Letonya Vize Çeşitleri

817

Letonya Vize Çeşitleri

Letonya Aile/Akraba Ziyareti

Letonya VizesiLetonya Vize Çeşitleri içinde yer alan Letonya Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanması gereken evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Evrakların hazırlanması sürecinde akrediteli seyahat acenteleri ya da vize başvuru merkezlerinden danışmalık hizmeti alınması olası aksaklıkların önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Letonya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • Geçerliliği olan, son on seneden önce alınmamış, eskimemiş ve Letonya vize işlemlerinin gerçekleştirilebileceği boş iki sayfası bulunan ve seyahat bitimi ile birlikte 180 gün geçerliliği devam eden pasaportun aslı ve fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Letonya seyahati yapacak kişi ya da kişiler tarafından gerçeğe uygun bilgilerin tam ve doğru olarak beyan edileceği Letonya başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Letonya vize işlemleri için seyahate en yakın tarihte alınmış tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı ve kimlik fotokopisi arkalı önlü olarak çekilmiş olmalıdır.
 • Letonya seyahati yapan kişinin en güncek halini yansıtan, ilk defa Letonya vize işlemleri için kullanılacak 2 adet biyometrik özellikte vesikalık fotoğraf,
 • Letonya Aile/Akraba Ziyareti gerçekleştirecek kişiyi davet eden yakın tarafından Letonya’dan resmi olarak düzenlenip yollanmış davetiye,
 • Letonya Aile/Akraba Ziyareti gerçekleştirileceğini ispat edecek ulaşım rezervasyonları,
 • Letonya Aile/Akraba Ziyareti yan kişiyle ilgili mali ve meslek bilgilerinin resmi olarak hazırlanmış belgeler,
 • Zorunlu olarak herkesin tüm seyahat tarihini kapsayacak 30 000 Euro değerinde seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı Letonya Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanan evrakların içinde mutlaka olmalıdır.

Letonya’da ki Türk varlığı birçok ülkeye göre az sayıda da bulunsa mevcut olan bir varlık. Letonya’da ikamet eden aile bireyi veya akrabalarını ziyaret amaçlı Letonya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları da bu nedenle Letonya aile / akraba ziyareti vizelerine başvurmakta. Letonya Aile / Akraba ziyareti vizesine başvurmak için Letonya’da ikamet etmekte olan kişinin Türkiye’deki yakınlarına yakınlık derecelerini ve finansal durumlarını özetleyen belgeleri göndermesi gerekir. Letonya aile / akraba ziyareti vizesi başvurular VFS Global Letonya vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilir.

Letonya Turistik Vize

Letonya seyahati planlayan kişinin seyahat amacı ve süresine göre seçeceği Letonya vize çeşitleri içinde Letonya Turistik vize bulunmaktadır. Seyahat amacı ve süresine göre Letonya vize işlemleri için hazırlanması gereken evraklar prosedür kuralları çerçevesinde hazırlanmalıdır. Letonya Turistik vize için gerekli olan evraklar şöyledir:

 • Letonya Konsolosluğu tarafından belirlenen geçerlilik prosedürüne uygun pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir. Beyan edilen pasaport son 10 seneden eski olmayan, kullanılabilecek durumda olan, Letonya vize giriş çıkış işlemlerinin yapılabilmesi için boş iki sayfası bulunan ve seyahat sonrasında da 6 ay geçerliliğin devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Daha önce başka bir vize işleminde kullanılmamış, başvuran kişinin en güncel halini yansıtan 2 tane biometrik vesikalık fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslının en yakın tarihli olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Letonya Turistik vize başvuru sahibinin mesleki durumunu destekleyecek belgeler
 • Letonya seyahati yapacak olan kişinin son üç ayını gösteren banka hesap bilgileri, hesap hareketlerinin resmi olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Letonya Turistik seyahatin gerçekleştirileceğini kanıtlayan gidiş dönüş uçak ve otel rezervasyonları,
 • Letonya Turistik vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Letonya seyahatinin tümünü kapsayacak şekilde hazırlatılmış olan olası acil sağlık tedavi masraflarının karşılanabilmesi için 30 000 Euro tutarında seyahat sağlık sigorta poliçesi Letonya Turistik vize için mutlaka olması gereken evraklardır.

Soğuk iklimin ülkelerinden biri olan Letonya’nın turistik faaliyet olarak gerçekleştirdiği en büyük aktiviteler kış turizmi ile alakalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da yurt dışı kış turizmi için tercih ettikleri noktalardan biri olan Letonya’ya her tür vize için bir ziyaret amacı belirtilmesi ve bunun doğru evraklarla desteklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle Letonya turistik vizesine başvurduğunu başvuru dosyanızda Letonya’da yürüteceğiniz turistik faaliyetlere yönelik otel rezervasyonları, uçak bileti rezervasyonları gibi belgelerin başvuru dosyasında bulunması gerekir. Letonya turistik vizesi ayrıca Schengen vizesi yerine de geçeceğinden diğer Schengen üyesi ülkelere Letonya turistik vizesiyle ziyaret mümkündür. Fakat bunun mümkün olabilmesi için ilk giriş yapılan Schengen ülkesinin vizeyi aldığınız ülke olan Letonya olması gerekir.

Letonya Ticari Vize

Letonya seyahati yapılması planlayan kişi ya da kişiler tarafından Letonya ticari vize uygulamalarını prosedüre uygun olarak yerine getirmekle yükümlüdürler. Letonya seyahati için resmi olarak vize işlemlerinin yürütülmesinde yetkili olan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezlerinden destek alınması gerekli olan evrakların doğru bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Letonya Ticari Vize için gerekli olan evraklar ise şöyledir:

 • Letonya ticari vize işlemleri sırasında geçerlilik şartlarının tamamını taşıyan pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir. Beyan edilen pasaport 10 yıl içinde alınmış, kullanılabilecek boş iki sayfasının bulunduğu, seyahat sonrasında da 180 gün geçerliliği devam edecek özellikte pasaport olması gerekmektedir.
 • Letonya vize başvuru formunda yer alan soruların gerçeğe uygun olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Başka bir vize başvurusunda kullanılmamış, biometrik özellikte 2 tane vesikalık fotoğraf,
 • Letonya ticari vize başvurusu yapan kişiye ait başvuru yapılacak yakın bir tarihte alınmış tam vukuatlı nüfus kaydı örneği ile kimlik fotokopisi,
 • Letonya ticari vize başvurusu yapan kişiyi Letonya’dan davet eden şirket/ kurum/ firma tarafından resmi olarak gönderilmiş Letonya ticari vize davetiyesi,
 • Letonya ticari vize seyahati yapacak olan kişinin mesleki ve mali durumunun ispatlanabileceği resmi evraklar,
 • Letonya ticari seyahatini destekleyecek ulaşım ve konaklama ile ilgili rezervasyonlar,
 • Yurt dışı tüm seyahatler için zorunlu olarak yapılması gereken 30 000 Euro tutarında tüm seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı mutlaka olmalıdır.

Karşılıklı ithalat – ihracat ilişkilerinin bir ürünü olarak Leton ve Türk firmalarının ortaklıklar kurduğu ve çeşitli fuar ve toplantılar düzenlediği bir ülke olan Letonya’ya bu ve benzeri ticari faaliyetler amacıyla ziyarette bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken doğru vize tipi Letonya Ticari Vizesidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin