyarette bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken doğru vize tipi Letonya Ticari Vizesidir.

LETONYA VİZESİ İŞLEMLERİ

Letonya Vizesi İşlemleri Letonya’ya ziyaret yapmak isteyen bordo pasaport sahipli tüm T.C. vatandaşlarına uygulanmaktadır. Ancak 6 ay içinde yapılması düşünülen 90 günle sınırlı kıs süreli seyahatler için Diplomatik, hususi, hizmet pasaport sahibi olan kişiler Letonya vize işlemlerinden muaftırlar.

Letonya vize işlemlerinin değerlendirilip karara bağlanmasında yetkili olan ve Türkiye’de Letonya’nın tek temsilcisi olan Ankara Letonya Büyükelçiliği’dir. Letonya vizesi işlemleri için yapılması gerekenler için kamuoyu bilgilendirmesi yapacak olan yetkili kurumlar akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleridir. Ancak bu kurumların Letonya vize işlemleri sonucu ve süreci ile ilgili yetki sahibi değildirler.

Letonya vizesi işlemleri kısa süreli Letonya Aile/Akraba Ziyareti, Letonya Turistik Vize ve Letonya Ticari Vize başvuruları Letonya Schengen vizesi için yapılmaktadır. Daha önce 3 yıl içinde Schengen vize başvurusu yapmış olan kişilerin Letonya vize işlemleri için şahsen müracaat yapılması zorunlu değildir. Ancak ilk kez başvuruda bulunacaklar Letonya vize işlemleri için direk olarak müracaat etmelidirler.

Letonya vizesi işlemleri sırasında çok dikkat edilmesi gereken noktalar gerekli olan evrakların Letonya vize prosedürlerine göre hazırlanması gerektiğidir. Yapılacak olan seyahatin amacı, süresi belirlendikten sonra gerekli olan evrak listesinin ne olduğu ve nereden, nasıl temin edilmesi gerektiği konusunda gerekli desteği aracı olan kurumlardan alınmalıdır. Dolayısıyla da Letonya vizesi işlemleri için yapılması gereken işlemlerin planlanarak aksamadan yapılması sağlanmış olacaktır.

Letonya vizesi işlemleri süreci  Letonya vize başvuru merkezlerinde başlar. Daha sonra  Letonya vize başvuru merkezi yetkilileri tarafından teslim alınan dosyanızın Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine sevk edilmesiyle devam eder. Letonya vize işlemleri hakkında başvuru almakla yetkili firma Vize başvuru merkezidir. Letonya vize başvuru merkezlerinde başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini alma yetkisine de sahiptir. Daha önce bir Schengen vizesi için biyometrik veri vermemiş olan Türk vatandaşlarının Letonya vize başvuru merkezlerinde Letonya vizesi başvurusu esnasında biyometrik verilerini teslim etmesi gerekir. (10 parmak izi) Ayrıca Letonya vize işlemleri için Türkiye’de yetkilendirilmiş olan başka ülke konsolosluğu veya özel bir şirket bulunmadığından bu biyometrik verilerin toplanması konusunda yetkili tek kurum da yine Letonya vizesi başvuru merkezleridir. Letonya Vize işlemler için gitmiş olduğunuz Letonya vizesi başvuru merkezlerinde yapmanız gereken şey Letonya vize işlemleriyle sorumlu Vize başvuru merkezi birimindeki görevliye (randevu saatinizde) Letonya vizesi için önceden hazırlamış olduğunuz dosyayı teslim etmektir. Letonya vize başvuru dosyanız ile birlikte pasaportunuzu da yine  Letonya vize başvuru merkezlerine teslim etmeniz gerekir. vize başvuru merkezleri randevu usulü ile çalıştığı için randevu saatinize riayet etmeniz önemli olacaktır.

 LETONYA VİZESİ RANDEVUSU

Letonya Vizesi Randevusu Letonya seyahati yapmayı düşünen T.C. vatandaşlarının Letonya vize başvurusu yapabilmesi için zorunludur. Letonya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nde tek bir temsilcisi bulunmaktadır. Ankara’da bulunan Letonya Konsolosluğu Letonya vizesi için tek yetkili kurumdur. Letonya vize başvuruları Ankara Letonya Konsolosluğu’na yapılabilmektedir. Ayrıca Letonya vize başvuruları için akrediteli seyahat / turizm acenteleri veya vize başvuru merkezlerinden alınacak danışmalık desteği ile de yapılabilmektedir.

Vize randevusu sırasında yapılması planlanan seyahat amacı, süresi ve başvuru yapa kişinin mesleki durumuna göre hazırlanmış olan evrakların dosya halinde eksiksiz ve Letonya Konsolosluğunca belirlenen kriterlere göre teslim edilmesi gerekmektedir. Letonya Konsolosluğu başvuru sırasında beyan edilen belgeler arsında bilgi tutarlılığının olup olmamasına hassasiyetle yaklaşmaktadır. Bu nedenle evrakların istenilen kriterlerde eksiksiz bir şeklide hazırlandıktan sonra Letonya vizesi randevusu talebinde bulunulmalıdır.

Randevusuz işlem yapmayan Letonya Konsolosluğu ile Letonya vize işlemlerini yürütmekle resmi olarak yetkili olan acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden Letonya vizesi randevusu alınması zorunludur. Letonya vizesi randevusu için verilen tarih ve saate hazır bulunulması gerekmektedir. Ayrıca Letonya vizesi randevusuna yarım saat erken gidilmesi vize işlemeleri sırasında yapılacak işlemlerin de da erken yapılmasına dolayısıyla da Letonya vize işlemlerinin aksamamasına yardımcı olacaktır. Özellikle bilinmesi gereken bir nokta ise yanlış, eksik ya da ek evrak durumları söz konusu olduğunda tekrardan vize randevusu alınması gerekmektedir. Bu nedenle de evrakların eksiksiz hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

Letonya vizesi başvuruları için ilk olarak gidilmesi gereken adres Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği gibi görünse de aslında bam başka bir adresten bu başvurular teslim ediliyor. Bu adres birçok ülkenin vize başvuruları aşamasında aracılık ve yardımcılık görevini üstlenen vize başvuru merkezleri. Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile resmi kanallarla anlaşma sağlamış olan Vize başvuru merkezi vize başvuru merkezleri Letonya vizesi için başvuruların ilk sunulacağı yer. Letonya vize randevusu alınırken de gidilecek yer yine  Letonya vize başvuru merkezleri. Vize başvuru merkezi Letonya başvuru merkezleri İzmir, İstanbul, Trabzon, Bodrum, Gaziantep, Antalya ve Ankara’da faaliyet göstermekte olup, ikamet ettiğiniz ile en yakın  Letonya vize başvuru merkezinden alacağınız Letonya vizesi randevusuyla bu firmada Letonya vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.