Letonya Vize İşlemleri

767

Letonya Vize İşlemleri

Letonya VizesiLetonya Vize İşlemleri Letonya’ya ziyaret yapmak isteyen bordo pasaport sahipli tüm T.C. vatandaşlarına uygulanmaktadır. Ancak 6 ay içinde yapılması düşünülen 90 günle sınırlı kıs süreli seyahatler için Diplomatik, hususi, hizmet pasaport sahibi olan kişiler Letonya vize işlemlerinden muaftırlar.

Letonya vize işlemlerinin değerlendirilip karara bağlanmasında yetkili olan ve Türkiye’de Letonya’nın tek temsilcisi olan Ankara Letonya Büyükelçiliği’dir. Letonya vizesi işlemleri için yapılması gerekenler için kamuoyu bilgilendirmesi yapacak olan yetkili kurumlar akrediteli seyahat / turizm acenteleri ile vize başvuru merkezleridir. Ancak bu kurumların Letonya vize işlemleri sonucu ve süreci ile ilgili yetki sahibi değildirler.

Letonya vize işlemleri kısa süreli Letonya Aile/Akraba Ziyareti, Letonya Turistik Vize ve Letonya Ticari Vize başvuruları Letonya Schengen vizesi için yapılmaktadır. Daha önce 3 yıl içinde Schengen vize başvurusu yapmış olan kişilerin Letonya vize işlemleri için şahsen müracaat yapılması zorunlu değildir. Ancak ilk kez başvuruda bulunacaklar Letonya vize işlemleri için direk olarak müracaat etmelidirler.

Letonya vize işlemleri sırasında çok dikkat edilmesi gereken noktalar gerekli olan evrakların Letonya vize prosedürlerine göre hazırlanması gerektiğidir. Yapılacak olan seyahatin amacı, süresi belirlendikten sonra gerekli olan evrak listesinin ne olduğu ve nereden, nasıl temin edilmesi gerektiği konusunda gerekli desteği aracı olan kurumlardan alınmalıdır. Dolayısıyla da Letonya vize işlemleri için yapılması gereken işlemlerin planlanarak aksamadan yapılması sağlanmış olacaktır.

Letonya vize işlemleri süreci VFS Global Letonya vize başvuru merkezlerinde başlar. Daha sonra VFS Global Letonya vize başvuru merkezi yetkilileri tarafından teslim alınan dosyanızın Letonya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine sevk edilmesiyle devam eder. Letonya vize işlemleri hakkında başvuru almakla yetkili tek firma VFS Globaldir. VFS Global Letonya vize başvuru merkezlerinde başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini alma yetkisine de sahiptir. Daha önce bir Schengen vizesi için biyometrik veri vermemiş olan Türk vatandaşlarının VFS Global Letonya vize başvuru merkezlerinde Letonya vizesi başvurusu esnasında biyometrik verilerini teslim etmesi gerekir. (10 parmak izi) Ayrıca Letonya vize işlemleri için Türkiye’de yetkilendirilmiş olan başka ülke konsolosluğu veya özel bir şirket bulunmadığından bu biyometrik verilerin toplanması konusunda yetkili tek kurum da yine VFS Global Letonya vize başvuru merkezleridir. Letonya Vize işlemler için gitmiş olduğunuz VFS Global Letonya vize başvuru merkezlerinde yapmanız gereken şey Letonya vize işlemleriyle sorumlu VFS Global birimindeki görevliye (randevu saatinizde) Letonya vizesi için önceden hazırlamış olduğunuz dosyayı teslim etmektir. Letonya vize başvuru dosyanız ile birlikte pasaportunuzu da yine VFS Global Letonya vize başvuru merkezlerine teslim etmeniz gerekir. VFS Global vize başvuru merkezleri randevu usulü ile çalıştığı için randevu saatinize riayet etmeniz önemli olacaktır. Letonya vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için ; 0 312 426 03 25.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin